Deputāti grib aizliegt skolās tikumību potenciāli aizskarošus materiālus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 8 mēnešiem.

Skolās turpmāk būs aizliegta tādu mācību līdzekļu un citu materiālu izmantošana, kuri var negatīvi ietekmēt izglītojamā tikumisko audzināšanu – tādus Izglītības likuma grozījumus likumā trešdien atbalstīja Saeimas izglītības, kultūras un zinātnes komisija.

Šādu priekšlikumu iesniedza Jūlija Stepaņenko („Saskaņa”) kura ir „Gods kalpot Rīgai” biedre. Par to sašutuši ir gan Latvijas Vecāku foruma pārstāvji, gan arī vēl citi, kas norāda – daudz mācību literatūras tad būs jāaizliedz, arī Šekspīra „Romeo un Džuljeta”.

Izmaiņas paredz, ka izglītības sistēma nodrošina izglītojamā tikumisko audzināšanu, kas atbilst Satversmē ietvertajām un aizsargātajām vērtībām, it īpaši tādām kā laulība un ģimene. Izglītības iestādēs ir aizliegta tādu mācību līdzekļu un citu materiālu izmantošana, kuri var negatīvi ietekmēt izglītojamā tikumisko audzināšanu.

Vairākums izglītības komisijas deputātu bija „par”. Sēdē gan iebilda deputāte Ilze Viņķele („Vienotība”). Viņasprāt, nav skaidrības, kā šādu likumprojektu varētu ieviest dzīvē.

„Kurš būs tas laimīgais, kuram būs jāizdomā tas mērījumu rīks, kā noteikt, vai var ietekmēt? Kurš būs tas, kas uzstāsies kā galvenais tikumības aizstāvis Latvijā? (..) Es arī jautāju Jūlijas Stepaņenko kundzei, kā viņa domā īstenot šo aizlieguma sadaļu. Uz to viņa atbildēja, ka tā nav viņas problēma,” sacīja Viņķele.

Šo aizliegumu nevajadzētu vērtēt tik ļoti jūtīgi, jo tas aizliedz materiālus, kas pēc fakta ir pretrunā Izglītības likuma mērķim, kas ir arī izglītojamā tikumiskā attīstība, savukārt saka Stepaņenko.

Viņai arī Latvijas Radio jautāja, vai tādi materiāli mēdz būt. „Pietiek ar atsevišķiem precedentiem. Es tiešām negribētu reducēties uz atsevišķām brošūrām vai grāmatiņām. Tagad iespēju ir ļoti daudz, un mēs nevaram piefiksēt, kurā brīdī parādīsies kārtējais brīnums. Es ļoti ceru, ka Saeima atbalstīs šo ideju un mūsu izglītības iestādes kļūs par tikumības citadeli,” teica Stepaņenko.

Latvijas Universitātes pasniedzējs filozofs Igors Šuvajevs, kurš bija atnācis uz sēdi klausītāja lomā, pēc sēdes sacīja – cerams, ka šādu likumprojektu deputāti neatbalstīs. „Manuprāt, šos grozījumus patiešām vajag pieņemt, ja grib apliecināt stulbumu. Bet nu, deputāti, cerams, ir gudri cilvēki un neapstiprinās stulbumu. Aizliegsim Šekspīra „Romeo un Džuljetu”, tāpēc, ka Romeo un Džuljeta apprecējās 14 gadu vecumā. Tātad, ja Romeo un Džuljeta ir skolā, tad deputāti iestājas par nepilngadīgajām mātēm un iestājās par laulībā stāšanos 14 gadu vecumā,” kritisks bija Šuvajevs.

Trešdien komisija skatīja likumprojektu pirms otrā lasījuma. Pret arī bija Latvijas Vecāku foruma pārstāve Jana Simanovska. „Argumentācija, kāpēc tas ir vajadzīgs, absolūti neiztur kritiku. Šobrīd skolā problēmas, ka bērniem mācītu kaut ko sliktu un netikumīgu, mēs neesam novērojuši. Es tiešām vēlētos, lai deputāti balstītos uz pētījumiem, uz ārstu un psihologu teikto, uz cilvēkiem, kas redz reālo situāciju,” Šuvajeva kritikai pievienojās Simanovska.

Trešdien pieņemtā priekšlikuma saknes saistītas ar kādu biedrības „Papardes zieds” bukletu, kurā kādā lappusē pieminēts, ka mēdz būt arī homoseksuālisms.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti