Panorāma

Panorāma

Panorāma

Atlaiž dzērušo pārbrauktuves darbinieku

Divas augstskolas joprojām bez rektora

Divas augstskolas joprojām bez rektora valodas jautājuma dēļ

Jau vairāk nekā gadu Rīgas Ekonomikas augstskola un Rīgas Juridiskā augstskola darbojas bez rektora, jo likums abu augstskolu līdzšinējos vadītājus liedzis pārapstiprināt amatā viņu nepietiekamo valsts valodas zināšanu dēļ.

ĪSUMĀ:

  • Ekonomikas augstskolā un Juridiskajā augstskola mācības notiek angliski.
  • Rektori – ārzemnieki - latviešu valodu nepārvalda, kā to prasa likums.
  • Tas liedz viņus apstiprināt amatā.
  • “Vienotība” grib likumā izņēmumu šīm augstskolām, lai varētu apstiprināt rektorus.
  • ZZS priekšlikumu atbalsta, Nacionālā apvienība iebilst.
  • Par šo priekšlikumu balsos Saeima, to likteni, visticamāk, izšķirs opozīcija.

“Vienotība” gan nākusi klajā ar priekšlikumu attiecībā uz abu augstskolu rektoriem likumā iestrādāt izņēmumu, tomēr jau tagad zināms, ka Nacionālās apvienības atbalsta šādiem likuma grozījumiem nebūs.  

“Vienotības” sagatavotais priekšlikums paredz noteikt, ka divās vienīgajās Latvijas augstskolās, kur mācības notiek tikai angļu valodā, rektors varētu arī nepārvaldīt latviešu valodu, ja pilnvērtīgs viņa darbs tiktu nodrošināts ar tulka palīdzību.

Šādu ieceri atbalsta arī Zaļo un Zemnieku savienība, savukārt Nacionālā apvienība valdes sēdē lēmusi koalīcijas partneru priekšlikumu noraidīt.

“Šo augstskolu rektori ir arī rektoru padomes pārstāvji. Grūti iedomāties, ka rektoru padomē viens augstskolas pārstāvis piedalīsies sēdē ar tulka palīdzību un būs kaut kāda izņēmuma situācija pretēji tam, kā šobrīd nosaka regulējums,” norādīja Nacionālās apvienības valdes loceklis Gaidis Bērziņš.

Priekšlikums gan tāpat tiks virzīts uz Saeimas plenārsēdi šo ceturtdien, un tā likteni, visticamāk, izšķirs opozīcijas balsojums.

KONTEKSTS:

Kopš Izglītības ministrija atteicās virzīt atkārtotai apstiprināšanai Rīgas Ekonomikas augstskolas rektoru Andersu Pālzovu, pagājis jau pusotrs gads. Šajā laikā gan augstskola nav virzījusi arī jaunu kandidātu, tādēļ faktiski Pālzovs vēl joprojām pilda rektora pienākumus.

Tāpat jauns vadītājs nav izvēlēts arī Rīgas Juridiskajā augstskolā, jo valodas dēļ par Rīgas Juridiskās augstskolas rektoru nevarēja kļūt augstskolas Satversme sapulces ievēlētais Mels Kenijs.  

Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra un Rektoru padomes ģenerālsekretārs Jānis Bernāts pauda uzskatu, ka jāpārskata latviešu valodas zināšanas prasības augstskolu vadītājam.

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) gan iepriekš pauda, ka augstskolas rektoram jāzina latviešu valoda, jo “latviešu valoda nav ķēķa valoda”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti