DP interese par Rīgas domes komandējumiem saistīta ar pretizlūkošanu

Skaidrojot informācijas pieprasīšanu no Rīgas domes par komandējumiem uz Krieviju, Baltkrieviju, citām Neatkarīgo Valstu Sadraudzības (NVS) valstīm un Ķīnu, Drošības policija (DP) atsaucas uz pretizlūkošanu un valsts  noslēpuma aizsardzību.

“Drošības policija kā valsts drošības iestāde valsts pārvaldes un pašvaldību institūcijās veic sistemātiskus pretizlūkošanas un valsts  noslēpuma aizsardzības pasākumus. Un informācijas iegūšana un analīze par amatpersonu dienesta ceļošanu uz ārvalstīm ir šo pasākumu  daļa,” skaidroja Drošības policijas preses sekretāre Līga Pētersone.

Viņa arī piebilst, ka diskrētums veicina  pretizlūkošanas un valsts noslēpuma aizsardzības pasākumu efektivitāti, līdz ar to Drošības policija plašākus komentārus nesniedz.

Pretizlūkošana ir viena no galvenajām Drošības policijas darbības jomām, kuras uzdevums ir identificēt un novērst ārvalstu izlūkdienestu darbības, kas vērstas pret Latvijas neatkarību un nacionālās drošības interesēm.  Rīgas pilsētas izpilddirektors neatbildēja uz Latvijas Televīzijas jautājumu, vai šī ir pirmā reize, kad Drošības policija pieprasa ziņas par domes ierēdņu un deputātu braucieniem, norādot, ka tā ir ierobežotas pieejamības informācija.

Pēc komandējumiem katrs uzrakstot un iesniedzot atskaiti. Savukārt neoficiālās tikšanās neesot iespējams izkontrolēt.  

 

Pārspīlēta prasība

Bijušais Valsts policijas priekšnieks Juris Rekšņa intervijā Latvijas Radio raidījumam “Pēcpusdiena” norādīja, ka šāda prasība ir saprotama attiecībā uz amatpersonām, kurām ir piešķirta pielaide darbam ar valsts noslēpumu. Šādos gadījumos amatpersonas parakstās, ka informēs drošības iestādes par tikšanos ar citu valstu drošības dienestu darbiniekiem. Viņš gan piebilst, ka ne vienmēr iespējams zināt, kurš ārvalstīs satiktais ir drošībnieks.

Rekšņa gan norāda, ka Rīgas domē darbinieku ar pielaidi valsts noslēpumam, visticamāk, nav daudz. Attiecībā uz šiem darbiniekiem prasība par informēšanu gan izskatoties jocīgi un raisa jautājumu, kāpēc tas ir nepieciešams.

“Domāju, ka kaut kur kaut kas nav pareizi nostrādājis,” sacīja Rekšņa, piebilstot, “mēs tikai varam minēt, jo neviens šādu vēstuli nav redzējis. Tā ir zīlēšana kafijas biezumos,” sacīja Rekšņa. Viņš pieļauj, ka šāda prasība varētu būt nedaudz pārspīlēta.

 

Noslēpumainie komandējumi

Savukārt Rīgas opozīcijas domnieks Nils Josts Drošības policijas interesi par komandējumiem vērtē kā apsveicamu prasību. Viņš norāda uz starptautiskajiem drošības riskiem, un no viens šo risku avotiem ir Krievija un NVS valstis.

Turklāt domes deputātu vizītes uz šīm valstīm esot noslēpumainas, jo citu frakcijām nav iespējams iztaujāt šos deputāts. Viņš arī piebilda, ka Krievijas un Baltkrievijas vizītes esot “Saskaņas” deputātu prioritāte: “Tas ir salīdzinoši iemīļots braucienu virziens.”

Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs  gan skaidroja šādus Josta izteikumus ar strīdiem starp domes pozīciju  un opozīciju.

Kā ziņo aģentūra LETA, ka Radzevičs pēc Drošības policijas pieprasījuma izdevis rīkojumu pašvaldības darbiniekiem un deputātiem apkopot ziņas par šogad plānotajiem komandējumiem, kā arī par iepriekš notikušajām oficiālajām un neoficiālajām vizītēm šajās valstīs. Tāpat jāiesniedz informācija arī par Krievijas, Baltkrievijas NVS valstu un Ķīnas delegāciju šogad gaidāmajiem apmeklējumiem Rīgas pašvaldībā. 

Drošības policiju interesē arī minēto valstu diplomātu, vēstniecību darbinieku un sakaru virsnieku oficiālie un neoficiālie kontakti ar Rīgas domes amatpersonām un darbiniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt