Dienas ziņas

Jau 20 gadus palielinās jauno māmiņu vidējais vecums

Dienas ziņas

Rīgā NATO ārlietu ministru sanāksme

Pēc ieceļošanas Latvijā būs jāveic tests

Domstarpību dēļ nevienojas par obligātu Covid-19 testu ieceļotājiem Latvijā (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdība domstarpību dēļ otrdien, 30. novembrī, nevienojās par Veselības ministrijas (VM) rosināto prasību visiem ieceļotājiem pirms braukšanas uz Latviju uzrādīt Covid-19 testa rezultātu. Valdības pārstāvji gan neizslēdza, ka pie šī jautājuma varētu atgriezties vēlāk.

Precizējums

Valdība nevis atlika jautājumu par obligātu Covid-19 testu pirms ieceļošanas Latvijā, bet gan nevienojās par šo Veselības ministrijas virzīto prasību. 

VM priekšlikums paredzēja, ka visiem ieceļotājiem pirms ieceļošanas Latvijā būs nepieciešams veikt Covid-19 laboratorisko testu. Tests būtu jāveic ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas Latvijā, un tā rezultāts būtu jāuzrāda pirms iekāpšanas regulāro pasažieru pārvadājumu transportlīdzeklī. Šī prasība neattiektos uz privātajiem pasažieru pārvadājumiem. 

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") aicināja kolēģus atbalstīt šī priekšlikuma ieviešanu vismaz uz pāris nedēļām – šajā laikā ekspertiem vajadzētu būt skaidrībai par to, cik bīstams ir jaunais Covid-19 vīrusa omikrona paveids.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) gan uzsvēra, ka Satiksmes ministrija (SM) neiebilst pret ieceļotāju testēšanu, bet gan pret to, ka Covid-19 tests ir jāveic ārzemēs pirms iekāpšanas transportlīdzeklī. Šāda prasība būtu papildu apgrūtinājums, turklāt ne visās valstīs noteiktajā termiņā ir iespējama testa veikšana.

Satiksmes ministrs rosināja šādus testus veikt pēc ielidošanas Latvijā – lidostā "Rīga". Turklāt, pēc Linkaita sacītā, varot noteikt, ka tests nav jāveic visiem, bet izlases kārtībā. Pret to savukārt bija kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība), kurš iestājas par obligātu Covid-19 testu.

Tikmēr Pavļuts norādīja, ka tādā gadījumā lidostā "Rīga" noteikti būtu drūzmēšanās un rindas uz testa veikšanas vietām, kas savukārt ir risks Covid-19 izplatībai. "Tas nav tas, ko mēs gribam lidostai nodarīt," sacīja veselības ministrs, norādot, ka tāpēc arī VM rosināja, lai tests tiktu veikts iepriekš – pirms iekāpšanas transportā, neradot riskus citiem ceļotājiem.

Tā kā puse no Ministru kabineta sēdē klātesošajiem ministriem atbalstīja VM priekšlikumu, bet otra puse sliecās atbalstīt SM ierosinājumu, vienošanās netika panākta.

Ministru kabinets vien vienojās par to, ka ikvienam pēc ieceļošanas  lidostā "Rīga" ir iespēja brīvprātīgi veikt bezmaksas testu.

Veselības ministrs preses konferencē pēc valdības sēdes atzina, ka VM izvērtēs visus apstākļus un lems, vai turpinās uzstāt uz savu priekšlikumu par obligātu Covid-19 testu ceļotājiem pirms iebraukšanas Latvijā. Finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") neizslēdza iespēju, ka valdība, mainoties epidemioloģiskajai situācijai, varētu atgriezties pie jautājuma par obligātiem Covid-19 testiem ieceļotājiem.  

KONTEKSTS

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 25. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā.

Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies, pieaugot no 106 līdz apmēram 1200.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti