4. studija

Kā klājas sunim Arčijam, kura liktenī iesaistījās Latvijas Republikas prokurtūra?

4. studija

Kādus zudušos dārgumus ļaudis dodas meklēt atkritumu kalnos?

Vai līdz ar infrastruktūras attīstību ir palielinājies nozagto velosipēdu skaits?

Divriteņa zādzības gadījumā iesaka šo faktu atzīmēt CSDD

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veloinfrastruktūra Rīgā pēdējos gados ir strauji attīstījusies. Vai līdz ar šo attīstību ir palielinājies arī nozagto velosipēdu skaits? To skaidroja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija", apkopojot ekspertu ieteikumus, kā sevi pasargāt.

Velosipēdu darbnīcas dibinātājs un vadītājs Toms Ērenpreiss uzsvēra, ka no divriteņa nozagšanas nav pasargāts neviens.

"Tās lietas, ko var darīt, kas sāpi padara mazāku, ir, pirmkārt, piereģistrēt velosipēdu, kas mums ir pat unikāla lieta. Ne visur pasaulē var piereģistrēt velosipēdu, bet mēs varam novērtēt, ka pie mums jau vairākus gadus to var izdarīt. Pirmkārt, tā var pierādīt sava īpašuma tiesības uz to velosipēdu un, otrkārt, tas arī atvaira – zagļiem mazāk iekārojams ir tavs velosipēds. Ja tas ir reģistrēts, tad tam ir reģistrācijas uzlīmīte, ko tev atsūta," viņš skaidroja.

VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija" (CSDD) pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters informēja, ka līdz augustam ieskaitot CSDD ir piereģistrēts vairāk kā 61 tūkstotis velosipēdu.

"Skaidrs, ka velosipēdu skaits ir daudz lielāks visā Latvijā, tāpēc mēs vēlreiz labprāt vēlētos atgādināt, ka būtu ļoti lietderīgi katram, kam ir īpašumā kāds velosipēds, reģistrēt to. Velosipēdus var reģistrēt e-CSDD vietnē vai mobilajā aplikācijā, taču šogad sadarbībā ar Valsts policijas pārstāvjiem aktualizējām šo jautājumu, ka šie divriteņi ir arī jāatzīmē kā zagti, ja gadījumā tāds precedents ir noticis, lai kaut cik mazinātu šīs iespējas varbūt godprātīgam pircējam tomēr iegādāties zagtu velosipēdu," viņš sacīja.

Valsts policijā informēja, ka šogad līdz septembrim valstī kopumā reģistrētas gandrīz 1300 velo zādzības, taču CSDD par velo zādzības faktu šogad veikta atzīme tikai 106 velosipēdiem. Atzīmes izdarīšana palīdz citiem nenopirkt zagtu, un katrs potenciālais velo pircējs var e-CSDD sistēmā ievadīt izvēlētā velosipēda rāmja numuru, lai par šo faktu pārliecinātos.

Mālmeisters uzsvēra:

"Mēs aicinām katru šādu cilvēku, kas vēlas iegādāties kādu velosipēdu, vispirms mūsu mājaslapā pārbaudīt reģistrā, vai nav likta atzīme, ka šis attiecīgais velosipēds ir ticis zagts."

Par zādzības atzīmes izdarīšanu jāmaksā nav.

Kā sevi pasargāt? Iesaka zinātāji

Savukārt biedrības "PilsētaCilvēkiem.lv" pārstāvis un velobraucējs Oto Ozols pauda: "Ikdienas velobraukšanai visdrīzāk es nepirktu tādu ļoti dārgu riteni. Var jau arī pirkt dārgāku, bet tad ir iespēja arī apdrošināt. Un tā apdrošināšana uz gadu ir ap 30 eiro."

Taču Ērenpreiss papildināja:

"Bet pirms vēl reģistrācijas un vēl pirms apdrošināšanas vajag kārtīgu saslēgu. Un tur arī nevajag pažēlot naudiņu, tas ir vismaz 10 procenti, 20 procenti no velosipēda vērtības. Tas attaisnojas."

Vidēji labs saslēgs, pēc Ērenpreisa teiktā, sākas no 40 eiro un maksā līdz aptuveni 80–90 eiro. Par šādu cenu pirkts Rīgai būšot pietiekami labs.

Tāpat svarīgs ir ne tikai drošs saslēdzējs, bet arī tas, kā velosipēds ar to tiek pieslēgts.

Ozols savu braucamo mēdz pieslēgt pat ar diviem saslēdzējiem – pakavu vai ķēdi un vēl arī aizmugurējā rata bloķētāju. "Tajā brīdī, kad velozaglis dosies meklēt kādu velosipēdu, viņš ņems to riteni, kuru visvieglāk paņemt un kurš ir nolikts tādā nomaļākā vietā," pieļāva Ozols.

Viņš arī uzsvēra, ka cilvēki nereti kāpņutelpu uzskata par drošu vietu, taču zaglis tur var iekļūt un, neviena netraucēts, darboties, tāpēc uz ielas glabāt divriteni var pat izrādīties drošāk.

Bet vai Rīgas ielās ir pietiekami daudz drošu, pielāgotu vietu, kur novietot savus braucamos? Ozols atzina, ka novietņu ļoti trūkst, jo īpaši – pie daudzīvokļu ēkām un namu pagalmos. Tieši tāpēc nereti kāpņutelpas ir piepildītas ar divriteņiem, lai gan īstā vieta tiem būtu pagalmā zem nosegtas nojumes.

Pagājušajā gadā valstī kopumā tika reģistrētas gandrīz 2700 velo zādzības. Cik būs šogad, prognozēt nav iespējams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti