Dobeles pedagogi piesardzīgi vērtē arodbiedrības panāktos kompromisus ar valdību; Daugavpilī – neapmierināti

Dobeles novadā bija viens no skaitliski lielākajiem pieteikumiem pedagogu beztermiņa streikam. Gan pašvaldības lielākajā bērnudārzā, gan lielākajā skolā beztermiņa streikā plānoja piedalīties vairāk nekā 90% darbinieku. Šodien viņi visi ir darbā un pauž gandarījumu, ka kompromisus galu galā izdevās panākt. Taču, cik reāls būs ieguvums – gan algas pielikuma veidā, gan darba slodzē –, par to viņi varēs spriest vien nākamgad. Tikmēr Daugavpils Valstspilsētas vidusskolā pedagogi bija gatavi streikot un ar panākto kompromisu nav apmierināti.

Bērnudārzs "Zvaniņš" ir lielākā pirmsskola Dobelē un visā novadā. Šeit pilnīgi viss pedagogu kolektīvs pieteicās streikam, izņemot bērnudārza tehniskos darbiniekus. Šodien visi ir darbā, un arī bērni atvesti uz savām grupiņām, norādīja logopēde Liene Pigita, kas vienlaikus vada arodbiedrību bērnudārzā.

"Nezinu, ko gribējām sagaidīt, bet laikam, ka sagaidījām to, ko vajadzēja. Vismaz kaut kādi kompromisi, kaut kāda vienošanās ir panākta. Un es domāju, ka pedagogi nemaz nav bēdīgi, ka ir jānāk uz darbu šodien," sacīja Pigita.

Lielākais satraukums bija saistīts ar bērnu ēdināšanu, jo piektdienas vakarā, kad tapa skaidrs, ka streika tomēr nebūs, bērnudārzs vēl nebija pasūtījis produktus bērnu ēdienreizēm. Pirmdien tapa zupa no tā, kas bija palicis ledusskapī.

Liene Pigita, bērnudārza arodbiedrības vadītāja, logopēde

Kā bērnudārza vadība vērtē ziņas, ka ir rasti samērīgi kompromisi, kas nozīmē, ka arī bērnudārzos algas būs lielākas. Sākotnējo piedāvājumu par slodzēm un algām tikai vispārizglītojošo skolu skolotājiem arodbiedrība nepieņēma.

"Šobrīd, es teiktu, ka ir labi tā, kā ir. Lai izpilda to, kas ir solīts. Ja izdara jau tik daudz, tad, patiesību sakot, tas ir liels solis uz priekšu.

Lielākoties arodbiedrība, būsim godīgi, tomēr runā par vispārējo izglītību, par augstāko izglītību, un pirmsskola bieži tiek aizmirsta. Mēs šoreiz esam gandarīti, ka arodbiedrība cīnījās arī par pirmsskolas tiesībām," teica pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja amata pienākumu izpildītāja Iveta Spriņģe.

Bērnudārza direktora p.i. Iveta Spriņģe

Dobeles 1. vidusskolā streiks bijis izplānots līdz sīkākajai niansei. Darbu grafiki salikti tiem nedaudzajiem darbiniekiem, kas lēma nestreikot, informēti vecāki un skolēni. Taču darbā ieradušies kā visi pedagogi, tā arī skolēni. 

Jautāta, kā vērtē panāktos kompromisus, Dobeles 1. vidusskolas matemātikas skolotāja Dace Gintere-Dalbiņa norādīja: "Ļoti daudz ir kontaktstundu, un ļoti daudz ir darbi jālabo. Kompromisi?

Man ir atsūtītas visas tās tabuliņas, es vēl īsti neesmu iepazinusies. Godīgi sakot, ir kaut kāda sajūta, ka nav līdz galam kaut kas, bet noformulēt vēl nemāku."

Dace Gintere-Dalbiņa, skolas arodbiedrības vadītāja, matemātikas skolotāja

Dobeles 1. vidusskolas direktore Sarmīte Šulte piebilda: "Pašreiz vieglāk ir tikai tas, ka ir tāds gandarījums, ka kāds varbūt eiro būs vairāk pie algas no 1. janvāra, bet, protams, ka pedagogu kapacitāti tas uz šo brīdi neatrisina."

Tiesa, ziņu, ka skolotāju streika tomēr nebūs, skolā sagaidīja ar prieku. Šulte stāstīja; "Mums vēl piektdienas vakarā bija Tēva dienai veltītas aktivitātes, un tas bija pulksten sešos vakarā. Nupat bija jau arī šī informācija, ka kompromiss ir panākts, un klātesošie, kas piedalījās, ar aplausiem sumināja šo faktu, ka pirmdien darbs turpināsies."

Skolas direktore Sarmīte Šulte

Vairāk par panākto kompromisu varēs spriest nākamgad, kad pedagogi saņems solīto algas pielikumu un sabalansētāku slodzi. 

Daugavpils Valstspilsētas vidusskolā bija gatavi streikot; nav apmierināti ar kompromisu

Daugavpils skolās pirmdien mācības norit ierastajā ritmā, neskatoties uz to, ka vēl piektdien kupls skaits skolotāju un pirmsskolas izglītības darbinieku bija gatavi streikam. Latvijas Radio viesojās Daugavpils Valstspilsētas vidusskolā, kurā pēc reorganizācijas apvienotas divas skolas un bērnudārzi. Šajā skolā 90% skolotāju un visi pirmsskolas pedagogi streikam bija gatavi. Pirmdienas rītā bija vilšanās, jo viss, kas tika prasīts, arodbiedrības sarunās ar valdību nav panākts. 

Matemātikas skolotāja Inese stāstīja: "Man ir grupa, kur ir visi skolēni. Streiks, protams, parāda visas tās problēmas. Protams, ir prieks, ka tik ātri tika panākta vienošanas. Divus mēnešus to nevarēja, un tad pēkšņi piektdienas vakarā vienojās. Prieks, ka šodien skolēni ir skolā un mēs strādājam. Kā tas tālāk būs, redzēsim. Ja kaut kas nebūs, kā vajag, tad streiku, ja tādu iniciēs, atbalstīsim."

Skolēni nav priecīgi, ka mācības notiek un streiks atcelts. Viņi stāstīja: "Bija vēlme atbalstīt skolotājus. Streiks bija vajadzīgs, lai vispār saprastu, ka skolotajiem vajag palielināt algas."

"Mūsu skola bija gatava streikam, apmēram 90% pedagogu piekrita arodbiedrības aicinājumam streikot. Pirmsskolas pedagogi visi piekrita streikam, un šajā periodā mēs bijām plānojuši slēgt pirmsskolas grupas. Mūsu izglītības iestādē kopā esam 1444 izglītojamie, apmēram 146 un vēl ap 100 cilvēki, kas atbalsta šo mācību procesu," stāstīja skolas direktors Ilmārs Zučiks.

Skolas direktors Ilmārs Zučiks.

Daugavpils Valstspilsētas vidusskolā apvienotas bijušās Daugavpils 10. un 12. vidusskola, tāpat arī divi bērnudārzi. Trīs iestādes no četrām būtu durvis slēgušas ciet.

"Labs rezultāts būtu tad, ja šādas pārrunas nevajadzētu rīkot. Pats šis pārrunu process nav pieņemams izglītības kvalitātes un satura kontekstā, jo katram pedagogam ir tiesības saņemt atbilstošu un cienīgu atalgojumu. Streiks nav labākais veids, kādā nonākt līdz šādam risinājumam. Un rezultāti nav tādi, kas apmierinātu visus pedagogus, jo pedagogam būtu jāsaņem vismaz vidējais atalgojums valstī, bet nevis katru reizi no streika uz streiku jāmēģina panākt tas minimums, kas spētu apmierināt vismaz daļu vai lielāko daļu pedagogu," stāstīja Zučiks.

Pirmsskolas skolotāji Daugavpilī vidēji strādā 0,8 slodzi. Atalgojums ir 660 eiro uz papīra, kas uz rokas ir vidēji 500 eiro, pastāstīja Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas direktora vietniece pirmsskolas izglītības jomā Jeļena Kolmikova. Viņa norādīja, ka pirmsskolas pedagogi noteikti nav mierā ar valdības un LIZDA kompromisu.

Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas direktora vietniece pirmskolas izglītības jomā Jeļena Kolmikova

"Neesam apmierināti, jo sākotnējās prasības bija krietni skaistākas un realitātei atbilstošākas, nekā tas ir panākts. Cilvēkiem ir vilšanās. Skolotāji ir vīlušies, kas ar lielām cerībām gaidīja MK noteikumus. Turpmāk esam gatavi streikam," stāstīja Kolmikova.

Viņa norādīja, ka pedagogi ir saņēmuši arī vecāku atbalstu un domu par streiku nav atmetuši. "Vecāki atbalstīja un bija gatavi visas divas nedēļas atbalstīt. Viņi teica, ka žēl, ka nekas neizdevās, jo tā būtu viena no nozarēm, kura beidzot kaut ko mēģināja panākt. Žēl, bez rezultāta. Tātad tas varbūt nav vēl punkts," sacīja Kolmikova.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti