Panorāma

Valsts prezidents uzrunā tautu

Panorāma

J.Vistiņš un G.Perepjolkins prasa lielāku kompensāciju

Saeimas deputāti atturīgi par skaidras naudas ierobežojumiem

Deputāti atturīgi par ieceri ierobežot amatpersonām «naudas krāšanu zeķē»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Par amatpersonu skaidras naudas uzkrājumu ierobežošanu vai šādas naudas stingrāku kontroli Saeimas deputāti, kuru ziņā būtu lēmuma pieņemšana, pārsvarā runā izvairīgi. Tas liek domāt, ka atbalsta attiecīgām izmaiņām likumā, ja tādas tiktu rosinātas, varētu arī nebūt. Deputāti saka – kaut kas ir jādara, bet  šādi ierobežojumi būtu pārāk vienkāršota pieeja negodīgu amatpersonu problēmu risināšanai.

“Būs diskusija, un tie, kas lems, arī parādīs, kas ir kas,” tā Valsts ieņēmuma dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone sacīja, runājot par ierobežojumiem skaidras naudas glabāšanai. Pēc Latvijas Televīzijas raidījumu izgaismotajiem faktiem, tostarp ar korupcijas riskiem saistīto skaidras naudas daudzumu VID  darbinieku rīcībā, dienesta ģenerāldirektore apņēmās rosināt likumdošanas izmaiņas, kas citu starpā nozīmētu arī stingrākus ierobežojumus šādas naudas glabāšanai.

Tas varētu būt vai nu noteikts limits naudas uzkrājumiem, vai arī pienākums pierādīt šādas naudas izcelsmi, līdzīgi kā sākumdeklarēšanās laikā, periodiski šādu naudu kaut uz īsu brīdi  ieskaitot bankas kontā, lai pierādītu tās esamību.

Tam, ka šādām diskusijām būtu pamats, atzīst Saeimas Aizsardzības un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainārs Latkovskis (“Vienotība”): “Bieži vien, iespējams, korumpēta amatpersona uzrāda lielus uzkrājumus skaidrā nauda. Kāpēc tas tiek darīts? Visticamāk, viņiem šādas naudas nemaz nav, bet viņiem ir cerība iedzīvoties šādā naudā.”

Tomēr Latkovskis domā, ka daudz vairāk dotu citi risinājumi. Piemēram, tiesībsargājošo iestāžu amatpersonu gadījumā Iekšējās drošības biroju stiprināšana.

Pārdomās par VID ierosinājumu ir arī Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvis Kārlis Seržants: “Vai tas nebūs atkal banku lobijs? Jo jebkura banka par šādas summas ieskaitīšanu un tūlīt izņemšanu saņems nopietnu komisijas maksu. No otras puses, jā, tāda prasība varētu būt. Lai gan tas neizslēgs, ka politiķis aizies pie kādiem saviem čomiem šo skaidro naudu aizņemsies uz piecām minūtēm, izņems un atdos atpakaļ. Es uzmanīgāks būtu pret dāvinājumiem, aizdevumiem, mantojumiem.”

Nacionālās apvienības politiķis Gaidis Bērziņš sola vērtēt Finanšu ministrijas priekšlikumus, ja tādi būs šajā jomā: “Šī problēma pastāv, par kādiem risinājumiem ir jādomā. Finanšu ministrija ir atbildīga par šo regulējumu kopumā. Līdz ar to, ja Finanšu ministrijā nāks ar konkrētiem priekšlikums, mēs tos vērtēsim.” Arī Bērziņš konkrētu vērtējumu izskanējušām ierobežojumu versijām nesniedz.

Līdzīga nostāja ir opozīcijas partiju vidū. “Jūs nekad neuzrakstīsit likumu negodīgam cilvēkam. Negodīgs cilvēks tāpat atradīs veidu, kā likumu apiet,” komentē Latvijas Reģionu apvienības līderis Mārtiņš Bondars.

“Manuprāt, tie priekšlikumi ir jānoformulē rakstveidā. (..) Nu, man ir jautājums, kur viņa [VID ģenerāldirektore] ir bijusi visus šos gadus, kad viņa vada Valsts ieņēmumu dienestu, un līdz šim brīdim tad viņa šo problēmu savā mājā nav apzinājusi,” pauž “Saskaņas” deputāts Andrejs Elksniņš.

Pats Elksniņš gan ir to amatpersonu vidū, kas glabā ievērojamu daudzumu skaidras naudas – 2014.gadā šādi uzkrājumi uzrādīti 45 000 eiro apmērā. “Tā ir mana personīgā pozīcija jau vairāku gadu garumā pēc “Krājbankas” kraha un citām nebūšanām banku sektorā. Nekad neslēpju –  VID mani ir pārbaudījis jau vairākas reizes un ir atzinis, ka viss ir kārtībā,” stāsta deputāts.

Jau konkrētākas diskusijas Saeimā varētu notikt pēc mēneša vai diviem. Valsts ieņēmumu dienests piedāvājumu likuma grozījumiem skaidras naudas ierobežošanai apņēmies sagatavot līdz martam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti