Dienas ziņas

Vāks ziedojumus ukraiņu ģimenēm SOS ciematā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Policija gatava iespējamām provokācijām 9. maijā

Dienesti saskata provokāciju riskus 9. maijā; aicina neapmeklēt okupāciju slavinošus pieminekļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ņemot vērā Krievijas bruņoto spēku nežēlīgos kara noziegumus Ukrainā, Valsts drošības dienests (VDD) un Valsts policija 9. maijā aicina iedzīvotājus neapmeklēt Latvijas okupāciju slavinošus monumentus. Tāpat dienests vērtē, ka 9. maijā pastāv provokāciju un konfrontācijas riski.

ĪSUMĀ:

 • VDD saskata provokāciju un konfrontācijas riskus, sevišķi ierastajās 9. maija pasākumu norises vietās.
 • Konstatētas atsevišķu personu aktivitātes, un VDD brīdinājis vairākus desmitus prokremliski noskaņotu personu.
 • Aicina iedzīvotājus 9. maijā nereaģēt uz provokatīvām darbībām, kā arī neiesaistīties prettiesiskās aktivitātēs. 
 • Turklāt šogad 9. maijs Latvijā pasludināts par Ukrainā cietušo un bojā gājušo piemiņas dienu.
 • VDD sola netolerēt Krievijas bruņoto spēku īstenoto kara noziegumu attaisnošanu un slavināšanu.
 • Pievērsīs īpašu uzmanību tādu simbolu kā  “Z” un “V” burts, Georga lentes un Krievijas karoga izmantošanai.
 • 9. un 10. maijā ir aizliegts rīkot uguņošanu.
 • Rīgā 8. un 9. maijā Uzvaras parka apkārtnē tiks ieviesti satiksmes ierobežojumi.

Saskata provokāciju un konfrontācijas riskus

VDD informēja, ka šogad pievērš pastiprinātu uzmanību ar 9. maiju saistītajām norisēm Latvijā un informatīvajā telpā, lai identificētu iespējamus apdraudējumus Latvijas nacionālās drošības interesēm. VDD cieši sadarbojas ar Valsts policiju un arī 9. maijā strādās intensīvā režīmā.

VDD veiktā informācijas analīze liecina, ka 9. maijā pastāv provokāciju un konfrontācijas riski, sevišķi ierastajās 9. maija pasākumu norises vietās.

Līdz šim, identificējot ieceres vai gatavošanos provokatīvām darbībām, VDD ir veicis preventīvas pārrunas ar vairākiem desmitiem prokremliski noskaņotu personu, brīdinot par iespējamo atbildību par šādām aktivitātēm. Vienlaikus provokācijas 9. maijā nav pilnībā izslēdzamas.

Rīgas dome, atsaucoties uz Valsts policiju, paziņojumā medijiem atklāja, ka ir konstatētas atsevišķu personu aktivitātes, aicinot 9. maijā doties pie dažādiem objektiem, tomēr konfrontācijas riski neesot identificēti. pie pieminekļa Uzvaras parkā tiks pielietota līdzīga taktika kā iepriekšējos gados pandēmijas laikā, atļaujot cilvēkiem nākt nolikt ziedus, bet nodrošinot vienmērīgu plūsmu un nepieļaujot drūzmēšanos.

Lai gan valstī ir noteikts aizliegums Ukrainā cietušo un bojā gājušo piemiņas dienā rīkot publiskus izklaides un svētku pasākumus, VDD vērtējumā 9. maijā iespējami mēģinājumi apiet šo aizliegumu. Tāpat 9. maijā pastāv konfrontācijas riski starp prokremliski noskaņotām personām un sabiedrības pārstāvjiem, kas nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu.

VDD aicina iedzīvotājus 9. maijā atturēties no reaģēšanas uz provokatīvām darbībām, kā arī neiesaistīties prettiesiskās aktivitātēs. 

Aicina neapmeklēt okupāciju slavinošus pieminekļus

9.maijs šogad Latvijā ir pasludināts par Ukrainā cietušo un bojā gājušo piemiņas dienu, un publiski pasākumi, kuros tiek glorificēta PSRS īstenotā Latvijas okupācija vai pausts atbalsts Krievijai, nav savienojami ar 9. maijam piešķirto sēru dienas statusu, norādīja VDD.

Pulcēšanās un ceremoniāla ziedu nolikšana pie Latvijas okupāciju slavinošiem pieminekļiem dienesta vērtējumā uzskatāma par klaju necieņas izrādīšanu tiem miljoniem cilvēku, tajā skaitā Latvijas iedzīvotājiem, kuri gājuši bojā vai smagi cietuši PSRS komunistiskā režīma dēļ.

Par klaju necieņu VDD uzskata arī individuāla ziedu nolikšanu pie Latvijas okupāciju slavinošiem pieminekļiem,

kā arī jebkuras citas publiskas darbības Krievijas atbalstam. Vienlaikus minētās darbības ir arī pašreizējo Krievijas noziegumu pret cilvēci un mieru un kara noziegumu netieša attaisnošana, norādīja dienests.

“Šogad Krievija kārtējo reizi ir apliecinājusi sevi kā agresorvalsti, kura savu imperiālisko ambīciju vārdā gatava klaji ignorēt citas neatkarīgas valsts pašnoteikšanās tiesības, bez žēlastības nogalināt tās iedzīvotājus, iznīcināt slimnīcas, skolas un citus svarīgus objektus, kas Krievijai nerada ne mazāko apdraudējumu,” paziņojumā medijiem norādīja VDD priekšnieks Normunds Mežviets.

Sola netolerēt kara noziegumu attaisnošanu

Krievijas bruņoto spēku īstenoto kara noziegumu attaisnošana un slavināšana netiks tolerēta, norādīja Valsts drošības dienests.

Dienests atgādināja, ka par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu attaisnošana (Krimināllikuma 74.1 pants), kā arī par darbībām, kas vērstas uz nacionālā vai etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu (Krimināllikuma 78. pants), ir paredzēta kriminālatbildība. 

Tāpat VDD sadarbībā ar Valsts policiju

pievērsīs īpašu uzmanību personām, kas sēru dienā izmanto Krievijas agresiju simbolizējošus elementus, tajā skaitā “Z” un “V” burtu, Georga lenti un Krievijas karogu.

Iedzīvotājus, kuru rīcībā nonākusi informācija par 9. maijā plānotām provokācijām, aicina par to informēt VDD. Savukārt par sabiedriskās kārtību un drošību apdraudošiem incidentiem 9. maijā aicina informēt Valsts policiju.

Visi elementi – karogi, lentītes, stilizēti formastērpi, aplīmēti transportlīdzekļi un citi, kas varētu tikt traktēti kā atbalsts Krievijas agresijas atbalstīšanai Ukrainā vai kā PSRS slavināšana, tiks izņemti un par to lietošanu noformēti protokoli. Valsts policija piebilst, ka arī tā dēvēto Doņeckas Tautas Republikas un Luhanskas Tautas Republikas karogu vai vienkārši sarkanu karogu vai sarkanu lentīšu izmantošanu šajā dienā vērtēs kā Krievijas karu atbalstošas simbolikas izmantošanu.

Tāpat 9. un 10. maijā ir aizliegts rīkot uguņošanu, informēja Rīgas dome. Un neviens tradicionāls 9.maija pasākums, sapulce, pikets, gājiens šogad nav saskaņots.

Lai gan publiski pasākumi notikt nevarēs, policija gatavojas, ka cilvēku plūsma būs liela Uzvaras parkā. Piemēram, nolikt ziedus pie pieminekļa nebūs aizliegts. Šādi rīkoties plāno Latvijas Krievu savienības pārstāvji.

“Ziedu nolikšana nenozīmē, ka es esmu pret Latviju vai ka slavēju Padomju Savienību, vai esmu pret Ukrainu. (..) Mēs centīsimies viņiem [saviem atbalstītājiem] to skaidrot, ka tas ir ar likumu aizliegts, un, ja cilvēks negribēs, lai viņam sastāda protokolu, [..] tad lai viņi neizmanto šo simboliku,” LTV sacīja Rīgas domes deputāts Jakovs Pliners (Latvijas Krievu savienība).

Gan Valsts, gan Rīgas pašvaldības policija norāda, ka 9. maijā pie pieminekļa būs papildu spēki, kas būs gatavi dažādiem scenārijiem.

Ierobežos satiksmi pie Uzvaras parka Rīgā

Tikmēr Rīgas dome informēja, ka saskaņā ar Valsts policijas norādījumiem 8. un 9. maijā Uzvaras parka apkārtnē tiks ieviesti satiksmes ierobežojumi.

9. maijā no plkst. 8 līdz plkst. 24 tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme:

 • Uzvaras bulvāra posmā no Ojāra Vācieša ielas līdz Bāriņu ielai;
 • Ojāra Vācieša ielas posmā no Uzvaras bulvāra līdz Mazajai Nometņu ielai;
 • Uzvaras bulvāra posmā no Bāriņu ielas līdz Slokas ielai (virzienā uz centru);
 • Bāriņu ielas posmā no Eduarda Smiļģa ielas līdz Uzvaras bulvārim (virzienā uz centru);
 • Kokles ielas posmā no Mazās Nometņu ielas līdz Hermaņa ielai;
 • Hermaņa ielas posmā no Bāriņu ielas līdz Ojāra Vācieša ielai.

No 8. maija plkst. 8 līdz 9. maija plkst. 24 tiks aizliegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana:

 • Bāriņu ielas abās pusēs, posmā no Uzvaras bulvāra līdz Eduarda Smiļģa ielai;
 • Uzvaras bulvāra abās pusēs, posmā no Bāriņu ielas līdz Ojāra Vācieša ielai;
 • Ojāra Vācieša ielas abās pusēs, posmā no Uzvaras bulvāra līdz Hermaņa ielai.

Tāpat 9. maijā no plkst. 8. līdz plkst. 24 tiks aizliegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana Aleksandra Grīna bulvāra abās pusēs, posmā no Slokas ielas līdz Bāriņu ielai.

Uzņēmums “Rīgas satiksme” 9. maijā no plkst. 9 līdz 24 slēgs autobusu un tramvaju pieturvietu “Slokas iela” Uzvaras bulvārī (abos virzienos) un tramvaja pieturvietu “Slokas iela” un “Uzvaras bulvāris” Slokas ielā.

Rīgas pašvaldības policijai sadarbībā ar Valsts policiju uzraudzīs satiksmes ierobežojumu ievērošanu, kā arī uzraudzīst sabiedrisko kārtību minētajās vietās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti