Pusdiena

Pusdiena 18.10.2017

Pusdiena

Lai rīdziniekus mudinātu pieslēgties ūdensapgādei, dome tērēs miljoniem eiro

Pieprasījumu komisija: Audžuģimeņu skaits Latvijā pārāk mazs, lai atteiktos no bērnunamiem

Deputāti neredz iespēju atteikties no bērnunamiem Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Audžuģimeņu skaits Latvijā ir nepietiekams, tāpēc no bērnunamiem un internātskolām pavisam atteikties nebūšot iespējams. Tā trešdien, 18. oktobrī, secināja Saeimas Pieprasījumu komisijas deputāti, kas uz sēdi bija aicinājuši atbildīgās ministrijas, pašvaldību un bāriņtiesu pārstāvjus. Komisijas sēdē izskanēja, ka arī audžuģimenēs konstatējami tādi paši bērnu tiesību pārkāpumi kā bērnunamos, un primāri būtu jāstrādā ar bioloģiskajām ģimenēm, lai bērni no tām nebūtu jāizņem.

Latvijā audžuģimeņu skaits svārstās ap 600. Vienā ģimenē drīkst audzināt ne vairāk par sešiem bērniem. Taču statistika rāda, ka vairākos desmitos šādu ģimeņu nav ievietots neviens bērns.

Saeimas Pieprasījumu komisijas deputāti, kas trešdien, 18. oktobrī, sprieda par bērnunamu un audžuģimeņu aktuāliem jautājumiem, pauda viedokli, ka, virzoties uz audžuģimeņu kustības popularizēšanu, nepieciešams ne vien ieviest audžuģimeņu reģistru, bet veikt arī kvalitātes novērtējumu, jo audžuģimenēs arī esot tādas pašas problēmas kā bērnunamos.

"Sabiedrības nostāja ir, ka bērnunami kā institūcijas vispār ir jāaizver ciet. Līdz ar to ir šie labie gadījumi gan bērnunamos, gan audžuģimenēs, un ir arī šie īleni gan audžuģimenēs, gan bērnunamos.

Piemēram, audžuģimene ir paņēmusi sešus bērnus un viņi faktiski savu dzīves lielāko daļu pavadījuši internātskolā. Vasaras brīvlaikos internātskolas vadība lūdzās audžuģimenei, lai paņem kaut mēnesi šos bērnus savā ģimeniskā vidē, kur viņiem juridiski arī vajadzētu atrasties," stāstīja deputāte Astrīda Harju, kura ilgstoši bijusi Apes novada domes priekšsēdētāja.

Atsevišķi deputāti arī pauda uzskatu, ka daļa audžuģimeņu neizvērtē savas iespējas un uzņem maksimālo bērnu skaitu, lai nopelnītu. Tam nepiekrīt Labklājības ministrijas (LM) parlamentārā sekretāre Karīna Ploka ("Vienotība"). "Iespējams, ka kādai audžuģimenei tas arī ir finansiāls jautājums, bet tikpat labi mēs varam teikt arī, ka vienā otrā ģimenē bērni nāk pasaulē tikai pabalstu dēļ, tā kā tas, nu... vispārināt mēs to nevaram."

Pašlaik audžuģimenes par vienu bērnu saņem 113 eiro, un tikai nākamgad atalgojumu plānots palielināt līdz 171 eiro par pirmo bērnu.

Deputāti secināja, ka pavisam atteikties no bērnunamiem un internātskolām nebūšot iespējams. Vairākās pašvaldībās nav nevienas šādas ģimenes.

Sēdes laikā aktualizēts arī jautājums par pašvaldību bāriņtiesām un sociālajiem dienestiem kontekstā ar otrdienas raidījumu „Īstenības izteiksme”, kurā stāstīts par kādas mammas cīņu par vecāku tiesībām Salacgrīvā. 

"Mēs esam atvērtas durvis, jebkura Latvijas bāriņtiesa. Tā prioritāte jau šodien nebūtu ārpusģimenes aprūpes, tas ļoti lielais piedāvājums, bet prioritāte būtu to jauno ģimeņu atbalsts. Jauno ģimeņu dzīvei, jauno ģimeņu prasmei rūpēties un gādāt par bērniem, lai nebūtu tādas situācijas, kāda viņa ir izveidojusies šodien. Vakardienas raidījums, jā, šokējošs stāsts, bet tikai - ko varu pateikt?" vaicā Bāriņtiesu darbinieku asociācijas vadītāja Baiba Meldere.

Tas esot bijis stāsts no mātes redzējuma, lai gan bāriņtiesa no komentāriem atteicās un arī e-pastā neatbildēja. Gadā bāriņtiesas no ģimenēm visā Latvijā izņem ap 1000 bērnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti