Deputāti strīdas par iespēju amatpersonām ieņemt amatus biedrībās

Saeimas deputāti ceturtdien, 5. septembrī, pēc ilgākām diskusijām otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus interešu konflikta novēršanas likumā. Tie paredz noteikt, ka amatpersona amatu biedrībā vai nodibinājumā var ieņemt tikai ar noteikumu, ka par šo amatu netiek saņemts atalgojums. Garas pārrunas raisīja priekšlikums attiecināt grozījumus uz amatpersonu darbu sociālajos uzņēmumus un situāciju, ja pret amatpersonu ir sākta kriminālvajāšana.

Likuma grozījumi paredz, ka Saeimas deputāts, Ministru prezidents, Ministru prezidenta biedrs, ministrs, īpašu uzdevumu ministrs un parlamentārais  sekretārs  papildus šā  likuma 6. panta ceturtajā daļā noteiktajam var savienot valsts amatpersonas amatu tikai ar amatu arodbiedrībā, biedrībā vai nodibinājumā, politiskajā partijā, politisko partiju apvienībā vai reliģiskajā organizācijā; citu amatu vai darbu Saeimā vai Ministru kabinetā vai amatu, kuru viņš ieņem starptautiskajās  organizācijās un institūcijās, ja to nosaka Saeimas un tās institūciju lēmumi, Ministru kabineta noteikumi vai rīkojumi.

Likumprojekta anotācijā teikts, ka, nesaņemot algu, amatu savienošana neradīs interešu konfliktu, jo biedrībai vai nodibinājumam var būt arī saimnieciski un citi mērķi. Savukārt aizliegums pilnībā ieņemt šādus amatus nebūtu samērīgs, jo biedrības un nodibinājumi īsteno arī sabiedriskā labuma organizāciju mērķus.

Likumprojekta autori uzskata, ka tādējādi izdotos paaugstināt sabiedrības zemo uzticību deputāta amatam, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību attiecībā pret Latvijas nabadzīgākās sabiedrības daļu, kura var ieņemt tikai vienu amatu un kurai to nav atļauts savienot ar citiem amatiem.

Garākas deputātu diskusijas izcēlās, skatot deputāta Romāna Naudiņa (Nacionālā apvienība) ierosinājumu papildināt grozījumus ar normu, kas ļautu deputātam ieņemt amatu arī sociālajā uzņēmumā. Viņa partijas biedrs Jānis Iesalnieks debatēs norādīja, ka sociālā uzņēmuma mērķis nav peļņas gūšana, jo tas darbojas līdzīgi biedrībām. Tam esot piekrituši arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārstāvji, teica Iesalnieks.

No "KPV LV" ievēlētais deputāts Aldis Gobzems tikmēr pauda, ka likumā esošais regulējums tieši veicina korupciju likumdevējvaras pārstāvju vidū, jo neuzliek nekādus ierobežojumus, piemēram, spekulēt ar nekustamā īpašuma darījumiem. Savukārt Didzis Šmits stāstīja, ka amatpersonas likumu vienalga apies, tikai deputātiem vairs nebūs iegūstama informācija par to, cik šādi cilvēki saņem.

Zaļo un zemnieku pārstāvis Armands Krauze pauda uzskatu, ka grozījumi ir farss - daudzas amatpersonas strādā dažādās kapitālsabiedrībās un ir tikai loģiski, ja seko līdzi, kas notiek ar saviem uzņēmumiem. "Tad, kad saprotat, ka varat veicināt ar savām darbībām viņiem peļņu... nu es gribētu redzēt vai tā darīsiet vai ne," teica Krauze. Savukārt Jaunās konservatīvās partijas deputāts Sandis Riekstiņš kritizēja tos deputātus, kuri darbu Saeimā apvieno ar strādāšanu citur, sakot, ka darba dēļ šovasar nespējis izbrīvēt piecas dienas, lai ar motociklu apceļotu Latviju. Deputāti Naudiņa priekšlikumu atbalstīja ar 71 balsi "par".

Debašu laikā vairākkārt notika arī asa vārdu apmaiņa starp Gobezmu un "KPV LV" pārstāvi Artusu Kaimiņu. Gobzems vairākkārt vērsa uzmanību uz iespējamiem Kaimiņa pieļautajiem politisko partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumiem, bet Kaimiņš aicināja Gobzemu pārtraukt kāpt tribīnē un stāstīt dažādas muļķības.

Tāpat deputāti ilgi debatēja par Krauzes priekšlikumu noteikt aizliegumu ieņemt amatu Ministru prezidentam, Ministru prezidenta biedram, ministram, īpašu   uzdevumu ministram un parlamentārajam sekretāram, ja attiecībā pret viņu ir uzsākta kriminālvajāšana, bet tomēr to neatbalstīja.

Kopumā par likuma grozījumu nodošanu skatīšanai trešajā lasījumā balsoja 71 parlamentārietis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti