Dombrovski virza EK viceprezidenta amatam ar atbildību «eiro un sociālais dialogs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latvijas bijušais premjerministrs un Eiropas Parlamenta deputāts Valdis Dombrovskis (Vienotība) tiek virzīts uz Eiropas Komisijas (EK) viceprezidenta amatu ar atbildības portfeli "Eiro un sociālais dialogs", trešdien pavēstīja EK nākamais prezidents Žans Klods Junkers. 

Latvijas izvirzītais Eiropas Komisāra kandidāts Valdis Dombrovskis ir ieguvis Eiropas Komisijas viceprezidenta amatu ar atbildības portfeli „Eiro un sociālais dialogs”. Dombrovskis būs viens no septiņiem Eiropas Komisijas viceprezidentiem, kurš koordinēs vairāku citu attiecīgās jomas, tajā skaitā ekonomikas, monetāro lietu, nodarbinātības un sociālo jautājumu, reģionālās attīstības komisāru darbu.

Dombrovskis intervijā Latvijas Radio tūlīt pēc portfeļa publiskošanas norādīja, ka viņa atbildības joma būs ļoti plaša un Eiropas Savienībā aktuāla: „Tas ir liels gods, gan liela atbildība, un faktiski pārraudzības jomu tvērums ir ļoti plašs. Tas, pirmkārt, ietver sevī jautājumus, kas saistīti ar Eiropas ekonomisko un monetāro savienību, attiecīgi ar eirozonas jautājumiem, bet tas ir arī plašāks jautājumu loks, kas iever ekonomisko izaugsmi un Eiropas Savienības jeb kohēzijas politiku, gan nodarbinātību un sociālo politiku."

Tātad mērķis ir sasaistīt ekonomiskās izaugsmes un finanšu stabilitātes jautājumus ar sociālajiem jautājumiem, nodrošinot, ka finansiālā stabilitāte un ekonomiskā izaugsme dod pienesumu visiem Eiropas Savienības iedzīvotājiem, mazinot ienākumu nevienlīdzību gan starp ES dalībvalstīm, gan pašās dalībvalstīs," skaidroja Dombrovskis.

Dombrovska portfeļa atbildības jomas būs mobilitāte, nodarbinātība, sociālie jautājumi, ekonomika, vienlīdzība, iekšējais tirgus, rūpniecība, jaunatnes izglītības lietas.

Gaidāms arī "eksāmens"

Komisāriem un EK viceprezidentiem paredzēta noklausīšanās Eiropas Parlamentā. Atbildīgās komitejas izvaicās komisāra kandidātus un šī izvaicāšana varētu ilgt vismaz trīs stundas. Provizoriski tiek minēts, ka noklausīšanās varētu notikt nedēļu, sākot no 28.oktobra. Dombrovskis pauda, ka jau ceturtdien sāks tam gatavoties.

Savukārt eiroparlamentāriete Sandra Kalniete (Vienotība) pauda, ka komisāru noklausīšanās ir „lielākais eksāmens dzīvē, kas ir jāiztur”. Sākotnēji notiks rakstiskā daļa, kurā būs pieci jautājumi: divi vienādi visiem kandidātiem un trīs, kas attieksies uz katra konkrēto posteni. Ja amats pārklāj vairākas nozares, tad var būt četri specifiskie jautājumi. Vēlāk notiek noklausīšanās parlamentā, kuru varēs vērot arī internetā.

Junkers sagaida ekonomikas integrāciju ar sociālo politiku

„Ekonomikas un monetārajai politikai jābūt ar integrētu sociālo politiku. Es vairs nepieļaušu, ka ekonomiskā un monetārā politika tiek realizēta skaitliski, bez sociālās dimensijas, kas ir tikpat svarīga,” skaidroja EK prezidents Junkers. 

Dombrovskim būs cieši jāstrādā ar Finanšu, ekonomikas un nodokļu komisāru Pjēru Moskovisī un Marianni Tīsenu, kas atbild par sociālo portfeli un darba tirgus reformu jautājumiem. Tāpat nāksies darboties ar reģionālo komisāru, arī ar to, kas atbildīgs par finansu servisu stabilitāti, kapitālu tirgu, iekšējo tirgu, uzņēmējdarbību, izglītību un jaunatni, tāpat arī ar komisāru, kas atbildīgs par patērētāju aizsardzību.

Kā skaidroja Junkers, viceprezidentu posteņi kalpos lielo prioritāšu ieviešanai, lai pieredzējuši Eiropas politikas pārzinātāji vai premjeri, kuriem ir pieredze koordinēšanā, valdību vadībā, cīnītos pret  birokratizāciju: „Jāizmanto bijušo premjeru pieredze darba koordinēšanā, vadīšanā, lai ieviestu prioritātes, kuras es izklāstīju uzstājoties.”

Pirmais EK viceprezidents būs Franss Timmermanss no Nīderlandes, kura pārziņā būs labākas regulēšanas, starpinstitucionālo attiecību, likuma varas un pamattiesību hartas jautājumi. Pārējie viceprezidenti būs Kristalina Georgijeva no Bulgārijas, Andruss Ansips no Igaunijas, Alenka Bratušeka no Slovēnijas un Jirki Katainens no Somijas. Viceprezidente būs arī Eiropas Savienības ārlietu un drošības politikas augstā pārstāve Federika Mogerini no Itālijas.

Iepriekš ziņots par vairākiem iespējamiem amatu piedāvājumiem Dombrovskim. Viņam esot piedāvāts jaunizveidotais enerģētikas savienības komisāra portfelis un Eiropas Komisijas (EK) viceprezidenta postenis. Dombrovskis gan šo informāciju noliedza.

Vēlāk vācu izdevums „Die Welt” ziņoja, ka Dombrovskis varētu kļūt par Eiropas Komisijas viceprezidentu un saņemt Monetārās savienības un sociālā dialoga komisāra portfeli.

Augusta beigās noskaidrojās, ka Eiropadomes prezidenta amats ticis Polijas pārstāvim Donaldam Tuskam, savukārt Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās būs itāliete Federika Mogerīni. Līdz ar to sākās Eiropas komisāru portfeļu sadale.  Plānots, ka jaunajiem komisāriem darbs būtu jāsāk 1.novembrī.

Iepriekš Dombrovskis gan tika minēts starp iespējamajiem Eiropadomes priekšsēdētāja amata kandidātiem.

Savukārt „Financial Times” jūlijā vēstīja, ka Junkers apsver iespēju veidot jaunu Eiropas Savienības institūciju –  atsevišķu finanšu direktorātu ar plašām pilnvarām, kas regulētu finanšu tirgus un nodrošinātu finanšu stabilitāti. Viens no iespējamiem kandidātiem uz tā vadītāja amatu esot arī Dombrovskis.

EK nav konkrēti regulēts, kādiem ir jābūt komisāru posteņiem, un katrs jauns EK priekšsēdētājs, veidojot savu komisiju, var tos mainīt. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti