Stāsti

18 ārzemju latvieši no ASV, Kanādas un Austrālijas šovasar iziet praksi Latvijā

Stāsti

Pasts Ņukšos tagad tikai stundu dienā

Dravniekus aicina apkarot bīstamo bišu slimību Amerikas peru puvi

Dravniekus aicina apkarot bīstamu bišu slimību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Dravniekus mudina aktīvāk iesaistīties Amerikas peru puves apzināšanā un apkarošanā, turklāt par bišu saimju iznīcināšanu slimības dēļ pienākas arī valsts kompensācijas, taču biškopji tām pagaidām piesakās kūtri, lai arī eksperti apliecina, ka slimība dravās Latvijā parādās visai bieži. Veicot slimības kontroli, ir iespēja samazināt bišu mirstību un saimju zudumu, iekopt jaunas un spēcīgas bišu saimes, kā arī palielināt bišu produkcijas apjomu.

Amerikas peru puve gan nekādi neietekmē medus produkciju un nav bīstama cilvēka veselībai, taču iznīcina bišu saimes un rada risku kopējā bišu veselībā. Šī kukaiņu kaite dravniekiem zināma jau daudzus gadus, bet bitenieki izvairās par to ziņot. Tādēļ datu par saslimstību bišu saimēs Latvijā nav. Kopš pērnā gada par slimības dēļ iznīcinātām saimēm pienākas arī kompensācijas, taču dravnieki tām nepiesakās, pastāstīja Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta direktora vietniece Antra Briņķe. 

Slimība visvairāk izpaužas jūlijā, tādēļ biteniekus aicina laicīgi apskatīt, kas notiek ar periem, sacīja Briņķe. Ja redzamas slimībai raksturīgās izpausmes, biškopim par to būtu jāziņo Pārtikas un veterinārā dienesta teritoriālās struktūras inspektoram vai praktizējošam veterinārārstam. Biškopis var noņemt paraugu arī pats un nosūtīt izmeklēt uz laboratoriju.

Visas slimības noteikšanas analīzes ir apmaksātas, piebilda Briņķe, un, ja tās ir pozitīvas, bišu saime jāiznīcina un strops jāsadedzina, par ko bitenieks saņem 89 eiro kompensāciju. Karantīna biškopja saimniecībā pēc slimības apkarošanas netiek noteikta. Biškopības biedrības eksperte Ineta Eglīte paskaidroja, ka slimība ik pa laikam parādās dravās, jo katru sezonu pa kādam dravniekam zvana biedrībai, lai konsultētos.

Amerikas peru puvi ierosina baktērija, kuru savukārt bites var atnest no kādas citas saimes.

Slimībai klīniski ir raksturīgi beigti peri. To attīstība pēc izskata atšķiras no veselajiem, slimība traucē bišu saimes dabisko atjaunošanos, kā arī palielina bišu uzņēmību pret citām infekcijas slimībām. Amerikas peru puve dravniekam arī ekonomiski ir liels apdraudējums, jo samazina medus ienesumu.

Lielie bitenieki, kas apzinās risku, slimās saimes likvidē bez kavēšanās, pastāstīja Eglīte. Turpretim dažu saimju īpašniekiem savu bišu ir ļoti žēl, un bitenieki mēģina vainu kaut kā ārstēt. Kad tas neizdodas, slimība izplatās un maza draviņa kļūt par perēkli visai apkārtnei. Tādēļ noteikumos ir minēts trīs kilometru rādiuss, kurā biteniekiem jābūt informētiem par perēkļiem apkārtnē.

Paši bitenieki 2014. gadā nākuši ar iniciatīvu par Amerikas peru puves apkarošanas nosacījumu un kompensāciju ieviešanu, lai mazinātu bišu mirstību.

Dravnieku kūtrumu ziņot par saslimšanas gadījumiem bišu saimēs ilggadējs biškopis Jānis Vainovskis skaidro ar bailēm par negatīvu publicitāti. Taču vienlaikus dati par slimības izplatību svarīgi visiem biškopjiem.

Joprojām ir jaušama seno laiku ietekme, ka tas ir liels kauns, tādēļ daudzi cenšas kaut kā paši tikt galā, teica Vainovskis. Viņi uzskata, ka neviens negribēs pirkt medu no saimnieka, kam bijušas slimas saimes. Mītu ir daudz, un tikai pozitīvs piemērs palīdzes problēmu risināt, uzsvēra pieredzējušais biškopis.

Par kompensāciju kārtību, ja dravā konstatēta Amerikas peru puve, var interesēties Pārtikas un veterinārā dienesta teritoriālajās nodaļās, kā arī Lauku atbalsta dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti