Panorāma

Latvijas-Baltkrievijas robežas uzraudzībai piesaistīs zemessargus

Panorāma

Paaugstina bērnudārzu pedagogu algas

Paredz iespēju atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikāta

Drīkstēs atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikāta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdība otrdien, 6. jūlijā, konceptuāli vienojās, ka varētu dot darba devējiem tiesības atbrīvot no amata darbiniekus, kuri līdz 15. septembrim nebūs ieguvuši Covid-19 sertifikātu.  Tuvākajā laikā tiks vērtēts likumīgais pamats šādam valdības lēmumam – vai tas atbilst Satversmei.

ĪSUMĀ:

  • Obligāta vakcinēšanās plānota ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs.
  • Valsts un pašvaldības iestādēs klātienē varēs apkalpot darbinieki ar Covid-19 sertifikātiem.
  • To vajadzēs arī darbiniekiem, kas nodrošina iestādes vai uzņēmuma darba nepārtrauktību.
  • Darba devējiem plāno paredzēt likumīgas tiesības nevakcinētos no darba atbrīvot.
  • Uzdots nedēļas laikā izstrādāt nepieciešamo normatīvo regulējumu.
  • Tiesībsargs: Var noteikt obligātu vakcināciju pret Covid-19 minētajās jomās.

Būs obligāta vakcinēšanās 

Sabiedrības veselība un drošība ir pirmajā vietā, vairākkārt izskanot šādiem viedokļiem, Ministru kabinets šodien konceptuāli vienojies noteikt, ka darba pienākumu pildīšanai vakcinācija pret Covid-19 varētu būt obligāta šādās iestādēs nodarbinātajiem: tās ir ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādes.

Paredzēts arī, ka valsts un pašvaldību iestādēs pakalpojumus klātienē drīkstēs sniegt tikai vakcinētie vai Covid-19 izslimojušie darbinieki.

Iedzīvotāji, kuri vēlēsies saņemt valsts un pašvaldību iestāžu pakalpojumus klātienē, bet nebūs vakcinējušies vai izslimojuši Covid-19, uz vietas varēs saņemt tikai tos pakalpojumus, kurus attālināti sniegt nav iespējams.

Paredzēts, ka visās jomās darba devēji varēs pieprasīt Covid-19 sertifikātu tiem darbiniekiem, kas nodrošina iestādes darba nepārtrauktību. Gadījumā, ja darbiniekam nebūs darba pienākumu pildīšanai nepieciešamā Covid-19 sertifikāta, darba devējam būs tiesības šādus darbiniekus atlaist no darba, valdības sēdē norādīja Operatīvās vadības grupas (OVG) vadītājs Jānis Citskovskis.

"Pārcelšana citā amatā, atstādināšana no pienākumu pildīšanas, kamēr persona iegūst šo vakcināciju vai attiecīgi darba attiecību pārtraukšana kā galējs līdzeklis. Tas viss būtu jāatregulē," piebilda OVG vadītājs, norādot, ka Covid-19 sertifikāta ieguvei ir noteikts "saprātīgs" pārejas periods – šā gada 15. septembris. 

Tieslietu ministrijai sadarbībā ar vairākām citām ministrijām ir jāsagatavo normatīvā akta projekts, kas paredzēs obligātas vakcinēšanās prasības. Rosināts projektu izstrādāt līdz šai piektdienai, taču pēc tieslietu ministra Jāņa Bordāna (Jaunā konservatīvā partija) iebildēm izstrādei dots laiks līdz nākamajai trešdienai, 14. jūlijam.

"Tie ir liela līdzsvara meklējumi starp individuālo tiesību ierobežošanu un sabiedrības interešu aizsargāšanu. Un tik ātrā tempā atrast vispareizāko risinājumu ir tuvu neiespējami. Galvenais iemesls ir apdraudējums cilvēku veselībai un dzīvībai," sacīja TM valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

Lūgumu nogaidīt atkārtoti pauda izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija) cerībā, ka pedagogu vakcinācijas tempi tuvāko divu nedēļu laikā varētu pieaugt. Tā kā likuma grozījumu izstrāde vēl prasīs kādu laiku, premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") viņai atbildēja:  "Šī ir laikam pirmā nedēļa, nākamnedēļ jau būs otrā, tad jau redzēs, kā faktiski iet, un no tiem tempiem, kas ir bijuši, es aprēķināju, ka tur mums, ja tempi nemainītos, vēl seši mēneši laikam paietu. Mēs visi meklējam iespēju tam, lai rudens būtu pēc iespējas mierīgs."

Tiesībsargs: Var noteikt obligātu vakcinēšanos

Runājot par nozarēm, kurās vakcinācija būtu nosakāma par obligātu, tiesībsargs Juris Jansons norādīja, ka to var darīt. Taču pašlaik Covid-19 vakcīnas nav iekļautas obligāto pošu sarakstā.

Lai noteiktu obligātu vakcinēšanos pret Covid-19, būtu jāveic vairākas izmaiņas likumos.

"Šobrīd Epidemioloģiskās drošības likumā veselības ministram ir diezgan plašs pilnvarojums noteikt attiecīgās nozares kā obligāti vakcinējamas. Un arī Satversme mums tātad nosaka iespējamību cilvēktiesību ierobežojumiem, bet tur jābūt ļoti izvērsti un pamatoti maksimāli, tiešām izvairoties no cilvēktiesību ierobežojumiem. Bet, ja mēs runājam par sabiedrības veselību un sabiedrības interesēm kopumā, tad, protams, ka ir nosakāmas nozares, kurās būtu obligātā vakcinācija nepieciešama. Bet ikviens cilvēks, protams, no obligātās vakcinācijas var arī atteikties (..)," sacīja Jansons.

Tiesībsargs norādīja, ka Satversme pieļauj prasīt obligātu vakcināciju, taču tad būtu jāveic izmaiņas likumos, to skaitā Darba likumā, nosakot gan obligātumu, gan sekas.

OVG vadītājs piebilda: Latvijai ir jārīkojas, lai tā nenonāktu tādā situācijā kā Krievija un citas valstis, kur patlaban vērojama strauja Covid-19 vīrusa delta paveida izplatība.

Drīkstēs atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikāta
00:00 / 03:52
Lejuplādēt

 "Ja mēs nebūsim pietiekami vakcinēti, mēs cietīsim tāpat, kā cieš daudzas sabiedrības. Indija ir spilgts piemērs, šobrīd Indonēzija, Krievija ir spilgts piemērs tam ceļam, ko es nenovēlu mūsu valstij. Mēs kā valdība darīsim visu, lai novērstu šo posmu, kas ir bijis citās sabiedrībās, kur cilvēki nav pietiekami vakcinēti," atzīmēja valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Būs informatīvā kampaņa

Lai veicinātu cilvēku došanos vakcinēties,

jau drīzumā medijos, interneta saziņas rīkos un ar vides reklāmām sāksies vēl plašāka informatīva kampaņa "Bez vakcīnas nav uzvaras" nolūkā uzrunāt dažādas sabiedrības un interešu grupas.

Vienlaikus Veselības ministrija (VM) sadarbībā ar citām ministrijām organizēs loteriju, kurā pilnībā vakcinētie vai vakcinācijas pret Covid-19 procesu iesākušie pretendēs uz naudas balvām no 100 eiro līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro. Savukārt novembrī ap valsts svētkiem plānots izlozēt galveno balvu, kas varētu būt pat līdz 100 000 eiro. Turklāt ar šīs loterijas palīdzību ir cerības motivēt cilvēkus vakcinēties pēc iespējas ātrāk, lai vairotu iespējas laimēt, klāstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

"Mūsu mērķis ir sasniegt šaubīgos, nogaidošos. Mūsu uzdevums ir izmantot šo komunikāciju, lai uzsvērtu gan vakcinācijas procesa, gan loterijas caurspīdīgumu. Piedāvāsim arī stāstīt cilvēku stāstus. Mūsu scenārijs paredz izlozētos cilvēkus uzaicināt uz studiju un iepazīstināt ar viņu dzīves stāstiem un motīviem vakcinēties, tādējādi iedrošināt pārējos sekot šim piemēram," sacīja veselības ministrs.

Vēl vakcinēšanas pret Covid-19 veicināšanai plānoti stimuli ģimenes ārstiem klientu aktīvākai uzrunāšanai un plašākai vakcinācijas aptverei. Tāpat plānots papildināt arī Covid-19 informatīvā centra kapacitāti – jo īpaši senioru uzrunāšanai neatlikt vakcinēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti