De Facto

ŠOKS! SENSĀCIJA! Kā mēs uzķeramies uz melu āķa?

De Facto

Nokritusi skrūvīte izraisa krīzi Jūrmalas sporta mehānismā

Apejot līdzšinējo kārtību, Valsts mežu nauda autosportam tiks diviem sportistiem

Divi autosportisti apiet ierasto kārtību un tiek pie «Valsts mežu» ziedojuma

No "Latvijas Valsts mežu" (LVM) ziedojumiem Zemkopības ministrija (ZM) atvēlējusi 200 000 eiro diviem autosportistiem, kuri sacensībās startē privātu ārvalstu klubu komandu sastāvā, šovakar ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "De facto". Sporta nozares eksperti norāda, ka autosportu pasaulē uzskata par elitāru komercsportu, kur valsts naudu neiegulda.  

 

Simt tūkstoši eiro tiks Reinim Nitišam un tikpat Jānim Baumanim. Šie divi sportisti saņem summu, kas līdzvērtīga pusei no ziedojuma, ko saņem visas pārējās sporta federācijas kopā.

"Mēs mēģinājām iet šādu pašu ceļu, kas jau bija atstrādāts, kur parādīja, kādā veidā ir iespējas panākt pozitīvākus lēmumus attiecībā pret atsevišķām disciplīnām," raidījumam saka Latvijas Automobiļu federācijas prezidents Jānis Naglis.

LTV raidījums "De facto" arī norāda, ka Nitiša tēvs – Aigars Nitišs ir no Latvijas Zaļās partijas ievēlēts deputāts Jēkabpils domē.

Turklāt ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) viņu saista arī ziedojumi – Aigars Nitišs kopā ar diviem biznesa partneriem no uzņēmuma "Ošukalns" vairāku gadu garumā Latvijas Zaļajai partijai un ZZS ziedojuši kopumā 41 782 eiro.

Dūklavs: Vajag vienreiz atbalstīt

Oktobra sākumā politiķi, autosportisti, viņu atbalstītāji un sponsori satikās pasaules rallijkrosa čempionāta posmā Biķerniekos.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS): "Es jums nestāstīšu, ar cik cilvēkiem es runājos, ko katrs teica, ko katrs lūdza. Bija federācijas iesniegums, bija šīs sacensības Biķerniekos. Es tur biju, redzējām, skatījāmies, tiešām, daudz tur cilvēku bija. Arī, manuprāt, bija daudz no valdības locekļiem, kas tur piedalījās. Tas nav nekāds noslēpums.

Un, redzot, kā tas viss notiek, arī tos sasniegumus, kādi tiem puišiem ir arī kopumā skatoties, nu, bija doma, ka vajag vienreiz viņus atbalstīt,

jo viņi ne "Valsts mežu" ziedojumus, ne valsts atbalstu līdz šim nav saņēmuši nevienu gadu savā pastāvēšanas vēsturē."

Šoreiz tikuši 1,8 miljoni eiro

LVM šogad cer nopelnīt vismaz 41 miljonu eiro, un no tiem ziedojumiem uzņēmums atvēlēs četrus miljonus. Taču šogad ziedojumus sportam atkal pavada dalījums pēc simpātijām.

Jau vairākus gadus iedibināta kārtība, kurā daļu naudas tālāk sadala Meža attīstības fonds, daļu – vairākas labdarības organizācijas. bet puse no ziedojuma – aptuveni divi miljoni eiro – tiek sportam. Kopš 2012.gada naudas tālāka dalīšana uzticēta piecām sporta organizācijām – katrai noteikts ziedojumu procents.  Pēc šī principa šoreiz sadalīti 1,8 miljoni.

No tiem 34% jeb 612 000 eiro tikuši Latvijas Olimpiskajai komitejai, tikpat Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijai, 22% jeb 396 000 eiro Latvijas Sporta federāciju padomei, 6% jeb 108 000 eiro Latvijas Paralimpiskajai komitejai, bet 4% jeb 72 000 eiro - Jaunatnes sporta fondam.

Savukārt 200 000 Latvijas Automobiļu federācijai Reiņa Nitiša un Jāņa Baumaņa atbalstam ZM iedalīja, apejot līdzšinējo kārtību.

"Autosports ir dārgs sports. (..) Viena ģimene nespēj nofinansēt šo dalību. Tas ir neiespējami," teica Naglis.

Nesaskaņo ar Izglītības ministriju

Ziedojums autosportistiem ar Izglītības ministriju, kas pārvalda sporta budžetu, saskaņots nebija. Taču tai tagad jāatrod līdzekļi, kā kompensēt tos 200 tūkstošus, ar kuriem pārējie sportisti faktiski bija rēķinājušies.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība") saka: "Mums ir jātiek skaidrībā par naudas avotiem, ļoti iespējams, ka tie būs līdzekļi no neparedzētiem gadījumiem, bet šogad (..) lai kompensētu gan LOK, gan Jaunatnes sportam, gan paralimpiskajam sportam šo iztrūkumu."

Domājams, ka šie līdzekļi, tāpat kā citi šā gada budžeta piešķīrumi, sporta organizācijām būs jāpagūst iztērēt līdz gada beigām.

Autosports saņēmis arī ievērojamu atbalstu no valsts budžeta dotācijām. No tā šogad atvēlēts vairāk nekā pusmiljons eiro (648 803 eiro) licenču iegādei rallija un rallijkrosa organizēšanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt