Dienas ziņas

"Leģenda" rīko ekspedīciju Kurzemē

Dienas ziņas

Vēstniecība Austrālijā sāk konsulāros pakalpojumus

Sakārtota un droša dzīve viendzimuma pāriem

Divas mammas un dēls Pārkers. Kāda viendzimuma pāra ģimenes dzīve un ikdiena Anglijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lielbritānijā viendzimuma pāri var oficiāli reģistrēt kopdzīvi jau no 2005. gada, bet laulāties – kopš 2014. gada. Tāpat arī viendzimuma pāriem ir ļauts adoptēt bērnus. Bērniem svarīgi augt vidē, kur viņa ģimene netiek diskriminēta. Viendzimuma pāriem Latvijā tas ir apgrūtinoši – arī sabiedrības attieksmes dēļ. Lielbritānijā dzīvo latviete Eva un viņas dzīvesbiedre, Lielbritānijas pilsone Rozija, kuru ģimenē aug trīsgadīgs puika. Kā rit viņu ikdiena?

Digitālā satura projektā "Būris" sabiedrisko mediju portālā LSM.LV publicēta jaunākā sērija "Partnerattiecības".

Tajā vērojama divu juristu viedokļu cīņa par Dzīvesbiedru likumu.

Vai ļaut reģistrēt attiecības pāriem ārpus laulības, ko daudzi uzskata par ceļu uz viendzimuma attiecību legalizāciju Latvijā? Un vai tas tiešām apdraud tradicionālās ģimenes?

Mazajam Pārkeram ir viss, ko vien trīsgadīgs puika var vēlēties, – gan uzticams četrkājains rotaļbiedrs, kuru piecu kaķu klātbūtne neuztrauc, gan vesela rotaļlietu kolekcija un tikko kā uzstādīts batuts dārzā.

Un vēl viņam ir divas mammas.

Viena no mammām, sociālā darbiniece Eva Edge, atklāja: "Tad, kad viņš bija maziņš, tad mēs gājām uz tiem bērnu centriem, kur visvisādas nodarbības bērniņiem notiek. Un vienā no tām reizēm bija tēma par acu krāsu, par to, kā bērns pārņem no mammas vai tēta acu krāsu. Un mēs mēģinājām saprast, kāda ir Pārkeram acu krāsa. Un tagad tā vadītāja tā pienāk un skatās mums abām acīs. Manās acīs, Rozijas acīs, un saka – es nevaru saprast! Un tajā brīdī ir tā jāsmejas, jo saproti, cik normāli ir tas, ka bērnam ir divas mammas. Cilvēki nemēģina uztaisīt – nu, kura ir mamma, un tad vai jūs zināt, kādas tad tētim acis. Cilvēki pieņem jūs kā divus vecākus!"

Eva un Rozija ir precējušās jau piecus gadus. Nupat ģimene nopirkusi māju, tādēļ lielākā daļa iedzīves vēl nav izpakota, mēbeles nesaskrūvētas. Taču Evai darbarīku netrūkst:

"Nu, viss, ko vajag tādām normālām sadzīviskām situācijām! Sazāģēt, piezāģēt, samaisīt, ieskrūvēt, tas vairāk mans lauciņš. Nokrāsot! Te visas tās lietas, mēs paši visu daram."

Kad Pārkers nedaudz paaugsies, tad varēs spēlēt futbolu kopā ar mammu, kura savulaik pati spēlējusi skolas futbola komandā.

Rozija Edge atcerējās: "Es biju diezgan puiciska, bet es nekad negribēju būt zēns. Dažkārt dēvēju sevi par puikmeiteni, bet tas bija normāli, nepievērsu tam uzmanību. Man nepatīk, ka tam pievērš tik lielu uzmanību. Mēs esam divas sievietes, esam precējušās, vai tad mums tagad vajadzētu staigāt ar lielu geju praida plakātu rokās? Man tas nepatīk. Nejūtos tā, ka vajadzētu piesaistīt papildu uzmanību. Jo uzmanība ir tāpat! Kad mēs te ievācāmies, izkāpām no auto  divas sievietes, mazs zēns. Kur ir vīrietis? Cilvēki uzreiz prāto, kur ir vīrietis. Bet vīrietim taču nav jābūt obligāti, vai ne?"

"Būris": Partnerattiecības

Vairāk

Mammas ir lepnas, ka Pārkers jau atpazīst visas planētas un māk nosaukt dinozaurus īstajos vārdos. Taču vai vecāki kādreiz strīdas? "Tieši tāpat kā normālās attiecībās – i kašķējas, i strīdas, Nav atšķirības nekādas. Un tieši par tādām pašām lietām kā jebkurās tradicionālās attiecībās. Par kaut kādiem traukiem, vai ēst taisīt, netaisīt, kaut ko izdarīt vai neizdarīt, viens grib iet, viens negrib. Viens grib braukt, viens negrib. Tieši tādas pašas sadzīves situācijas kā visiem pārējiem," norādīja Eva.

KONTEKSTS:

LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāsti, asas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti