Panorāma

Telefonsaruna ar Latvijas iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski

Panorāma

Aspazijai – 150

Par Zolitūdes traģēdiju izjautā Dombrovski

Dombrovskis deputātiem skaidro demisijas iemeslus un būvinspekcijas likvidēšanas apstākļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Parlamentārās izmeklēšanas komisija, kas pēta Zolitūdes traģēdijas cēloņus, pirmdien izprašņāja bijušo Ministru prezidentu Valdi Dombrovski ("Vienotība"). Viņam nācās skaidroties par 2009.gadā pieņemto lēmumu likvidēt Valsts būvinspekciju.

Vairāk nekā divas stundas pirmdien ilga Zolitūdes traģēdijas iemeslu pētīšanai izveidotās parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēde, kurā deputāti un cietušo pārstāvji iztaujāja bijušo premjerministru Valdi Dombrovski. Eiropas Komisijas viceprezidentam nācās skaidrot iemeslus, kādēļ viņš pēc Zolitūdes traģēdijas nolēma demisionēt.

Vai demisionējot Jūs necentāties izvairīties no atbildības un smaga darba seku likvidēšanā – komisijas sēdē jautāja ”Saskaņu” pārstāvošā deputāte Regīna Ločmele-Luņova.

Dombrovskis, atbildot uz pārmetumiem par demisiju, atklāja, ka tai bijuši vismaz divi iemesli: „Pirmais – protams, Zolitūdes traģēdija, uzņemoties politisko atbildību un uzskatot, ka ir nepieciešama jauna valdība ar jaunu uzticības mandātu, kas var risināt šīs traģēdijas radītās problēmas. Otrais – attiecībā uz tā laika situāciju koalīcijā. Diemžēl tā bija tāda, ka nebija pārliecības, vai valdībai ir Saeimas vairākuma atbalsts.”

Atgādinot, ka neilgi pirms Zolitūdes traģēdijas tā brīža valdošajā koalīcijā ietilpstošā Nacionālā apvienība bija paziņojusi, ka uzskata, ka koalīcijas līgums vairs nav spēkā, Dombrovskis uzsvēra, ka pēc traģēdijas bija pamats šaubīties par valdības rīcībspēju.

„Pēc Zolitūdes traģēdijas es uzskatīju, ka tomēr ir nepieciešama valdība, kurai ir skaidrs Saeimas vairākuma atbalsts un kur būtu atrisināti tie problēmjautājumi, kas radīja konfliktus iepriekšējā koalīcijā, lai koalīcijas domstarpības nebūtu par šķērsli būtiskāku jautājumu risināšanai,” sacīja Dombrovskis.

Komisijas sēdē plaši tika iztirzāti arī 2009.gadā pieņemtie Būvniecības likuma grozījumi, ar kuriem tika nolemts likvidēt Valsts būvinspekciju. Deputāts Kārlis Seržants pieļāva iespēju, ka šis lēmums nebija pietiekami nopietni izvērtēts, jo pašvaldības, piemēram, Rīga, tam galīgi nav bijusi gatava.

Savukārt ekspremjers Dombrovskis, atbildot uz jautājumiem par Valsts būvinspekcijas likvidēšanu, uzsvēra, ka to atbalstījusi Latvijas Pašvaldību savienība. Viņš arī vērsa deputātu uzmanību uz faktu, ka vēl 2008.gadā - tas ir, pirms krīzes -  Ekonomikas ministrija bija secinājusi, ka Valsts būvinspekcijas un pašvaldību būvvalžu funkcijas nereti pārklājās:

„Bija sagatavota koncepcija, jau 2008.gadā, vēl pirms manām valdībām, kas izskatīja dažādus variantus – centralizāciju, decentralizāciju, identificējot funkciju dublēšanos kā problēmu.”

Jāatgādina, ka pēc Zolitūdes traģēdijas, kas 2013.gada 21.novembrī, sagrūstot lielveikalam „Maxima”, laupīja 54 cilvēku dzīvības, tika pieņemts lēmums pastiprināt sabiedriski nozīmīgo ēku būvniecības procesu kontroli un izveidot Valsts būvniecības kontroles biroju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti