Dienas ziņas

Laucienes pagastā sūdzas par nepatīkamu smaku

Dienas ziņas

Zemeņu laiks Zemgalē ir sācies

Plāno veikt izmaiņas asins apstrādes sistēmā

Donoru centrs būtiski mainīs asins apstrādes sistēmu

Uzlabot asins komponentu kvalitāti – ar tādu mērķi Valsts asinsdonoru centrs (VADC) nākamgad plāno būtiski mainīt asins apstrādes sistēmu, kas ietekmēs asins sagatavošanas nodaļu darbu reģionālajās slimnīcās. 

Līdz šim slimnīcu nodaļās asinis saņēma, pārstrādāja un uzlaboja. Pēc gada lielākajā daļā no tām paliks tikai viena funkcija – asins saņemšana.

Lai gan asins sagatavošanas koncentrēšana Rīgā un Rēzeknē plānota, lai uzlabotu kvalitāti un visu asins komponentu pieejamību, piemēram, Vidzemes slimnīcā ir neskaidrības arī pēc tikšanās ar Valsts asinsdonoru centra vadītāju.

Šobrīd Valmierā ikviens var ziedot asinis, kuras pēc tam tiek vestas uz Rīgu pārbaudīšanai un atpakaļ uz Valmieru, kur sagatavo asins komponentus un uzglabā līdz to izmantošanai. Šo un vēl septiņas citas asins sagatavošanas nodaļas Latvijā plāno pārvērst par asins saņemšanas punktiem, bet asins apstrādes funkciju koncentrēs Rīgā un Rēzeknē.

“Mērķis ir, ka centralizēts ir ražošanas process, bet donoru pieņemšana ir decentralizēta un iet tuvāk donoram,” skaidro VADC vadītāja Iveta Ozoliņa.

Jaunu ražošanas un uzglabāšanas tehnoloģiju iegādei šogad plāno tērēt aptuveni vienu miljonu eiro, bet jau ar nākamo gadu jaunā sistēma ik gadu izmaksās divus ar pusi miljonus eiro. Šīs izmaksas neesot būtisks palielinājums salīdzinājumā ar esošajām un saistītas ar filtriem, maisiem un citām vajadzīgām lietām.

Bet Vidzemes slimnīcā spriež, ka vairāk laika un finanšu resursu nu nāksies atvelēt tieši transporta izdevumiem, vedot donoru asinis uz asins apstrādes vietām Rīgā un Rēzeknē, un ar citu automašīnu tās komponentu veidā transportējot atpakaļ uz reģionālajām ārstniecības iestādēm.

Vidzemes slimnīca reorganizācijas plānu apšauba, jo nav saņēmusi pierādījuma tam, ka šī brīža kvalitāti nepieciešams uzlabot un ka to vajadzētu darīt ar esošo funkciju pārdali. Tāpat pastāv šaubas par to, vai un cik ātri būs pieejami slimnīcās nepieciešamie komponenti, jo šobrīd asins sagatavošanas nodaļas darbs noris ciešā sasaistē ar darbu pārējā slimnīcā.

Vidzemes slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja Inguna Krivicka norāda, ka “informēšana būtu jāsāk ar profesionāļiem, ja tā mēs sevi drīkstam nosaukt, kas šeit strādā 30 gadus, un daudzās nodaļās ir tāpat, tā informācija no sākuma būtu jānodod mums un arī jārēķinās ar mūsu domām”.

Reorganizāciju plāno veikt līdz nākamā gada 1.jūlijam, pakāpeniski veidojot krājumu vietas reģionos un mainot darbakārtību Rīgā un Rēzeknē, kur asinis apstrādās. Tāpat savas izmaiņas gaidāmas arī reģionālajās nodaļās, kur šobrīd strādā vairāk cilvēku,  nekā būs nepieciešams tikai asins saņemšanai.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti