Dienas ziņas

ES pauž bažas par masu aizturēšanām Maskavā

Dienas ziņas

Durbes pilī izspēlē vēsturiskos notikumus

Ērģeļu dienas Latgalē noslēdzās ar meistarklasēm

Desmitais Ērģeļu festivāls Latgalē noslēdzies ar meistarklasēm

Noslēdzies desmitais festivāls “Ērģeļu dienas Latgalē” ar koncertiem deviņos Latgales dievnamos. Pirmo reizi 10 gadu laikā festivāla norise izgāja ārpus baznīcām, un jauno ērģeļu ieskandināšanas koncerts notika arī Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolā (JIRM).

Pirmo reizi festivālā tika rīkotas arī meistarklases. Viens no festivāla mērķiem ir popularizēt ērģeļspēles kultūru, tāpēc tradicionāli koncertos piedalījās izcili mākslinieki no Latvijas, kā arī viesmākslinieki no ārzemēm.

Festivāls „Latgales ērģeļu dienas” ir labdarības projekts un, tradīcijai turpinoties, visos tā koncertos savāktie ziedojumi šogad tiks novirzīti Tilžas baznīcas ērģeļu atjaunošanai.

Festivāla organizatore Larisa Carjkova norādīja, ka šo gadu laikā ir augusi ne tikai klausītāju vēlme baudīt mūziku, bet arī interese par ērģelēm kā instrumentu un tā skanēšanas iespējām.

“Katru gadu mēs cenšamies iekļaut kādu baznīcu. Šogad tās ir veselas divas – Vidsmuižā un Izvaltā, kur bija sanākusi pilna baznīca. Klausītāji bija ļoti daudz, bija stāvovācijas māksliniekiem. Tā kā viens no mūsu svarīgākiem mērķiem ir ne tikai rīkot koncertus, profesionālās mūzikas koncertus Latgalē, bet arī restaurēt ērģeles, tad šo 10 gadu laikā varam lepoties ar to, ka esam piedalījušies Viļakas ērģeļu atdzimšanā, esam palīdzējuši arī Rogovkai,” viņa stāstīja.

Ērģeļu stabuļu ieskandināšanas koncerts norisinājās Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolā. Pirms tā notika instrumenta iesvētīšanas svinīga ceremonija. Vidusskolai šis bija nozīmīgs notikums, jo vairāk nekā 20 gadus ērģeļu spēles mākslu audzēkņi apguva uz digitālajiem instrumentiem. Ar Kultūras ministrijas finansiālo atbalstu ērģeles tika iegādātas no Purvciema baznīcas draudzes Rīgā.

“Esmu pati šīs skolas absolvente un esmu spēlējusi uz digitālajiem instrumentiem. Skolotāja teica - iztēlojieties, ka jums ir šeit lielas ērģeles, un mēs visus četrus gadus iztēlojāmies. Tagad beidzot esam tiešām pie mehāniska instrumenta, un tā spēles tehnika pirmkārt ir liels ieguvums audzēkņiem. Mēs daudz pilnvērtīgāk varam viņiem mācīt spēles tehniku,” priecājās JIRMV ērģeļu spēles skolotāja Laura Ivanova.

Ērģeļu iegāde pavēra iespēju rīkot vidusskolā arī meistarklases. Šogad pirmo reizi meistarklases bija iekļautas arī festivāla programmā.

Tās vidusskolas audzēkņiem pasniedza Krievijas ērģelnieki, pedagogi Dina Ikhina un Deniss Mahaņkovs.

 “Meistarklases topošiem ērģelniekiem Latvijā mēs pasniegsim pirmo reizi. Pats interesantākais ērģelnieka dzīvē ir tas, ka viņam jāpielāgojas katram instrumentam. Pirmo reizi spēlēsim uz šī instrumenta. Naktī mums jau bija mēģinājums – izvēlējāmies skaņdarbus un pārdomājām meistarklašu norisi,” stāstīja ērģelniece Dina Ikhina.

“Jaunieši tepat mājās, pie sava instrumenta iegūst jaunus iespaidus, kaut ko jaunu iemācās, tas vecas lietas parāda pa jaunam. Cilvēkam rodas iedvesma, un viņš grib turpināt vairāk. Es domāju, ka šo tradīciju mēs noteikti turpināsim,” apņēmīga bija festivāla “Latgales ērģeļu dienas” organizatore Larisa Carjkova.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt