Diskutēs par cīņu ar zagto auto pārdzīšanu un tirgošanu

Automašīnu zagļi nozagtajiem spēkratiem nomaina numuru un gan ar dzelzceļa vagoniem, gan pārbraucot mašīnas pa sauszemi, tās sūta uz Krieviju, Baltkrieviju un citām valstīm. Pašlaik Eiropas Savienībā nav vienota auto reģistra, kas ļautu rūpīgi izsekot zagtajiem auto. Īpaši pēdējos gados zagļi vairāk iecienījuši dārgu marku automašīnas un arī lauksaimniecības tehniku. Par to, kā šo problēmu risināt, ceturtdien un piektdien Rīgā, Eiropas prezidentūras ietvaros, spriedīs pārrobežu automašīnu zādzību apkarošanas eksperti.

Eiropas Savienības pārrobežu automašīnu zādzību apkarošanas eksperti cer šajās dienās vienoties par kopīga auto transporta reģistra un uzskaites sistēmas ieviešanu visās dalībvalstīs, kas ievērojami atvieglotu ceļu policistu darbu. Pašlaik ne visās valstīs, auto reģistrējot, jānorāda viena veida dati, nav arī vienotas datu bāzes, kas ļauj sekot līdzi tam, vai konkrētais auto nav meklēšanā kādā citā dalībvalstī. Pagājušajā gadā Latvijā nozagts teju tūkstotis spēkratu, no tiem gandrīz pusi policijas darbinieki atraduši vēl tepat Latvijā.

„Pagājušajā gadā Latvijā bija atrastas vairākas ne tikai Latvijā nozagtas automašīnas, bet arī citās Eiropas valstīs nozagtas automašīnas. Viena no vietām, ko es varu pieminēt, ir dzelzceļa stacija Daugavpilī, kur automašīnas bija jau iekrāmētas dzelzceļa vagonos un bija jau gatavas doties pie jauniem saimniekiem uz valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas Savienības,” stāsta Eiropola Latvijas nacionālās nodaļas pārstāvis Arsenijs Mihejevs.

Eiropas Savienībā un arī Latvijā garnadži arvien vairāk zog un aizdzen jaunas un dārgas automašīnas. Pērn piektā daļa no visiem nozagtajiem auto Latvijā bija ražoti 2010. līdz 2013.gadā. Vispirms spēkratiem noņem veco numuru, tālāk to nogādā uz citu valsti pārdošanai.

Auto placī Maskavas ielā vērojama neliela rosība. Potenciālie auto pircēji gan īpaši nesatraucas par to, vai nenopirks zagtu auto, citi vienkārši par to neaizdomājas, bet citi rūpīgi par auto uzzina visu, kas iespējams, pirms to nopērk.

„Nemaz! Es ceru, ka viss būs normāli. Tāpēc, ka es esmu roverists, un tā mašīna – Rover – nav populāra marka. Es domāju, ka neviens nezagtu tādu,” to, ka nebaidās nopirkt zagtu auto, apgalvo kāds vīrs.

„Nu principā tādu gadu mašīnas jau nezog un nepārklapē, kādu es, teiksim, gribētu pirkt, bet pārklapē numurus jau biezajām mašīnām, ja? Retajām mašīnām un dārgajām mašīnām. Man tas nav aktuāli,” spriež cits.

„Jā, [baidos] un es ļoti pārbaudu. Es uzreiz sūtu izziņu uz CSDD un noskaidroju visu, kas iespējams, par iepriekšējiem mašīnas īpašniekiem. Es neriskēju, man pašai meitai nozaga jaunu „Audi”. Tā kā es ļoti pārbaudu,” stāsta kāda pircēja.

Aauto tirgotavas SIA „Spridzis” vadītājs Edgars Spridzāns stāsta, ka auto tirgotāji nevar būt pārliecināti par to, vai kāda no mašīnām nav bijusi nozagta kādā citā valstī. Par to esot jāpārliecinās, taču paši arī īsti nezina, kā:

„Mēs neesam, kā saka, tādi speciālisti tīri numuru pārbūvē, lai to visu noteiktu. Katrai automašīnai ir savs numurs, kas ir vairākās vietās automašīnai. Pieņemsim, gan motortelpā, gan salonā. To nosaka CSDD numuru salīdzināšana, kas to arī veic. It kā, no vienas puses, mums ir obligāti tas jāpārbauda, mēs to arī pārbaudām, mēs to arī skatāmies, bet mēs tik lieli profesionāļi neesam, lai mēs varētu noteikt, ka tiešām kaut kas tur nav labi. Mēs varam salīdzināt tikai numuriņus, kas ir tehniskajā pasē un uz automašīnas. Ja tie sakrīt, tad no vienas puses tu esi pārliecināts, ka viss ir labi, bet var arī nebūt tā, kā vajag.”

Valsts policijā informē, ka no Latvijas nozagtās automašīnas visbiežāk izceļo uz Turkmenistānu, Kazahstānu, Krieviju un Baltkrieviju, bet uz Latviju visbiežāk atceļo zagti spēkrati no Vācijas, Zviedrijas un Čehijas. Tiesa, ne visi zagtie auto Latvijā arī paliek, mūsu valsts nereti ir kā robežpunkts pārdzīšanas ceļā.

 

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt