Dienu pirms vēlēšanām sūdzas par balsu pirkšanu un aģitāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām piektdien un sestdien ir aizliegta jebkāda veida aģitācijas materiālu izvietošana. Tāpēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aicina iedzīvotājus ziņot tiesībsargājošajām institūcijām par aģitācijas aizlieguma neievērošanu. Šādas sūdzības policijā jau ir nonākušas, turklāt saņemti arī vairāki signāli par iespējamu balsu pirkšanu.

Sestdien un svētdien ir aizliegta priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana medijos, uz ielām un valsts un pašvaldības iestādēs. Tomēr ne visur tas tiek ievērots. Piemēram, Jūrmalā atsevišķās vietās politiskā reklāma uzpūsta ar krāsu uz asfalta, tāpēc to nemaz nevar notīrīt.

Piektdien policija saņēmusi sūdzības lielākoties par pārkāpējiem, kas varētu būt saistīti ar iepriekš izvietoto reklāmas plakātu nenoņemšanu vai jaunu reklāmas plakātu izvietošanu, stāsta Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes pārstāvis Toms Sadovskis.

Policijas pārstāvis arī pastāstīja par incidentu, kas noticis Jūrmalā, Kauguros, netālu no kultūras nama: „Notika konflikts starp diviem vēlēšanu kandidātiem, un konflikta laikā tika izsaukta arī policija. Policijas darbinieki pieņēma abu divu personu paskaidrojumus, un pašlaik ir pieņemts lēmums par administratīvās lietas uzsākšanu, lai noskaidrotu visus pārējos incidenta apstākļus.”

Savukārt Drošības policijā (DP) vēršas gan partijas, sūdzoties par konkurentu provokācijām, gan vēlētāji, kuru balsojumu kāds mēģinājis ietekmēt ar naudu. DP priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa stāstīja, ka DP galvenie uzdevumi vēlēšanu laikā ir novērst iespējamos riskus, kas saistīti ar kavēšanu realizēt vēlēšanu tiesības, kā arī saistībā ar iespējamu balsu pirkšanu, vēlētāju ietekmēšanu un iespējamu rezultātu viltošanu.

„Uz šo brīdi pirmsvēlēšanu periodā kopumā Drošības policija ir saņēmusi 24 signālus par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanu laikā. No tiem 16 iedzīvotāju zvani, kas ziņo par iespējamu balsu pirkšanu pašvaldību pirmsvēlēšanu laikā, kā arī par vēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem,” pastāstīja DP pārstāve.

Par neatļautu aģitāciju vainīgajiem draud administratīvā atbildība. Savukārt par apzinātu kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus un tikt ievēlētai, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā, saskaņā ar Krimināllikumu var draudēt pat trīs gadu cietumsods.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti