Deputāti atbalsta īpašu statusu Otrā pasaules kara dalībniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputāti otrajam lasījumam atbalstījuši likumprojektu par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu cilvēkiem, kuri bija pirmskara Latvijas pilsoņi un Latvijas okupācijas laikā piedalījās bruņotās cīņās pret komunistisko vai pret nacistisko režīmu.

Pie spriešanas par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu komisijā atgriezās pēc vairāk nekā gada pārtraukuma.

 Deputāts Ritvars Jansons
00:00 / 01:11
Lejuplādēt

„Latvijas valsts pasaka, ka šie Latvijas iedzīvotāji tika pretlikumīgi iesaistīti Otrā pasaules kara darbībā. Un līdz ar to šobrīd valsts nodefinē, ka tiešām šie cilvēki ir cietuši Otrajā pasaules karā kā upuri un viņiem šis statuss ir vienkārši kā juridiski noformulēta morāla palīdzība no valsts puses," skaidro deputāts Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība).

"Tad, kad valsts tika okupēta Otrā pasaules kara laikā no dažādām varām, Latvijas valsts šos pilsoņus nespēja pasargāt no iesaukšanas un no kara šausmām, ko viņi pieredzēja. Mēs nevaram izcelt kādu karojošās puses karavīru. Pretlikumīgi tika iesaistīti gan nacistiskās Vācijas armijā cilvēki, gan Padomju Savienības armijā. Un vēl varēja būt tāds variants, ka PSRS armijas sastāvā, piemēram, Latvijas pilsonis varēja karot pret Japānu Otrajā pasaules karā, jo Japāna, piemēram, bija nacistiskās Vācijas sabiedrotais," norāda Jansons.

Deputāte Inese Laizāne
00:00 / 00:58
Lejuplādēt

Atbildīgās komisijas vadītāja, deputāte Inese Laizāne (Nacionālā apvienība) saka, ka tas atvieglos atbalsta piešķiršanu: "Pašvaldībai ir iespēja atbalstīt tāpat kā līdz šim, bet ir vieglāk to darīt, ja cilvēkam ir noteikts statuss. Vairs nav jāzīlē, kādā pusē viņš ir karojis. Klupšanas akmeņi - statusa ierobežojumi, tātad par tiem, kas ir dienējuši zem partijas karoga, kas bijuši Komunistiskās partijas biedri, tāpat tie, kuri bijuši fašistiskās Vācijas vienībās, kas veikušas kara noziegumus. Vēsturniekiem bija jānodarbojas ar šī statusa definējumu, nosakot precīzus datumus un ierobežojumus, kas būs tie, kuriem nevajadzētu pretendēt uz šo statusu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti