Dimants: Ierosinājums atbrīvot NEPLP locekļus ir politiski motivēts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Trešdienas pievakarē vairāku Saeimas frakciju deputātu parakstītais ierosinājums atlaist visus Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļus ir politiski motivēts, intervijā Latvijas Radio raidījumā "Aktuālais temats" sacīja padomes vadītājs Ainārs Dimants.

NEPLP: Politiķi jau iepriekš devuši mājienus; nav likumīga pamata atlaist padomi

"Absolūti politiski motivēts ultimāts," sacīja Dimants. Viņš uzsvēra, ka deputāti vēlas ietekmēt ne tik ļoti padomi, cik sabiedriskos medijus – Latvijas Televīziju un Latvijas Radio. Taču NEPLP pienākums, pēc Dimanta sacītā, allaž ir bijis būt buferim starp medijiem un politiķiem un nosargāt mediju brīvību.

LTV „Panorāma” trešdienas vakarā Dimants uzsvēra, ka argumenti, ar kādiem politiķi rosina atlaist padomi, neatbilst likumā noteiktajiem gadījumiem, kad padomi atlaiž. Viņš arī uzsvēra, ka visi pārmetumi NEPLP par līdzekļu izšķērdēšanu ir nevietā. Dimants pauda, ka NEPLP ir gatava Saeimā runāt ne tikai par Valsts kontroles ziņojumu uz kuru atsaucas politiķi, pārmetot līdzekļu izšķērdēšanu, bet arī par radio pieci.lv raidījumu, kur sacentās hiphopa mākslinieki.

Paziņojumā medijiem trešdienas vakarā NEPLP pauda, ka "VK ziņojumā minētie apstākļi skar LTV un LR kā uzņēmumu budžetus, nevis NEPLP kā patstāvīgas iestādes, kura pēdējo gadu laikā savu budžetu ir konsekventi mazinājusi, ieskaitot atteikšanos no iestādes automašīnas, tādējādi ievērojami samazinot transporta izdevumus".

Paziņojumā NEPLP uzsver, ka notiekošais nav pārsteigums, jo ne reizi vien politiķi devuši mājienus par vienu vai otru LTV vai Latvijas Radio sižetu. Līdz šim šādi mājieni esot „laiduši pāri galvai”.

NEPLP saredz trīs politiķu rīcības iemeslus. Pirmkārt, NEPLP iestāšanās par LTV un LR redakcionālo neatkarību. Otrkārt, NEPLP nostāja pret nodokļu maksātāju līdzekļu pārdali par labu komercmedijiem un sabiedrisko mediju rēķina.

Treškārt, NEPLP jau iepriekš cīnījusies par padomes kā mediju tirgus uzrauga funkciju nodalīšanu no tām funkcijām, kas padomei uzticētas kā LTV un Latvijas Radio kapitāla daļu turētājam.

Arī mediju eksperte Anda Rožukalne akcentēja, ka paliek iespaids, ka politiķi vēlas apiet padomi un paši vadīt mediju procesus Latvijā. Viņa, uzklausot raidījumā izskanējušos politiķu viedokļus, norādīja, ka īstais iemesls tomēr ir sabiedrisko mediju pozitīvā attīstība.

"Te tomēr izlauzās arī īstais iemesls – komercmediju neapmierinātība ar ārkārtīgi straujo sabiedrisko mediju attīstību," secināja Rožukalne. Viņa atgādināja, ka pēdējos gados sabiedriskajos medijos ir vairāki pozitīvi aspekti – jauniešu auditorijas piesaistīšana, kvalitatīvās izklaides piedāvāšana un citu produktu radīšana.

Viņa arī atzīmēja, ka politiķi vēlas padomi padarīt atbildīgu par lietām, ko tā nespēj ietekmēt, piemēram, finanšu regulācijas jautājumiem. Vaicāta, kas licis politiķiem izšķirties par ierosinājumu atlaist padomes locekļus, viņa norādīja uz vairākiem aspektiem – to vidū iespējamo sabiedrisko mediju iziešanu no reklāmas tirgus, sabiedrisko mediju attīstību.

Politiķi: Šī ir vēršanās pret padomi, nevis medijiem un to brīvību

Tikmēr Latvijas Radio raidījumā "Aktuālais temats" uzrunātie politiķi uzskaitīja vairākus neapmierinātības cēloņus. Piemēram, Dainis Liepiņš (LRA) norādīja , ka šādu soli likuši spert vairāki notikumi. Piemēram, Valsts kontroles ziņojums par NEPLP tēriņiem, Dimanta prakse tērēt valsts naudu privātām vajadzībām, dialoga uztrūkums ar citām organizācijām un augstprātība. Visbeidzot, NEPLP atteicās ierasties uz Saeimas komisijas sēdi.

"Man liekas, ka šīs personas iedomājas sevi par privātām personām, kuras var operēt ar valsts līdzekļiem (..) Tur neviens netaisās mainīties (..) Šajos nedrošajos laikos gaidām stratēģiju, bet viņu attieksme ir tikai: "Nauda, nauda, nauda!"," teica Liepiņš.

Arī "Vienotības" Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis norādīja, ka Dimants nav ievērojis Valsts budžeta likumu un tā vietā dedzīgi prasījis algas palielinājumu sev, citiem padomes locekļiem un darbiniekiem. Viņš arī noraidīja argumentus, ka politiķi vēlas medijus pakļaut.

"Dimanta kungs ļoti stipri pārspīlē. Tā ir vēršanās pret neprofesionālu padomi, [tā] nav vēršanās pret medijiem," Šadurskis komentēja Dimanta izteicienus par to, ka ierosinājums atlaist padomi ir politiski motivēts.

Visbeidzot, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Inese Laizāne, kuras pārstāvētā Nacionālā apvienība nav parakstījusi rosinājumu atlaist padomi, pauda pārsteigumu par notiekošo. Viņa atzina, ka jau ceturtdien Saeima var lemt par ierosinājuma nodošanu izskatīšanai komisijā.

Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš LTV "Panorāma" pauda, ka politiķi par lēmumu atlaist padomi izšķīrušies pēc faktu konstatācijas. Vaicāts, vai politiķi izdara spiedienu uz medijiem, Kaimiņš atbildēja, ka tās esot "pilnīgi un absolūtas muļķības". Viņš arī pārmeta NEPLP komunikācijas trūkumu ar komercmedijiem.

Jau ziņots, ka dažos sociālo tīklu lietotājos, privātmedijos un Saeimas deputātos neizpratni raisījusi Pieci.lv raidījuma «Pieliec punktu» hiphop mākslinieku sacensībās «Battle Rap» iepriekš izskanējusī necenzētā leksika. Par raidījuma satura atbilstību likuma prasībām NEPLP sākusi pārbaudi.

NEPLP ir neatkarīga pilntiesīga autonoma institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāv sabiedrības intereses elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā. Padome uzrauga, lai to darbībā tiktu ievērota Latvijas Republikas Satversme, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un citi normatīvie akti. Padome ir atvasināta publiska persona.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti