Panorāma

Katrs ceturtais Muceniekos – bēglis?

Panorāma

Sākušās rezerves karavīru mācības

Valdībā dažādas versijas par bēgļu pabalstu lielumu

Domstarpības par pabalstiem bēgļiem sabremzē rīcības plāna skatīšanu valdībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Koalīcijas padome sēdē pirmdien, 19.oktobrī, vienojusies valdības sēdē otrdien, 20.oktobrī, vēl neskatīt un uz nedēļu atlikt Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavoto rīcības plānu bēgļu uzņemšanai Latvijā.

Bēgļu pabalsti citās ES valstīs

Igaunija

Pirmajam ģimenes loceklis 90 eiro mēnesī 

Otrajam ģimenes loceklim 72 eiro vienu reizi

Ēdināšana izmitināšanas centros netiek nodrošināta

Pieaugušais bezdarbnieks – 90 eiro mēnesī

Pabalsts īrei - 486 eiro mēnesī

Vienreizējs pabalsts dzīvokļa īrei - 1170 eiro

 Pārcelšanās uz sociālo māju – 2430 eiro

Ģimene (2+2) 432 eiro mēnesī

 

Lietuva

Pabalsts 10 eiro  mēnesī 

Pabalsts pieaugušajiem 265,20 eiro mēnesī

Vienreizējs pabalsts dzīves uzsākšanai 456 eiro

Pieaugušo pabalsts izmitināšanas centrā 72,20 eiro mēnesī

Ģimenēm (2+2)  204 eiro mēnesī

 

Vācija

Pabalsts 352 eiro apmērā  mēnesī (var maksāt arī mantās)

Ēdināšanas pabalsts

Pabalsts pieaugušajam  399 eiro mēnesī +mājokļa apmaksai

Ģimenes pabalsts (2+2)  1188 eiro mēnesī

Tiesības saņemt sociālos pabalstus

   

Lielbritānija

Sākumā pabalstu nemaksā

Pabalsts vienai personai 50,82 eiro nedēļā

Pārtika izmitināšanas centros

Tādi paši pabalsti kā vietējiem iedzīvotājiem

 

Malta

Pabalsts 4,66 eiro vienu reizi dienā

Pabalsts par bērnu 2,33 eiro dienā

Pabalsts 4,08 eiro dienā

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija vēlas laiku, lai iepazītos ar dokumentu. Savukārt Nacionālā apvienība (NA) nav apmierināta ar plāna veidotājiem. Tiem nav bijis priekšlikumu, par cik pabalstus var samazināt. Viena varianta pagaidām nav arī premjeres Laimdotas Straujumas partijai “Vienotība”. 

"Mums bija diskusijas par pabalstu bēgļiem. (..) Katrai partijai bija savs viedoklis, bet mēs uz nedēļu [plānu] atlikām," pēc koalīcijas sēdes sacīja Ministru prezidente.

NA pārstāvis Imants Parādnieks pēc koalīcijas sēdes norādīja, ka IeM darba grupa nav tikusi galā ar savu uzdevumu - tai bija jāpasaka, kādā veidā būtu jānosaka un jāsamazina pabalsts bēgļiem, taču tā piedāvājusi pabalsta apmēru nemainīt.

Koalīcijas sēdē izskanējušas dažādas versijas, kā būtu jānosaka pabalsts bēgļiem. Piemēram, rosināts to noteikt tādā pašā apmērā, kādu saņem trūcīgas ģimenes (personas) statusu ieguvušie, proti, 128 eiro apmērā. Tāpat bija versija pabalstu noteikt tikpat lielu, kāds ir noteiktais minimālais ienākuma līmenis - 138 eiro.

ZZS līderis Armands Krauze norādīja, ka "zaļzemniekiem" ir būtiski, lai, nosakot valsts pabalstu bēgļiem mazākā apmērā, no tā neciestu pašvaldību budžeti.

"Vajadzētu to pabalstu samazināt tik tālu, lai nepalielinās slogs pašvaldībām un, ja palielinās, tad jākompensē pašvaldībām izdevumi, kas tām varētu papildus rasties saistībā ar bēgļu uzņemšanu," teica Krauze.

Jau ziņots, ka iepriekš visvairāk domstarpības publiskajā telpā bija vērojamas par IeM iecerētajiem tēriņiem ar bēgļu uzņemšanu saistīto jautājumu risināšanai.

Sākotnēji lēsts, ka bēgļu pabalsta lielums būs ap 250 eiro. Vēlāk koalīcijā pausta vēlme pabalstu samazināt līdz 50-60 eiro mēnesī. Pēc IeM bažām, ka mazais pabalsts varētu bēgļus iedzīt stūrī un apdraudēt mūsu drošību, premjere Laimdota Straujuma („Vienotība") pauda viedokli, ka pabalsta apmērs varētu būt 120-130 eiro mēnesī.

Apšaubīta arī iespēja piešķirt ap 16 miljonus eiro ar bēgļu uzņemšanu saistīto jautājumu risināšanai. Daži politiķi, tostarp Saeimas spīkere Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) un arī labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) norādīja - 16 miljonu eiro novirzīšana šim mērķim būtu neadekvāti liela summa.

Tāpat vēstīts, ka valdība 29.septembrī konceptuāli vienojās, ka bēgļu integrāciju Latvijā koordinēs Labklājības ministrija kopā ar Nodarbinātības valsts aģentūru.  Panākta vienošanās, ka precizētu plānu un kopējo nepieciešamo finansējumu IeM valdībā varētu prezentēt 20.oktobrī, savukārt darba grupas gala ziņojums būs 30.novembrī.

Latvija paudusi gatavību brīvprātīgi uzņemt kopumā 531 personu no 120 000 bēgļu, kas atrodas Grieķijā un Itālijā. Plānots, ka pirmie bēgļi Latvijā varētu nonākt ziemas beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti