Panorāma

Tiesā 25 gadus pēc zādzības izdarīšanas

Panorāma

"Diagnoze – vēzis": kā slimnīcas paziņo par pacienta nāvi?

"Diagnoze – vēzis": kā paziņot, ka cilvēks ir miris?

«Diagnoze – vēzis». Kā paziņot, ka cilvēks ir miris?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā nav noteikts, kuram un cik ātri jāpaziņo slimnīcas pacienta tuviniekiem par cilvēka nāvi. Slimnīcās piekopj dažādu praksi, tā mēdz būt arī neiejūtīga un ciniska.

Ar kuņģa vēzi slimojošais Aivars Preiss sava mūža pēdējo nedēļu aizvadīja Jelgavas slimnīcā. Kā parasti, sieva devusies viņu apciemot, bet liktenīgajā rītā braukusi ar pašu agrāko autobusu, nemaz nezinot, ka vīra vairs nav.

"Diagnoze - vēzis" analīze

Ārstu un pacientu komunikācijas problemātiku, likumdošanu un prakses novērtējumu esam plaši analizējuši. Lasi vairāk te.

Sievietei ierodoties slimnīcā, tur gaidījusi tikai tukša gulta. Neviens ārsts viņai neko nav pateicis. Beigās uz jautājumu par to, kur ir Aivars, mediķi atbildējuši, ka "viņš aizgāja, viņa nav".

"Bet kā neviens neko nepiezvanīja, neviens neko... Nu, protams, ka tajā palātā es pusi dienas nosēdēju, nevarēju aiziet un raudāju. Pēc tam izgāju, un visi smejas, visi tādi priecīgi. Nekas nenotika – cilvēku tur uz morgu aizveda!" stāstīja sieviete.

Slimnīcas darbiniekiem Aivars Preiss bija vien kārtējais pacients, taču Larisai vienīgais vīrs. Kad sieviete savāca vīra mantas un devās prom, nodaļas darbinieki izlikušies viņu neredzam. Tikai vēlāk par vīra nāvi paziņojusi vecākā medmāsa, zvanot pa telefonu.

"Jums šodien nomira vīrs, vai ne? Steidzīgi atnesiet viņa slimības lapu, jo ir jānoformē dokumenti!"

Larisa atbildējusi, ka braukt vēlreiz uz slimnīcu vairs nav spējīga. Ka ieradīsies, bet tikai ne todien. Medmāsa par to bijusi dusmīga: "Šodien ir sestdiena, man ir brīvdiena! Un es tikai jūsu dēļ atnācu uz darbu!"

Latvijā patlaban nav precīzu noteikumu par to, kurš ir atbildīgs par nāves paziņošanu un cik ilgā laikā tas jāizdara. Tas it kā esot ārstējošā ārsta pienākums, taču tāpat to var darīt arī virsmāsa.

"Kad pacients nomirst, dakteris, dežūrārsts ziņo par to vai no paša rīta es. Kā parasti ap plkst.7 esmu darbā. Teikšu, ka nav viegli pateikt pacientam, ka radinieks nomira. Man arī bija mamma un brālis... grūti," stāstīja Jelgavas slimnīcas virsmāsa Angelika Jakovčika. Sarunu ar Larisu Preisu virsmāsa gan neatceroties.

Bet kāpēc citi nodaļā esošie darbinieki Larisai uzreiz neko nepateica? Darbinieki, kas atnākuši uz jauno maiņu, to vienkārši varējuši nezināt, skaidroja slimnīcas preses sekretāre. Likums patlaban nenosaka, kam un kā tuviniekam jādara zināms nāves fakts.

Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Vladimirs Voicehovskis, kurš topošajiem mediķiem pasniedz paša sastādīto "Medicīniskās komunikācijas" kursu, uzskata, ka

slimnīcas personāls nedrīkst zvanīt tuviniekiem, lai paziņotu nāves faktu.

"Mēs nevaram identificēt cilvēku pēc balss, pēc telefona numura. It īpaši tādās situācijās, kad telefona numurs vai cilvēka vārds nav minēts pacienta slimības vēsturē. Manuprāt, pareiza rīcība būtu izsaukt kādu no radiniekiem uz slimnīcu, lai paziņotu. Lai parunātu par jūsu radinieka veselības stāvokli," stāstīja Voicehovskis.

Tomēr slimnīcu prakse ir atšķirīga, un arī Veselības ministrijā atzīst – nekādu speciālu vadlīniju nav. 

KONTEKSTS:

Ik gadu aptuveni 11 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju uzzina diagnozi - vēzis. Slimības ātrākai atklāšanai pirms trim gadiem ieviesa "zaļo koridoru", taču pacientu sūdzības un pieredzes stāsti norādīja uz problēmām, kas aizvien pastāv. 2019. gada pavasarī Latvijas Televīzija un LSM.lv sāka pētniecības projektu "Diagnoze - vēzis", aicinot arī iedzīvotājus stāstīt par savu pieredzi šīs slimības ārstēšanā. Projekta mērķi ir vairāki. Vēlamies panākt to, lai ārstēšana būtu kvalitatīva, kā arī saslimušo iespējami mazāk. Pirmais aspekts, kam pievērsāmies, ir ārstu komunikācija - ne tikai skaidrojot diagnozi, bet arī tajos mirkļos, kad tuviniekiem jāpaziņo, ka pacients ir miris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti