Dimanta: Katrs cietušais Zolitūdes traģēdiju pārdzīvo savādāk

Katrs cietušais Zolitūdes traģēdiju pārdzīvo savādāk – kāds par to vēlas runāt vēl un vēl, cits tieši otrādi – noslēdzas un lūdz netraucēt, piektdienas rītā LTV „Rīta Panorāma” pastāstīja biedrības „ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta.

Viņa stāsta, ka, sazinoties ar Zolitūdes traģēdijā aizgājušo cilvēku radiniekiem un cietušajiem, bijušas dažādas pieredzes. Ir tādi, kas nekad nesamierināsies un allaž meklēs atbildes uz jautājumu, kāpēc nelaime notika; ir tādi, kas pasaka „paldies, ka palīdzējāt”, bet tālāk lūdz netraucēt; ir tādi, kas vēlas izrunāt savas sāpes, jo tas palīdz; ir tādi, kas jau tagad ir piedevuši dzīvei.

Mums ir jāsaprot viņu privātuma robežas,” teica Dimanta.

Viņa norādīja, ka traģēdijā cietušie ir finansiāli nodrošināti – turklāt aizvien daļa pirms gada saziedotās naudas ir neiztērēta. Kopumā Zolitūdē cietušie ziedojumos saņēma 1,462 miljonus eiro, atbalsts izmaksāts 199 cilvēkiem. Pārsvarā ir bijusi naudas palīdzība, taču ir bijusi apmaksāta rehabilitācija un citi pakalpojumi.

Vaicāta par sabiedrības attieksmi pret notikušo, Dimanta atzina, ka emocijas vairs nav tik spēcīgas, kā bija pirms gada. Tas ir loģiski, jo sajūtas vairs nevar būt tik intensīvas. Taču sabiedrība traģēdiju nav aizmirsusi – cilvēki ir parādījuši, ka spēj būt vienoti bēdās. Nākamais līmenis būtu – šādu pašu kopības sajūtu radīt arī priekos.

Viņa arī aicināja sabiedrību necerēt sameklēt ātri vainīgo, kuru sodīt. „Mēs varam notiesāt ātri un pavirši – notiesāt nepareizo cilvēku,” sacīja Dimanta. Tāpat viņa aicināja nevainot iespējamo vainīgo uzņēmumu vai institūciju darbiniekus, kas nebija tieši saistīti ar Zolitūdes „Maximu”.

Vēstīts, ka Zolitūdes traģēdijā pērn bojā gāja 54 cilvēki. Nelaimes izmeklēšana aizvien turpinās, un gan policija, gan ģenerālprokuratūra to ir atzinusi par visu laiku apjomīgāko lietu kopš neatkarības atgūšanas.

Sagrūstot lielveikalam „Maxima”, pirms gada Zolitūdē dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Viņu piederīgie piektdienas vakarā atkal pulcēsies Priedaines ielā, lai ar klusuma brīdi pieminētu savus mīļos.

Zolitūdes traģēdija notika 2013.gada 21.novembrī, kad vakarā, cilvēkiem iepērkoties, sagruva Priedaines ielā 20 esošais „Maximas” veikals. Nelaimē dzīvību zaudēja 54 cilvēki, to vidū trīs glābēji. Bez vismaz viena vecāka palika 23 bērni.

Valsts policija aizvien turpina lietas izmeklēšanu, taču sola to pabeigt jau tuvākajā laikā. Tikmēr atbildību neviens nav uzņēmies.

Traģēdija sašūpoja Latvijas sabiedrību. Pēc tās ziedojumi traģēdijas upuru radiniekiem un cietušajiem sasniedza visu laiku lielāko apjomu, kas ziedots kādam konkrētam mērķim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti