Panorāma

Augstskolu absolventiem lielāki ienākumi

Panorāma

Pašvaldību vēlēšanas – jau pēc diviem mēnešiem

Deputātiem jālemj, vai aizliegt lūšu medības

Deputāti sāk izskatīt jautājumu par lūšu medību aizliegšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

7. aprīļa Saeimas mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē apsprieda jautājumu, vai Latvijā aizliegt lūšu medības. Viedokļu bija daudz – iniciatīvas atbalstītāji uzskatīja, ka lūšus medī bez iemesla, jo nav pierādījumu, ka šīs aizsargājamās sugas pārstāvji apdraudētu cilvēkus vai mājlopus, savukārt medību organizācijas norādīja, ka skaits, cik lūšu drīkst nomedīt sezonā, balstās uz zinātniskiem datiem. Deputāti nolēma priekšlikumu nodot tālākai izvērtēšanai Tautsaimniecības komisijai.

Par lūšu medību aizliegšanu pilsoņu iniciatīvu portālā "Mana balss" bija savākti 11 376 paraksti, kas dod tiesības priekšlikumu iesniegt izskatīšanai Saeimā. Kā norādīja iniciatīvas autors Jānis Vinters, nav neviena argumenta, kāpēc Latvijā medniekiem lūši būtu jāmedī.

"Viņi pat nemedī lūšus, viņi medī lūšu mazuļus. Viņus vieglāk nomedīt. Vairāk par trešdaļu ir kaķēni. Noziegums pret dabu kā tādu," sacīja iniciatīvas autors.

"Šogad nomedīti 80 lūši. Tas dod labumu tikai simtajai procentu daļai no Latvijas iedzīvotājiem. Tas arī ir neprāts. Aristokrātiem [..] ļausim nogalināt izmirstošus dzīvniekus, kas nevienam neuzbrūk. Lai tikai 0,01% būtu izklaide," pauda Vinters.

"Tie, kuri kaut nedaudz orientējas medībās, zina, ka tieši jaunie dzīvnieki ir jāmedī vairāk. Tas vienkārši liecina par to, ka populācija sekmīgi atjaunojas, un mēs to nekādā veidā neapdraudam,” savukārt norādīja Latvijas Mednieku savienības priekšsēdētājs Jānis Baumanis.

Eiropas Padomes Dzīvotņu direktīva aizliedz medīt šo Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo sugu, paredzot tikai atsevišķus izņēmuma gadījumus. Tostarp, ja Latvija spēj pierādīt, ka dzīvnieku skaits ir pietiekams un nesamazinās. Mednieku organizāciju pārstāvji uzsvēra – skaits, cik lūšu drīkst nomedīt sezonā, balstās uz zinātnieku monitoringa datiem. Šādā veidā lielo plēsēju populācija tiekot apsaimniekota jau 20 gadus.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Eiropas Komisija savās vadlīnijās par lielo plēsēju apsaimniekošanu Latvijas lūšu medības ir minējusi kā labu piemēru Eiropas Savienības mērogā, jo ievērojam konkrētus principus," sacīja Latvijas Mednieku asociācijas pārstāve Linda Dombrovska.

Nevalstisko vides organizāciju pārstāvji gan uzsvēra – nav iemesla medīt lūšus, jo nav pierādījumu, ka lielie kaķi apdraudētu cilvēkus un uzbruktu mājlopiem.

"Ne Lietuva, ne Igaunija nemedī, jau sen [..], un Latvija varētu solidarizēties," norādīja Vides konsultatīvās padomes pārstāvis Andis Liepa.

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) atzina – lūšu populācija šobrīd tiešām ir lielāka nekā pirms iestāšanās Eiropas Savienībā.

Tomēr, kā skaidroja DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode, no Eiropas Komisijas (EK) vairākkārt saņemti jautājumi, vai Latvijā īsteno lūšu medības un vai ir noteikta kvota, kā arī vai populācijas apsaimniekošana ir ilgtspējīga. "Šobrīd no EK arī ir atnākusi vēstule ar lūgumu sniegt skaidrojumu," piebilda Gita Strode.

Valsts kontrole iepriekš revīzijā kritizēja medību uzraudzību un secināja, ka nav ticamu datu par lūšu populācijas apmēriem Latvijā, jo atbildīgās iestādes un zinātnieki min dažādu skaitu. Tāpēc atrunas, ka EK akceptējusi lūšu medības, ņemot vērā populācijas labo stāvokli, neizturot kritiku. Valsts kontroles pārstāvis 7. aprīlī notikušajā komisijas sēdē uzsvēra – Eiropas Savienības (ES) Tiesas judikatūra neļauj secināt, ka labvēlīgs sugas stāvoklis ir pietiekams pamats medīšanai.

"Latvijā, mūsuprāt, nepienācīgi ieviestas dzīvotņu prasības, kas var novest pie tiesvedību riskiem nākotnē, un tas varētu būt valsts reputācijas apdraudējums, jo nevarēs īstenot deklarēto mērķi kļūt par ES līderi dabas kapitāla mērķa saglabāšanā," pauda Valsts kontroles pārstāvis Uldis Kalniņš.

Medību organizācijas nepiekrīt Valsts kontroles secinājumiem.

Deputāti nolēma pilsoņu kolektīvo priekšlikumu – aizliegt lūšu medības – virzīt tālākai izvērtēšanai Tautsaimniecības komisijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti