Panorāma

EZA: «Johnson & Johnson» vakcīnas ieguvumi atsver riskus

Panorāma

Panorāma

Dundagas novada domes darbs strupceļā

Dienu pirms mēra vēlēšanām jaunas politiskās kaislības Dundagas domē – visa opozīcija noliek mandātus

Ilgstoši bez politiskās vadības palikušajā Dundagas novada domē jaunas politiskas kaislības – četri no deviņiem domniekiem, opozīcijas pārstāvji, ir paziņojuši, ka noliek mandātus. Arī viņu pēcteči sarakstos neplānojot strādāt domē. Šāds notikumu pavērsiens seko dienu pirms tam, kad Dundagas domes ārkārtas sēdi plānojis sasaukt pašvaldību lietu ministrs, kam kopš janvāra nav izdevies stabilizēt politisko situāciju Dundagā.

Dienu pirms mēra vēlēšanām jaunas politiskās kaislības Dundagas domē – visa opozīcija noliek mandātus
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

Pašvaldību vēlēšanās pirms četriem gadiem Dundagas domē iekļuva trīs sarakstu kandidāti: par vēlēšanu uzvarētājiem kļuva un koalīciju izveidoja saraksts "Mūsu cilvēkiem" ar piecām domnieku vietām. Savukārt "Strādāsim kopā!" ar trim deputātiem un saraksts "Mūsu novadam" ar vienu ievēlētu tautas priekšstāvi palika opozīcijā.

Domes vadībai vairākkārt nācies skaidroties par izpildvaras veikumu. Skaļākais strīds bija par izpilddirektores atlaisto Kolkas pagasta pārvaldnieku, ko vēlāk tiesa atjaunoja amatā.

Politiskās kaislības janvārī noslēdzās ar domes priekšsēdētāja Alda Felta un viņa vietnieka atkāpšanos. Nu jau vairāk nekā divus mēnešus Dundagas dome strādā bez vadības. Un pusotru mēnesi pirms pašvaldību vēlēšanām vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ("Attīstībai/Par") trešdien sasaucis domes ārkārtas sēdi, kurā jāievēlē mērija.

Tomēr dienu pirms sasauktās sēdes visi četri opozīcijas deputāti paziņojuši, ka noliek mandātus. Mandātus nolēmuši nolikt "Strādāsim kopā!" deputāti Andra Grīvāne, Una Sila un Guntis Pirvits, kā arī apvienības "Mūsu novadam" deputāte Gunta Abaja. Turklāt par deputātiem negrib kļūt arī viņu pēcteči sarakstos. 

"Bez domes vadītāja nevar notikt ne finanšu komitejas, ne kaut kādas citas lietas. Esošie pozīcijas deputāti lēma, ka negrib tā strādāt un visu varu nodeva izpilddirektorei.

Principā, demokrātijas principi tiek mīdīti dziļi dubļos.

 Mēs mēģinājām virzīt domes priekšsēdētāju no sava vidus, bet to neatbalstīja. Nekas neatliek, kā atkāpties šai gadījumā," situāciju raksturoja  saraksta "Strādāsim kopā" pārstāvis Guntis Pirvits.

Deputāte Gunta Abaja no vēlētāju saraksta "Mūsu novadam" teica, ka Dundaga ilgstoši nonākusi situācijā, kurā nav lēmējvaras, kas iedzīvotāju vārdā koordinētu un uzraudzītu izpildvaras darbu. Pēdējais gadījums, kad domniekiem nācies noraudzīties uz iedzīvotāju dzīvi pasliktinošu situāciju, bijusi nespēja Kolkā atrast jaunas telpas pasta nodaļai.

"Ministra lēmums nāk novēloti. Faktiski vajadzēja uzreiz jau ministrijai rīkoties. Protams, var teikt, ka esam tikai attāls lauku reģions, kurā nav ne lielas naudas, ne investīcijas. Ja tas būtu kādā pilsētā, piemēram, Rīgā tas notika ļoti ātri. Te ir iedzīvotāji, te ir arī neizskatīti lēmumi, neērtie tiek atlikti, netiek skatīti. Mēs tomēr esam Latvijā, jābūt vienādai attieksmei pret iedzīvotājiem neatkarīgi no tā, vai viņš dzīvo Rīgā, vai viņš dzīvo laukos," sacīja Abaja.

Vēstulē pašvaldību lietu ministram Dundagas opozicionāri aicinājuši ministriju nekavējoties pārtraukt Dundagas novada domes darbību un pašvaldības izpilddirektores Janitas Vandas Valteres patvaļu.

Izpilddirektore gan norādīja, ka pašvaldības darbs arī bez lēmējvaras norit bez problēmām.

"Mēs strādājam, viss notiek, pilnīgi viss notiek. Tas ir mans tikai uzskats, bet, iespējams, problēma ir tā, ka viss notiek," sacīja Valtere.

Gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās startēs arī otrdien mandātus noliekošie domnieki, tāpēc jaunāko skandālu varētu skaidrot arī ar uzmanības pievēršanu.

CVK nosauks sarakstu, no kura ņemami deputāti

Plešs saistībā ar medijos izskanējušo Dundagas novada domes vairāku opozīcijas deputātu paziņojumu par mandātu nolikšanu ir sazinājies ar Centrālo vēlēšanu komisiju (CVK), lai apspriestu iespējamo tālāko rīcību pilnvērtīgai pašvaldības darbības nodrošināšanai. Ministrs trešdien, 20.aprīlī, ir sasaucis Dundagas novada domes ārkārtas sēdi, kur darba kārtībā noteikts jautājums par pašvaldības vadītāja ievēlēšanu. Ministrija uzsver Dundagas novada domes deputātu atbildību godprātīgi strādāt pašvaldības iedzīvotāju interesēs un nekavēt domes darbu, kas nozīmē arī spēju rast kompromisu, izvēloties kandidatūru pašvaldības vadītāja amatam. 

CVK informēja, ka pašvaldības deputāti mandātu var nolikt, iesniedzot oficiālu iesniegumu pašvaldības vadībai, kura pēc tam aicina pašvaldības vēlēšanu komisiju noteikt nākamos deputātu kandidātus, kuri uzaicināmi pildīt deputāta pienākumus.

Pēc CVK rīcībā esošās informācijas, Dundagas novada vēlēšanu komisijā šāds iesniegums pagaidām nav saņemts.

Savukārt situācijā, ja kādam sarakstam pietrūkst deputātu kandidātu, tad atbilstoši Pašvaldības domes vēlēšanu likumā noteiktajam CVK nosaka to, no kura kandidātu saraksta ņemams nākamais deputāts. Tiklīdz tiks saņemts oficiāls iesniegums no Dundagas novada vēlēšanu komisijas, ka kādā no sarakstiem pietrūkst nākamo kandidātu, CVK ir gatava bez kavēšanās nosaukt to, no kura kandidātu saraksta uzaicināmi nākamie deputāti.

Apvienību "Mūsu novadam" un "Strādāsim kopā!" deputāta amata kandidāti (11 cilvēki) jau paziņojuši, ka šādā domes sastāvā strādāt nevēlas. Vēlēšanās Dundagā startēja trīs saraksti.

"Ja no diviem sarakstiem atsakās visi kandidāti, tad nav citas iespējas, kā mums konstatēt, ka trūkstošās vietas aiziet tam vienam, no kura cilvēki neatsakās," sacīja CVK sekretārs Ritvars Eglājs.

Tiklīdz tiks saņemta oficiāla informācija, CVK ir gatava reaģēt ātri. Taču tā kā vēl šobrīd nav izsludināta sēde, kurā lemtu par četru deputātu pilnvaru nolikšanu, viņiem vēl trešdien būs jāpiedalās sēdē ar ministru. Bet jau šobrīd ir skaidrs, ka jaunu mēra kandidātu neizvirzīs arī palikušie deputāti.

"Mēs esam pietiekami aizņemti. Šobrīd mēs neredzam iespēju upurēt savu tiešo darbu, jāsaka tā, sabiedriskam pienākumam," sacīja deputāts, bijušais domes vadītājs Aldis Felts ("Mūsu cilvēkiem").

Lai gan šobrīd deputāti vairs nevēlas būt domē, tomēr trīs no opozīcijas deputātiem startē arī jaunajās Talsu novada vēlēšanās. Tāpat sarakstos manāmi vairāki vārdi, kam šobrīd būtu jāstājas aizejošo Dundagas deputātu vietās, taču viņi paziņoši, ka to nevēlas. Šī brīža koalīcijas deputātu jaunajos sarakstos nav.

KONTEKSTS:

Ministrs Plešs 21.aprīlī sasaucis Dundagas novada domes ārkārtas sēdi par domes priekšsēdētāja ievēlēšanu.

Gada sākumā Dundagas novads palika bez vadības. Februāra sākumā divu dienu laikā notika četras ārkārtas sēdes, lai mēģinātu tikt pie jauna mēra, taču neveiksmīgi. Tie bija vienīgie mēģinājumi ievēlēt jaunu pašvaldības vadību. Tās trūkums paralizēja novada ikdienas darbu. VARAM iepriekš nolēma pagaidām neatlaist domi, aicinot deputātus vēlreiz mēģināt vienoties par jaunu domes priekšsēdētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt