Dienas ziņas

LLU interese par inženierzinātnēm nepieaug

Dienas ziņas

Vasaras nometnē veicina skolēnu interesi par putniem

Domstarpību dēļ nevar sākt ceļa remontu

Domstarpību dēļ nevar sākt ceļa remontu pie Igaunijas robežas

Kā diena pret nakti – šādu salīdzinājumu var attiecināt uz Igaunijas – Latvijas robežšķērsošanas vietu Ainažos. Kamēr igauņu pusē norit aktīva rosība, Latvijas bijušās robežkontroles ēkas ir pamestas un nesakoptas. Turklāt radušos domstarpību dēļ, visticamāk, vēl vairākus gadus nebūs iespējas atjaunot ceļa segumu. Tas nozīmē, ka, iebraucot Latvijā, vēl 400 metri būs jābrauc pa bedrainu šoseju un tikai tad sāksies jaunizveidotais “Via Baltica” ceļš.

Jau pēc ceļa seguma skaidri var redzēt, kur beidzas Igaunija un sākas Latvija. Igaunijā ceļš ir glīti noasfaltēts, bet Latvijas pusē var redzēt, ka ir notikusi bedrīšu lāpīšana.

Taču šo situāciju bija plānots mainīt. Līdz nākamā gada beigām bija nolemts rekonstruēt ceļa posmu pie robežas. Daļu no izmaksām segtu ES struktūrfondu finansējums. Taču šajā pavasarī radušās problēmas. To dēļ, visticamāk, vēl vairākus gadus, iebraucot Latvijā no ziemeļiem, pavērsies bēdīga aina.

„Mēs 380 metrus no šī ceļa nevarēsim segas rekonstrukciju veikt, jo neesam tikuši galā ar četrām būvēm, kas atrodas ceļa nodalījuma joslā (..) Šīs būves šobrīd juridiski skaitās Latvijas valsts īpašumā uz Iekšlietu ministrijas personu, bet tās ir 2009. gada kabineta rīkojumu, „Valsts nekustamie īpašumi” ir pārdevuši privātpersonai,” saka VAS „Latvijas Valsts ceļi” zemju daļas vadītājs Normunds Pēterkops.

Pirms trīs gadiem izsolē Ainažu robežkontroles punktu vairāk nekā trīs hektāru platībā ieguva privātpersona Uldis Laizāns. Par teju 80 000 eiro ar Laizānu noslēdza nomaksas pirkuma līgumu. Laizāns šobrīd atrodas ārpus Latvijas. Taču telefonsarunā viņš atsakās komentēt iemeslus, kāpēc nevēlas ļaut būdas nojaukt. „Nekomentēju tāpēc, ka abas puses nevar parakstīt vienošanos, kaut gan es neiebilstu pret šo ēku atsavināšanu,” saka Laizāns.

Tikmēr Pēterkops atklāj, ka Laizāns vēlējies saņemt garantijas par ceļa remontu. Taču tā arī neesot precizējis, ko tas īsti nozīmē. Visticamāk, pierobežu izdosies savest kārtībā tikai pēc diviem gadiem, kad Laizāns būšot pilnībā izpircis īpašumu. Tomēr tad, visticamāk, būšot par vēlu, lai saņemtu ES struktūrfonda finansējumu. Iespējams, apmēram 400 000 eiro būs jāsedz no valsts budžeta līdzekļiem. Savukārt Laizāns būves zaudēšot tik un tā.

„Tad, protams, mēs saskaņā ar likumu par sabiedrības vajadzībām nepieciešamo īpašumu atsavināšanu, tad jau mēs risināsim šo jautājumu piespiedu kārtā un iesim jau nevis tā kā uz lūguma pamata, bet jau būs jāpiemēro šīs likuma normas un jāatsavina šīs četras būves,” tālāko rīcības modeli ieskicē Pēterkops.

Tomēr nav zināms, vai kādreiz šī vieta kaut mazliet līdzināsies esošajai teritorijai kaimiņos. Igaunijas bijušajā robežkontroles ēkā izveidota kafejnīca un suvenīru veikals. Pie tās piestāj virkne tūristu autobusu. Tikmēr Latvijas pusē nami ir izdemolēti.

Igaunijā plīvo valsts karogs. Savukārt par to, ka automašīnas iebraukušas Latvijas teritorijā, liecina vien aplīmēta izkārtne un pie tās piestiprināts Ukrainas karodziņš.

Laizāns, kurš šeit saimnieko jau trīs gadus, nekādus uzlabojumus nav veicis. „Ar vienu nomnieku man pārrunas notiek jau vairāk nekā astoņus mēnešus. Viņš grib atvērt alkohola veikalu. Nav tas tirgus tāds, ka viss uzreiz sākas un notiek,” saka Laizāns.

Tajā pašā laikā ,,Latvijas Televīzijas” rīcībā nonākušajā nomaksas pirkuma līgumā lasāms, ka tieši Laizānam jānodrošina šīs vietas apsaimniekošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti