Panorāma

Andra Bērziņa atvadas no Saeimas

Panorāma

Skolās būs jānodrošina tikumiskā audzināšana

Deputāti nav vienisprātis par NEPLP atlaišanu

Deputāti nav vienisprātis par NEPLP atlaišanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vairāku deputātu parakstīto iesniegumu par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes atlaišanu Saeimas prezidijs ceturtdien nodeva Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, kurā tas jāizskata 15 dienu laikā. Kaut arī ierosinājumu atlaist padomi atbalstījuši vairāku Saeimas frakciju vadītāji, viedokļi frakcijās ir atšķirīgi. Kamēr daļa deputātu uzskata, ka padomes locekļi nav tikuši galā ar saviem pienākumiem, tāpēc atbrīvojami no amata, citi norāda uz nepieņemamu politisko motivāciju padomes sastāva nomaiņai.

No Saeimas deputātiem, kas parakstīja ierosinājumu par NEPLP locekļu atlaišanu, četri ir frakciju līderi -  Solvita Āboltiņa („Vienotība”), Augusts Brigmanis (ZZS), Dainis Liepiņš (LRA) un Inguna Sudraba (NSL).

Parakstītāju vidū ir arī Kārlis Šadurskis („Vienotība”), Ingmārs Līdaka (ZZS), Gunārs Kūtris (NSL), Mārtiņš Šics (LRA), Andris Siliņš (ZZS), kā arī Mārtiņš Bondars (LRA) un Artuss Kaimiņš (LRA), kurš ir ierosinājuma autors. Āboltiņa gan sacīja, ka vēl jāvērtē, vai atbrīvot visus padomes locekļus.

„Mani personīgi neapmierina [NEPLP vadītāja Aināra] Dimanta kunga darbs,” saka Āboltiņa. „Cilvēktiesību komisija vērtēs pārējo padomes locekļu darbu - vai atlaist visu padomi vai tikai Dimanta kungu.

Tātad, tas netop no viena cilvēka iniciatīvas. Šai institūcijai ir ļoti plašas pilnvaras, bet tai ir arī ļoti liela atbildība, un šī uzraudzība tiek realizēta caur attiecīgo Saeima komisiju,” norādīja Āboltiņa.

Argumenti atbrīvošanu saistīti ar rupjībām „Radio 5” ēterā, atļauja „Radio Skonto Plus” pāriet uz krievu valodu, kā arī Valsts kontroles atzinums, ka padome neefektīvi izlietojusi gandrīz divus miljonus eiro. Dimants gan norādīja, ka viņš deputātu rīcībā saskata politisku motivāciju, ko politiķi savukārt noliedz.

„Ja kāds pieķersies Dimanta kungam - tad valsts sabruks! Nevaru tam piekrist, jo tam nav nekāda sakara ar spiedienu uz mediju neatkarību, redakcionālo brīvību un tā tālāk,” Dimanta pārmetumus noraida Šadurskis. „

Protams, kad kāds pieķeras Dimanta kunga svētajai personai, tad valsts ir briesmās,” viņš ironiski piezīmē.

Līdzīgi saka Brigmanis. „Aizsegties ar vīģes lapu preses brīvības dēļ - to visi māk vietā un nevietā. Ar ko būs preses brīvība apdraudēta, ja Dimants nevadīs NEPLP? Kas tad notiks? Kaimiņš sagraus visu masu mediju saturu? Tiks uzreiz ietekmēts viss, ko mediji dara? Es domāju, ka tās ir blēņas un aplamības,” pauž Brigmanis.

Tikmēr „Vienotības” deputāte Ilze Viņķele kolēģu motivācijai velta skarbus vārdus. Viņa uzsver, ka padomes darbs ir jāvērtē, taču argumentācija atlaišanai esot apšaubāma. „Manuprāt argumenti tiek piemēroti ļoti situatīvi.

Zinot, kolēģu motivāciju, šis atlaišanas pamatojums ir kārtīgs sajaukums no ārkārtīgas, gadiem ilgušas nepatikas īpaši pret padomes vadītāju Dimanta kungu un no pietiekami jaudīga privāto mediju lobija, kuru nekaunīgs rupors Saeimā ir Artuss Kaimiņš. Par ZZS man nekādu ilūziju nav,” teica Viņķele.

Arī frakcijā „No Sirds Latvijai” ir deputāti, kas atlaišanas motivāciju apšauba, lai gan padomes un tās priekšsēdētāja darbu kritizē. „Attieksme pret Krievijas propagandu, no viņu puses, šķiet, maigi sakot, nožēlojama. Viņš [Dimants] izslēdz kanālu un domā, ka tas darbiņš ir darīts,” kritisks ir deputāts Ringolds Balodis (NSL). „Taču pašreizējā brīdī tieši šī iniciatīva man šķiet sarežģītu, politisku intrigu gājiens, kad atrod ieganstu, kad atrod iespēju Dimanta kungu pabīdīt malā un ielikt iespējams, kādam politiskam spēkam ļoti draudzīgu cilvēku,” viņš saka.

Šī iemesla dēļ no diskusijām par padomes atlaišanu norobežojas arī „Saskaņa”. Savukārt Nacionālajā apvienībā, kuras deputātu parakstu uz iesnieguma nav, ietur piesardzīgu pozīciju. Diskusijas par padomes sastāvu pieļauj, taču atbalstu atlaišanai nesteidz piesolīt. „Likums neparedz kolektīvu, bet gan individuālu atbildību, jo padomes locekļiem katram ir savs pienākums. Ja ir kāds pamats, tad ir jāskata šī likuma ietvarā. Līdz ar to es nevaru pateikt, kāds būs lēmums, bet no juridiskā viedokļa tas varētu būt ļoti sarežģīti,” pieļauj deputāts Einārs Cilinskis (NA).

Proti, šobrīd ir šaubas, vai deputātu vēlme padomes sastāvu nomainīt saskan ar likuma prasībām, kurā iespējas padomes locekļus atlaist ir ierobežotas, lai nodrošinātu padomes neatkarību.

Jau ziņots, ka trešdienas pievakarē vairāku Saeimas frakciju deputāti parakstīja ierosinājumu atlaist visus Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļus. Padomes vadītājs Ainārs Dimants uzskata, ka šis ierosinājums ir politiski motivēts.

Saskaņā ar likumiem NEPLP ir neatkarīga pilntiesīga autonoma institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāv sabiedrības intereses elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā. Padome uzrauga, lai to darbībā tiktu ievērota Latvijas Republikas Satversme, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un citi normatīvie akti. Padome ir atvasināta publiska persona.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti