Dombrovskis Bordāna demisiju neprasīs un dos laiku īstenot reformas (papildināts 15:44)

Premjers Valdis Dombrovskis ("Vienotība") neprasīs tieslietu ministra Jāņa Bordāna demisiju, kā to iepriekš bija prasījusi Bordāna bijusī partija VL/TB-LNNK. Valdības vadītājs norādīja, ka dos Bordānam nenoteiktu laiku, lai īstenotu sevis iecerētās reformas. Šis solis ir izraisījis Nacionālās apvienības (NA) dusmas, kas notikušo atzina par koalīcijas līguma pārkāpumu un tādējādi līgumu par spēkā neesošu.

Vispirms ceturtdienas rītā premjers tikās ar Bordānu. Pēc tās Bordāns pavēstīja, ka viss ir premjera rokās. „Ministru prezidentam ir iespēja izdarīt vēsturisku izšķiršanos: vai nu mēs turpinām tiesiskas reformas vai nu mēs paliekam tajā pašā tvanā, kāds ir bijis diezgan ilgus gadus šajā valstī. Un es domāju, ka Ministru prezidents diezgan labi saprot šo situāciju. Tālākais ir viņa izvēle, un es esmu izdarījis savus darbus no savas puses," teica Bordāns.

Bordāns apliecināja, ka neesot gatavs demisionēt pats, jo neesot gatavojies strādāt, lai „tā vienkārši pārtrauktu visus iesāktos darbus".

Jānis Bordāns

Pēc tam Dombrovskis tikās ar Nacionālās apvienības līderiem, kuriem līdzi bija potenciālā Bordāna pēctece Baiba Broka. Šī tikšanās bija īsāka nekā ar Bordānu. Pēc tās Dombrovsksis pavēstīja, ka neprasīs Bordāna demisiju un dos viņam laiku reformu īstenošanai. Termiņu reformu veikšanai viņš nenosauca.

Savukārt Nacionālā apvienība norādīja, ka līdz ar šo rīcību "Vienotība" ir pārkāpusi koalīcijas līgumu. Tomēr NA neprasīs Bordāna demisiju Saeimā. Tā norādīja, ka viss notiekošais ir saistīts ar strīdu "uzturēšanās atļauju jautājumā", kuru Saeima caurskatīt nolēma vien janvāra beigās, kas bija pretēji NA vēlmei.

Kā pēc tikšanās ar Dombrovski pavēstīja NA pārstāvis Raivis Dzintars, tad līdz ar premejera paziņojumu nav spēkā koalīcijas līgums un premjeram ir jāuzņemas pilna atbildība par tieslietu ministra darbu.

Tomēr trešdienas pēcpusdienā pēc apvienības valdes sēdes NA paziņoja, ka turpinās darbu valdībā, pārstāvot tikai kultūras ministriju.

„Ņemot vērā, ka ministru prezidents nav gatavs izpildīt koalīcijas līgumā noteikto, proti, par Nacionālās apvienības pārstāvību Tieslietu ministrijā. Šajā gadījumā mēs konstatējām, ka koalīcijas vienošanās ir faktiski spēkā neesoša, mēs strādājam valdībā ar vienu - kultūras - ministru. Līdz ar to nav aktuāls arī jautājums par tieslietu ministra amata kandidātu. Mēs uzklausījām Baibas Brokas viedoklis, bet arī viņa neredz iespējam būt par kandidāti šādā situācijā. Respektējot viņas lēmumu, mēs viņas kandidatūru šobrīd neuzturam," skaidroja NA līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš.

NA līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš

Vispirms koalīcijai jāvienojas par Bordāna iesākto reformu turpināšanu - tā pēc tikšanās ar ministru un arī NA līderiem sacīja Dombrovskis. „Ir svarīgi redzēt to, kādā veidā tiek nodrošināta ministra virzītā reforma, it īpaši jautājumā par maksātnespējas administratoru sistēmu," teica premjers. Pēc tam, kad būšot nodrošinātas reformas, varēs skatīt jautājumu par „tieslietu ministra nodrošināšanu Nacionālajai apvienībai".

Savukārt, NA uzskata, ka tādā veidā tiek pārkāpts koalīcijas līgums, kas paredz tieslietu ministra portfeli šim spēkam. „Faktiski, premjers NA noliek ļoti neapskaužamā situācijā, noliekot reformas, kuras vēl līdz šim neviens nav redzējis," sacīja NA līderis Raivis Dzintars. „Pašreiz premjers nav gatavs nodrošināt [NA] pārstāvniecību (..) Mēs pieņemam un respektējam premjera izvēli, ka premjers uzņemas atbildību par to, kas notiek Tieslietu ministrijā".

Raivis Dzintars

Nacionāļi Bordāna demisiju pieprasīja pirms divām nedēļām, norādot, ka viņš līdzdarbojas biedrībā „Demokrātiskie patrioti", kas var kļūt par partiju. Bordāns tika izslēgts no NA, savukārt premjeram tika prasīta Bordāna atlaišana. Dombrovskis par nacionāļu pieprasījumu līdz šim izteicies atturīgi, norādot, ka ir jātiekas ar visiem iesaistītajām pusēm. Savukārt Bordāns par VL/TB-LNNK attieksmi izteicis neizpratni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt