Divu gadu laikā plāno pilnībā atjaunot seno Krustpils pili

Jēkabpils ir viena retajām pilsētām, kura atšķirībā no daudzām citām apdzīvotām vietām var lepoties nevis ar senas pils drupām, bet gan ar labi saglabājušos Krustpils pili, kas ir valsts nozīmes arhitektūras un arheoloģijas piemineklis. Pilsētā tā ir kļuvusi par tūristu apmeklētāko vietu, tāpēc Jēkabpils pašvaldība nolēmusi turpināt pils restaurācijas darbus un par 2,3 miljoniem eiro atjaunot galveno Krustpils pils korpusu un pils pagalmu. 

Izrādot Krustpils pils telpas, kurās drīzumā sāks vērienīgo remontu, Jēkabpils Vēstures muzeja direktore Inese Berķe stāsta, ka korpusa pirmā stāva gaitenis, kas tagad biedē ienācējus ar aplupušām sienām un griestiem, drīz vien kļūs par vienu no interesantākajām vietām pilī, jo šeit plānots ierīkot pilsētas vēstures ekspozīciju. 

Jēkabpilī gatavi vērienīgai Krustpils pils atjaunošanaiIveta Čigāne

“Šis ir tas garais gaitenis. Tīri vizuāli mēģiniet iztēloties – jūs ienākat, un šeit ir projekcijas, kas rada ilūziju, ka jūs esat uz ūdens," vizualizēt aicina Berķe. "Šeit ir Daugava. Kreisais krasts – labais krasts. Un šeit ir laika līnijas, kas norāda pašus būtiskākos notikumus pilsētas vēsturē – varu maiņas, ievērojamu cilvēku dzimšanu mūsu pilsētā, milzīgus plūdu, karu. Un ik pēc noteikta attāluma grīdā ir iedobīte, kurā jūs redzat, kas ūdenī tajā brīdī bija iekritis – kādam zviedru karavīram ķivere, kādam tur šķēps palicis.”

Patlaban lielākajā daļā Krustpils pils telpu joprojām ir manāmas padomju laika pēdas,

tāpēc, restaurējot un atjaunojot griestus, sienas un grīdas, remontdarbi plānoti arī citās pils iekštelpās.

“Šis mazais tornītis būs veltīts Ārijai Elksnei, jo viņa ir dzimusi mūsu pilsētā, un dizaineri ir ieplānojuši, ka te būs skaists galdiņš ar diviem krēsliem," ar plānotajiem darbiem iepazīstina Berķe. "Uz visiem logiem skaistas lampiņas, uz palodzēm Ārijas Elksnes dzejoļu grāmatas, ko mēs jau tagad lēnām iepērkam antikvariātos. Lai nav tā, ka tas ir krājuma priekšmets, lai cilvēks var apsēsties, to grāmatu pašķirstīt. Ieejot tornītī, būs tāda kā skaņu duša, ka cilvēks dzirdēs Ārijas Elksnes dzeju, ko lasīs aktrise, kura ir dzimusi Jēkabpilī. Skanēs mūzika, ko komponējusi komponiste, kas ir dzimusi Jēkabpilī. Tas būs tāds romantiskais sieviešu stūrītis.” 

Tā kā Krustpils pils ir ne tikai tūrisma objekts, bet arī vieta, kur jau tagad notiek izstādes un citi pasākumi, pils darbinieki ir priecīgi, ka

lielā zāle ar 14 logiem un skatu uz Daugavu jau drīzumā iegūs autentisku izskatu.

“Šī ir pils lielākā zāle. Redzat, te jau ir logi ielikti. Mēs jau arī apkuri esam ievilkuši. Tas ir pārsvarā viss, kas šeit ir izdarīts," stāsta Berķe. "Šeit ir tāda ļoti laba sajūta, un visi, kas ienāk, saka, ka te, kaut arī nav nekas vēl atjaunots, ir tāds cilvēcisks mērogs - gaišie logi uz visām pusēm, skats uz Daugavu, uz baznīcu, viss kopā rada jaukas izjūtas."

Muzeja direktore atklāj arī, ka tikai logu aizkariem vien būs nepieciešami ap 14 000 eiro, taču tas noteikti būšot tā vērts, jo jau tagad zāle ar īpašo auru ir kļuvusi par daudzu izstāžu un pasākumu apmeklētāju iemīļotu vietu.

“Jau šobrīd mēs plānojam pasākumus, kas te varētu notikt, sākot ar 2020. gadu. Jau uzrunājam māksliniekus, lektorus," plānus iezīmē direktore. "Tiek plānotas vēsturiskās otrdienas. Tāpat mākslinieki ļoti labprāt grib izstādīties mūsu pilī, un mums šogad pilnīgi viss gads jau ir saplānots. Ir prieks, ka mākslinieki paši mūs uzrunā un mums jau sāk veidoties iespēja atlasīt un izvēlēties, kurš mākslinieks nāks Krustpils pilī izstādīties un kuram diemžēl mums uz kādu laiku ir jāatsaka.”

Krustpils pils iekštelpu remonts jau ir saplānots līdz pat sīkumam, līdz pat smaržai, kādai būtu jābūt tajā vai citā ekspozīcijas telpā.

Taču renovācijas gaitā pārmaiņas sagaidīs arī pils pagalms, bijušās saimniecības ēkas, paredzēts pils fasādes remonts un krāsošana, arī kāpņu atjaunošana.

“Tiks labiekārtota visa infrastruktūra, piebraucamais ceļš, pagalms. Apgaismes ķermeņi tiks ierīkoti arī pagalmā, būs dažādas norādes zīmes. Lai atvieglotu cilvēkiem piekļūšanu, arī iekšpagalms tiks atjaunots," uzsver Berķe. "Tāpat izmaiņas skars aiz pils esošo dārzu, ko agrāk sauca par priekšdārzu, kur bija strūklaka. Tagad plānots, ka tiks atjaunota arī šī strūklaka un apstādījumi ap to. Tā ka diezgan vērienīgi šie darbi, uz ko mēs visi ļoti, ļoti ceram.”

Vien pērn Krustpils pili apmeklēja 20 000 tūristu gan no Latvijas, gan no ārzemēm. Pilsētas domes izpilddirektors Guntars Gogulis uzsver, ka tik apjomīgs pils remonts kļuvis iespējams pateicoties tam, ka

pašvaldībai izdevies pils renovācijai piesaistīt Eiropas Savienības līdzekļus.

“Tas bija tāds pirmais solis. Kad iesāc domāt un darīt, tad jau esam nonākuši tik tālu, ka esam apņēmušies sakārtot visu pils kompleksu ar visām ekspozīcijām, ar visām zālēm, tādā veidā sagatavojot galveno pilsētas tūrisma objektu lielākam tūristu pieplūdumam un pilsētas popularizēšanai," klāsta Gogulis. "Jau ir beidzies iepirkums -- būvniecībai paredzēti aptuveni 2,4 miljoni eiro. Summa ir lielāka, nekā plānojām, ņemot vērā, ka būvniecības izmaksa kāpj un ar to ir jārēķinās. Plus būs ekspozīciju izmaksas, kur mēs arī veiksim iepirkumu, un tad redzēsim kopējās pirmās kārtas izmaksas. Pašvaldība ir apņēmusies iet līdz galam un šīs summas segt no aizņēmuma.”

Krustpils pils rekonstrukcijas projekta kopējās izmaksas ir 2,3 miljoni eiro, no kuriem gandrīz pusi nodrošina Eiropas Savienības finansējums - 928 235 eiro. Valsts budžeta dotācija ir 44 118 eiro un pašvaldības finansējums - 1,3 miljoni eiro, ko plānots ņemt aizdevumā Valsts kasē. Projekta realizāciju plānots pabeigt līdz 2020.gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti