Desmit diennaktis. Tieši tik ilgs laiks karavīriem no Albānijas, ASV, Čehijas, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un Vācijas ir jāpavada Ādažu poligonā, piedaloties starptautiskajās militārajās mācības "Kristāla bulta".
"Jāspēj sadarboties. Mācībās ir aptuveni 3000 karavīru, vairāki simti tehnikas vienību un kopā 12 valstis. Šeit mēs redzam, ka vienības ir izveidojušas aizsardzības pozīcijas. Gaidām pretinieku, lai viņu iznīcinātu," klāstīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pulkvežleitnants Igors Harlapenkovs.
Karavīri desmit dienas Ādažu poligonā dzīvo kaujas apstākļos. Tepat notiek cīņas, tepat arī jāatpūšas, jāguļ un jāietur maltītes.
Kaujas notiek 24 stundas diennaktī, testējot karavīru modrību gan dienā, gan naktī. Karavīri sadalīti divās grupās, vieni ir nosacīti draudzīgie spēki, otri – uzbrucēji. Abām pusēm tiek sniegts arī atbalsts no gaisa. Apkārt lidinās "Apache" helikopteri, kas pēta un iznīcina pretinieku ieņemtās pozīcijas. Pa poligonu slēpti pārvietojas izlūki.
"Haoss ir vienmēr. Haoss ir vienmēr un visur. Ir jābūt spējīgiem to vadīt. To mēs arī trenējam. Konfliktā vienmēr ir vismaz divas puses. Mēs nezinām, ko otra puse dara. Mēs mēģinām uzminēt, paredzēt, lai izstrādātu savu plānu. Pretinieks dara tieši tāpat. Tad notiek konflikts, sasitamies kopā. Kad sasitas, tad ir haoss. Kurš komandieris ātrāk spēj sakārtot haosu, tas arī uzvar," stāstīja Harlapenkovs.
Mācību mērķis ir trenēt Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes, pilnveidot dažādu valstu vienību sadarbību kopēju uzdevumu izpildē, tostarp sinhronizēti veikt aizsardzības, aizkavēšanas un uzbrukuma operācijas.
"Šajās mācībās gan pārbaudām savu komandu vadību, pārbaudām, kā brigādes spēj vadīt operācijas, kā kaujas grupas spēj izpildīt uzdevumus. Man šķiet, pats lielākais izaicinājums ir morālā noturība," atzina NBS pulkvežleitnants.
Līdzīgi kā reālos kara apstākļos, arī mācībās karavīriem gana daudz laika jāpavada savās pozīcijās, gaidot pretinieku uzbrukumus vai pavēles doties uz priekšu. Nav precīzi zināms, kādi ir pretinieku plāni, tāpēc nemitīgi ir jābūt kaujas gatavībā.
"Tie, kas tiek iznīcināti, pēc kāda laika tiek atdzīvināti, lai uzbrukums būtu pēc iespējas intensīvāks, un tie spēki, kas ir aizsardzībā, izjustu lielāku spiedienu.
Neviens neiet mājās pusdienās. Visi draudzīgi šeit kopā pavada 10 dienas poligonā," teica Harlapenkovs.
Uzbrucēju spēki dienā, kad Latvijas Televīzija (LTV) viesojas Ādažu poligonā, ir cietuši lielus zaudējumus un paši sāk ieņemt aizsardzības pozīcijas.
Slovāku kapteinis Ričards Liška, kura vienība ir atbildīga par jaunām slovāku artilērijas sistēmām "Zuzana", mācībās pārstāv draudzīgos spēkus. "Mēs esam šeit, lai atbalstītu kājiniekus. Kad viņi pieprasa uguni, mēs esam šeit, lai viņiem palīdzētu. Šodien mēs nogaidām. Slēpjamies mežā un gaidām pavēles. Šobrīd es nezinu, kas notiek, zinu, tikai to, ka mūsu spēki gatavojas pretuzbrukumam."
Mācības tiek uzraudzītas no malas, analizējot, kā vienības izpilda sev dotos uzdevumus, kādas kļūdas tiek pieļautas, secinot, kas vēl ir jāpilnveido.