Dienvidkurzemes novadā rod iespēju kompensēt daļu no brīvpusdienu maksas bērnudārzos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Dienvidkurzemes novada deputāti nolēmuši kompensēt daļu no izmaksām par ēdināšanu pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem. Latvijas Radio pavasarī jau vēstīja, ka pēc novadu apvienošanas, piemēram, Pāvilostas novadā vairs nebija iespējams saņemt brīvpusdienas, kā tas bijis pirms novadu reformas, līdz ar to iedzīvotāji pauda neapmierinātību. Pieņemtais lēmums paredz daļu no ēdināšanas izmaksām kompensēt, savukārt vecākiem būs jāmaksā 2,20 eiro dienā. 

Dienvidkurzemes novadā rod iespēju kompensēt daļu no brīvpusdienu maksas bērnudārzos
00:00 / 02:15
Lejuplādēt

Pēc novadu apvienošanas Pāvilostā vecākus pārsteidza vēsts, ka turpmāk bērnu ēdināšanas izdevumus vairs nesegs pašvaldība. Pāvilostniece Elīna Tetere ir trīs bērnu mamma, divi no bērniem apmeklē pirmsskolas iestādi, viens mācās skolā.  Tetere stāstīja, ka Pāvilostā ir ģimenes ar bērniem, kuriem šādi pēkšņi izdevumi ir nopietns slogs budžetam. 

„Pāvilostas pašvaldībā, kas mums bija iepriekš, bija garantētas bezmaksas brīvpusdienas visā novadā gan bērnudārzā, gan skolā. No marta jaunais novads sāka pieprasīt maksu. Mums neviens nepaskaidroja, kāpēc mums ir jāmaksā tieši šāda summa un kāpēc tieši no marta jāsāk maksāt,” pastāstīja Tetere. 

Vienotu sistēmu ieviest visā novadā vajadzēja ātrāk, uzskata iedzīvotāja, tajā pašā laikā sieviete sprieda, ka jaunā kārtība ir pieņemama. 

Tetere sacīja: „Pašlaik aprēķinātā summa 2,20 eiro  priekš mūsu augošajām cenām visā – pārtikai, elektrībai, gāzei un visam, kas ir nepieciešams, lai pagatavotu ēdienu, liekas adekvāta, bet šādu vienotu lēmumu visam novadam vajadzēja pieņemt agrāk.”

Dienvidkurzemes novada pašvaldībā, veicot ēdināšanas pakalpojuma faktisko izmaksu kalkulācijas pēc pirmā pusgada pārtikas, energoresursu un citām izmaksām visās novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs, secināts, ka tās ir ievērojami atšķirīgas – cenu amplitūda ir no 2,29 līdz 4,37 eiro dienā. Vidējās izmaksas, lai nodrošinātu trīsreizēju ēdināšanu pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem, ir 3,15 eiro. Šī summa aprēķināta, ņemot vērā šī brīža pārtikas, enerģijas cenas un citas izmaksas. 

Dienvidkurzemes novada domes priekšsēdētājs Aivars Priedols (Zaļo un Zemnieku savienība) norādīja: „Vēsturiski ir astoņas pašvaldības, katrs savam bērnam ir mēģinājis to labāko. Aizgājām pēc reālās situācijas Aizputē, kur bija mācējuši izkalkulēt vislabāk, lai būtu bāze, kad ir pilnvērtīgs ēdiens un arī lētākais. To jau var saprast, ka pie lielāka putras grāpja mākam ekonomiskāk saimniekot, protams, tas būs no budžeta un visu novadu iedzīvotāju maciņiem.”

Lai vecākiem atvieglotu izmaksu slogu par bērnu ēdināšanu pirmsskolas izglītības iestādēs, pašvaldība lēma noteikt vecāku līdzmaksājumu 2,20 eiro dienā, starpību kompensējot no pašvaldības budžeta līdzekļiem. Šī gada budžetā šīm vajadzībām rezervēti 150 000 eiro, bet nākamajā gadā būs nepieciešami 395 000 eiro.

100% atlaidi par ēdināšanu pirmsskolas izglītības iestādēs saņems trūcīgo mājsaimniecību bērni, 50% atlaidi bērni ar invaliditāti, daudzbērnu ģimeņu, aizbildnībā esošie, audžuģimenē ievietotie bērni, kā arī maznodrošināto mājsaimniecību bērni. Savukārt par ēdināšanas izmaksām skolēniem deputāti lems domes sēdē augustā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti