Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dūdu darbnīca Alsungā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bērnu dzejoļi grāmatā «Samīļo savu valodiņu!»

Diasporas bērnu dzejoļi apkopoti grāmatā «Samīļo savu valodiņu!»

“Samīļo savu valodiņu!” – tāds nosaukums dots grāmatai, kurā apkopoti 108 dzejoļi, ko sacerējuši Latvijā un arī ārzemēs – Zviedrijā, Norvēģijā un Spānijā - dzīvojošie latviešu bērni. Grāmatas atvēršanas svētki nupat norisinājās Smiltenes novada Palsmanē, kur pulcējās dzejoļu autori, viņu vecāki un skolotāji.

Ārzemēs dzīvojošiem latviešiem ir svarīgi nepazaudēt saikni ar savu dzimto valsti un arī valodu. Lai mudinātu bērnus domāt un rakstīt latviešu valodā, tika izsludināts konkurss - sacerēt un iesūtīt dzejoli vai stāstiņu, kas vēlāk tiks publicēts grāmatā. Grāmatas redaktore Ingūna Pētersone stāsta, ka ideja par šādu pasākumu radās, viesojoties Zviedrijā. Šajā reizē no diasporas bērniem tika saņemti deviņi dzejoļi, bet, tā kā projektu ir plānots turpināt, sagaidāma lielāka atsaucība.

“Ģimenēs, kurās abi vecāki ir latvieši, vēl ir cerība, ka šie bērni runās latviski un domās latviski, bet, jo vairāk ir jaukto ģimeņu, manuprāt, ka tad ir mazliet tālāk no šīs latviešu valodas," sacīja projekta autore, grāmatas “Samīļo savu valodiņu” redaktore Ingūna Pētersone.

Savukārt Palsmanes pagasta pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Birute Mežale norāda, ka atslēgas vārds ir bērnu jaunrade. “Tajā visā tas atslēgas vārds pavīdēja - bērnu jaunrade. Un tas ir tas, kas uzrunā, - gan bērnus paši savā starpā, gan tuvina skolotājus ar bērniem, ar vecākiem. Un tā kā Rīgas skolotāji arī teica, mēs pat īstenībā dažreiz nezinam, kas tajā bērnā ir, ka caur izteikšanās mākslu valodā vai caur deju viņš prot sevi parādīt, un mēs to bērnu ieraugām pavisam citā gaismā," pauda Mežale.

Bērni vecuma posmā no sešiem līdz 16 gadiem iesūtīja dzejoļus par visdažādākajām tēmām - draudzība, mīlestība, savstarpējās attiecības, valsts un valoda. Ziemeļvalstu diasporas izglītības un kultūras grupas vadītāja Ieva Reine stāsta - šī ir otrā reize, kad diasporas bērni tiek aicināti rakstīt latviešu valodā, un viņos ir manāms talants, tikai nepieciešams mazs uzmundrinājums.

“Pēdējos gados Latvijas valdība ir ārkārtīgi daudz ko darījusi, lai atbalstītu latviešu valodas mācīšanu, un arī šis projekts ir Latvijas valsts atbalstīts, un tā pirmkārt ir Latvijas Ārlietu ministrija, kura mums ir sniegusi atbalstu, lai mēs varētu šeit nokļūt un arī Latvijas vēstniecība Zviedrijā," saka Reine.

Pērnā gada rudenī Zemgalē, Ozolniekos, norisinājās pirmais Latvijas un diasporas bērnu dzejoļu konkurss, kur tika saņemti 76 darbi, nākamais plānots Latgalē. "Tas ir brīnišķigi, tas rada tādu stimulu kaut ko izdarīt un redzēt savu darbiņu publicētu, ļoti jauki, ka ir tādi cilvēki, kas to noorganizē, uzraksta paši projektu, un paldies Ingūnai un Ievai, kas to palīdzēja mums radīt, jo tas rada stimulu - darīt, darboties Un mums skolotājiem arī prieks, ka mēs kaut ko arī varam iesūtīt un aizsūtīt uz Latviju un paši parādīt, ka nu lūk, mēs tur esam," norāda skolotāja Inese Valenberga no Zviedrijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt