Dienesta pārbaudē atklāj būtiskus pārkāpumus «Expo» projekta vadībā

Dienesta pārbaudē, kurā tika pētīta Ekonomikas ministrijas amatpersonu atbildība par ”EXPO 2015” projekta izgāšanos, atklāti būtiski pārkāpumi vairāku amatpersonu darbībā.

Pirms mēneša valdība, atbalstot attiecīgu ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas priekšlikumu, nolēma pilnībā apturēt Latvijas dalību starptautiskajā izstādē ”EXPO”, kas šogad notiek Milānā. Dienesta pārbaudē atklājušies būtiski pārkāpumi vairāku Ekonomikas ministrijas amatpersonu darbībā.

„Beigta dienesta pārbaude un atklājies – pārkāpumi bijuši diezgan būtiski. Tādēļ ierosinātas disciplinārlietas pret tām amatpersonām, kas joprojām atrodas darba tiesiskajās attiecībās ar Ekonomikas ministriju. Piemēram, valsts sekretārs, kurš arī bijis atbildīgs par projekta kvalitāti, pagājušajā nedēļā iesniedzis atlūgumu, līdz ar to pret viņu disciplinārlieta ierosināta nav,” sacīja Reizniece-Ozola.

Atstādinātas gan ir trīs departamentu vadītājas. Kā skaidroja ministre, tas darīts, lai disciplinārlietas laikā būtu iespējams iegūt objektīvus datus: „Tā pieredze dienesta komisijai tagad strādājot, ka no atbildīgajām amatpersonām ļoti grūti dabūt informāciju.”

Piemēram, dienesta pārbaudē atklājies, ka Ekonomikas ministrijas amatpersonas, parakstot pieņemšanas un nodošanas aktus, pamatojoties uz kuriem komandītsabiedrībai ”EXPO 2015” izmaksātas vērā ņemamas summas, nav pārbaudījušas, vai darbi, par kuriem tiek maksāts, patiešām ir paveikti. Tā apgalvo ekonomikas ministre: „Sākotnēji tika būtiski kavēti projekta termiņi par vairākiem mēnešiem, nobīdot gan projekta sākšanu, gan tehnisko projektēšanu, gan būvniecības iepirkuma veikšanu. Tas diezgan agrā projekta stadijā liecināja, ka projekts laikā nevar būt pagūts. Otrs – amatpersonas pārkāpušas savas pilnvaras un tiesības, ļaujot komandītsabiedrībai prasīt samaksu nevis par padarītu darbu, bet par procesu. Turklāt šīs amatpersonas, parakstot nodošanas-pieņemšanas aktu, faktiski nav pārbaudījušas, vai darbs ir veikts kvalitatīvi, vai ir auditējamas vērtības ministrijā iesniegtas. Maksājušas tā kā par tukšu gaisu.”

Ekonomikas ministrija informē, ka saistībā ar dienesta pārbaudē atklāto ir ierosinātas disciplinārlietas pret ”EXPO” projekta vadītāju Robertu Stafecki, kurš gan iesniedzis atlūgumu, kā arī ministrijas amatpersonām – Kristapu Somu un Lauru Angi. No amata atstādinātas trīs Ekonomikas ministrijas departamentu vadītājas – Stratēģiskās plānošanas un resursu vadības departamenta direktore Velta Feodorova, Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktore Ilze Beināre un Juridiskā departamenta direktore Māra Līdumniece.

Informācija par dienesta pārbaudē atklātajiem pārkāpumiem tiks nosūtīta arī tiesībsargājošajām iestādēm.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāram Mārtiņam Lazdovskim, kurš pagājušajā nedēļā iesniedza atlūgumu, ir izdevies izvairīties no disciplinārlietas. Latvijas Radio šodien veltīgi mēģināja sazināties ar Lazdovski – viņš neatbildēja nedz uz telefona zvaniem, nedz uz īsziņām. 

Pērn decembrī ekonomikas ministres ierosināja apturēt Latvijas dalību izstādē, tomēr valdība to neatbalstīja un vienojās izvērtēt iespējas piedalīties „Expo” ar citu projektu, kas būtu lētāks. Taču dažas nedēļas vēlāk, janvāra otrajā pusē, valdība nolēma pārtraukt Latvijas dalību starptautiskajā izstādē ”World EXPO 2015”. Par nepieņemamiem atzīti arī piedāvājumi Latvijas ekspozīciju izveidot tipveida paviljonā, paviljona ēkas vietā veidot parku vai pilnvērtīgu līdzdalību aizstāt ar kultūras dienu rīkošanu.

Ārlietu ministrijas vērtējumā atteikšanās no līdzdalības izstādē ”World EXPO 2015” nodarīs kaitējumu Latvijas tēlam un Latvijas un Itālijas starpvalstu attiecībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti