Domā Latvijā veidot materiālu par dzimumlīdztiesību bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

15 Latvijas vietās bērnudārzu darbinieki ir izglītoti par dzimumlīdztiesību un tās atspoguļošanu. Šiem bērnudārziem pašiem jālemj, vai un kā izmantot metodisko materiālu. Lai gan materiāli pirms pusgada izraisīja plašu ažiotāžu, tomēr bērnudārzi interesi izrādījuši. Ministrija domā, kā izstrādāt savu materiālu, nevis adaptēt no Ziemeļvalstīm.

Kad septembrī tika atvērta grāmata „Diena, kad Rūta bija Rihards” un „Diena, kad Kārlis bija Karlīna”, kā arī metodiskais materiāls bērnu dārzu audzinātājiem "Bērnudārzi, kuros vieta ir Pepijprinčiem un Pirātprincesēm", tika pieprasīta labklājības ministres Ilzes Viņķeles demisija. Savukārt teksta materiālam uzvelta atbildība par ģimenes vērtību graušanu un bērnu dzimumlomu maiņu. Asociācijas ģimene vadītāja Ilona Bremze bija pārliecināta, ka vairs nav zināma, kāda ir ģimene, un tāpēc bērniem par to netiekot mācīts. "Mēs sākam mācīt par sarkanām biksēm un dzimumu lomām, tāpēc tas izsauc tik klaju sašutumu. Mēs saprotam, ka demisiju nepanāksim, bet sabiedrību iekustināt un domāt līdzi mēs gan aicinām,” sacīja Bremze.

Tomēr metodiskais materiāls turpina dzīvot. Labklājības ministrija tikko pabeigusi izglītojošus seminārus 15 Latvijas vietās, kur iepazīstinājusi bērnudārzus ar grāmatu un skaidrojusi dzimumlīdztiesības jautājumus. Ministrijas sociālās politikas plānošanas eksperte Agnese Gaile skaidro, ka semināri ir brīvprātīgi un tas, vai materiāls pēc tam tiek izmantots, ir pašu bērnudārzu ziņā. „Mēs esam saņēmuši atbildes, - es zinu, ka tas [reakcija] ir pārspīlēti, zinu, ko tas nozīmē un gribu skaidrāk [saprast], lai savus kolēģus, pedagogus par šīm lietām varētu informēt un tas ir svarīgi,” saka Gaile.

Vietas, kur šie semināri notikuši, ministrija gan neatklāj, saudzējot bērnus, vecākus un audzinātājus no liekas uzmanības un, kā paši saka, arī raganu medībām. „Es esmu pilnīgi pārliecināta, - ja mēs publiski pateiktu, kurās pilsētās šie semināri notiek, būtu kādas rīcības no citādi domājošiem,”- bilst Gaile.

Laikā, kad tika prezentēta grāmata, Ķekavas bērnudārzs „Bitīte” jau bija izmēģinājis ar bērniem izstaigāt Rūtas un Kārļa gaitas. Tagad bērnudārzā materiāli ir pieejami, tomēr tie netiek izmantoti ikdienā, skaidro bērnudārza vadītāja Inese Sloka: „Bija atkal sava veida pieredze, un mēs uzskatām, ka ir puišiem tās pašas lietas jāmāca un arī noder, kas meitenēm. Un tas nav domāts, ka kāds ir gejs vai lesbiete. Tas ir pilnīgi „garām”. Varēja gan būt Latvijā gatavoti materiāli, tad tas būtu saprotamāks un arī ažiotāža nebūtu tik liela.”

Nākotnē ministrija domās arī par tepat radītas informācijas izveidošanu. Grāmata ietilpst dzimumlīdztiesības plānā, kas paredz pasākumus līdz nākamā gada beigām.

Tomēr virkne Saeimas deputātu uzrakstījuši vēstuli, paužot bažas par ministrijas paspārnē izstrādāto dokumentu. Viņi norāda, ka dzimumu līdztiesības plāna īstenošana ir nesavienojama ar latviešu nācijas un tās kultūras pastāvēšu un attīstību. Lielākās bažas ir, ka projekta mērķis ir pārveidot sabiedrību, lai gan tādam procesam sabiedrība nav gatava. Atbildes vēstulē rakstīts, ka pirms deklaratīvu vēstuļu parakstīšanas jāpārbauda piesaistīto ekspertu iesniegumi, jo daļa no tiem paši dokumentu veidojuši.

Tāpat ministrija aicina arī ekspertus konsultēties, lai vienotos par lietotajiem terminiem un piedalītos politikas izstrādē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti