Dienas ziņas

Bauskā sapnis par jaunu bibliotēku izsapņots

Dienas ziņas

Grupu dzīvokļu izveide reģionos apgrūtināta

Dricānos atjauno katoļu draudzes māju

Dricānos atjauno katoļu draudzes māju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rēzeknes novada Dricānu pagasta centrā jau pirms 2. pasaules kara blakus baznīcai atradās katoļu draudzes māja. Varām mainoties un laikam ritot, tajā ierīkots pasts, bet pēc tā slēgšanas ēka pamesta tukša. Pirms četriem gadiem draudzei izdevās sakrāt ziedojumus un bijušo pasta ēku ar zemi ap to atpirkt. Tagad apkārtējā teritorija ir sakopta un turpinās iekšdarbi, lai ēka pārtaptu par muzeju un atkal pildītu tās sākotnēju funkciju – vietu, kur pulcēties draudzei.

Draudzes māja ir svarīgs pieturas punkts, kur vienuviet apkopot ticību, vēsturi un kultūru – uzsver Dricānu iedzīvotāji Rēzeknes novadā. Viņi jau piekto gadu pašu līdzekļiem un spēkiem atjauno kādreizējo draudzes māju, tad pasta un sakaru nodaļu, kas pēdējā laikā bija pamesta novārtā. Lai ēka pēc iespējas ilgāk atkal kalpotu sabiedrībai un saglabātu tās autentiskumu, remontam izmantoti ekoloģiski materiāli, to vidū linu pakulas un kaņepju vate.

"Vēsturiski šī māja jau pirms 2. pasaules kara bija kā draudzes māja, bet tā funkcija bija vairāk varganistam jeb ērģelniekam. Te dzīvoja ērģelnieks un [vēlāk] bija ielaists pasts. Pastam tika samazinātas pasta nodaļas, mums, redziet, taisnība atgriežas - mēs atguvām savu vēsturisko ēku," teica Dricānu un Pilcenes Romas katoļu draudžu priesteris Māris Laureckis. Savukārt Dricānu un Strūžānu pagastu pārvalžu vadītāja Diāna Saksone uzsvēra, ka cilvēkiem ir pašiem sava iniciatīva, ka viņi negaida no valsts, no Ministru kabineta, kaut kādām vēl iestādēm.

Tā ik gadu paveikts kāds darbs, pašlaik tiek demontētas starpsienas, betonēta grīda, mainīts jumts, durvis un logi, kā arī atjaunota fasāde un sakopta apkārtne, lai ierīkotu vietu, kur pulcēties domubiedriem, organizēt lūgšanu, piemiņas, gan arī svētku pasākumus.

"Ir vajadzīga ēka, kur tas ģimeniskums, kopība, draudzība, maizes laušana, tējas iedzeršana turpinās. Tātad dievkalpojuma lūgšana, draudzība turpinās draudzes mājā un pēc tam šo draudzību un mīlestību draudzes locekļi aizved uz savām mājām, savām ģimenēm," norādīja priesteris Laureckis.

Draudzes mājas tagad lielākoties ir tikai jaunajām baznīcām, stāsta prāvests, bet Dricānu baznīcai ir jau 160 gadi. "Lauku draudzēs ir šur tur sacelts kaut kas jauns, bet vecās ēkas vēl nebija atgūtas vai nav savestas kārtībā, vai arī nav bijuši aktīvi cilvēki," atzina Laureckis.

Iecerēts, ka Dricānos draudzes māja kalpos ne vien kā ticīgo saieta nams, bet arī muzejs – veltīts pagasta kultūrai, vēsturei un tādām izcilām vietējām personībām kā komponistam un dzejniekam Ontonam Matvejānam, gan arī baronam, vēsturniekam un grāmatizdevējam Gustavam Manteifelim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti