Dienas notikumu apskats

ES pētījums: Narkobizness bieži vien cieši saistīts ar terorismu

Dienas notikumu apskats

«airBaltic» atsāk lidojumus uz Briseli; lidos tikai reizi dienā

Iecerei slēpt cigaretes zem veikala letes vēl trūkst EK akcepta

Deputāti atbalsta, bet ieviest nevar – iecerei slēpt cigaretes zem veikala letes vēl trūkst EK akcepta

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti vienojās aizliegt mazumtirdzniecības vietās izlikt cigarešu paciņas un to cenas redzamā vietā, tomēr saskaņošanas process ar Eiropas Komisiju (EK) neļauj šo reformu iestādāt esošajos smēķēšanas ierobežojumu grozījumos. Tāpēc deputāti vienojās pēc saskaņošanas vēlreiz  atvērt Tabakas likumu.

Apjomīgajos grozījumos Tabakas aprites likumā deputāti vēlējās iestrādāt dažādus smēķēšanas ierobežojumus, taču pirms trešā lasījuma izrādījies, ka vairākiem punktiem ir vajadzīgs saskaņojums ar Eiropas Komisiju, jo deputātu iecerētais ir saistīts ar tehniskām niansēm. Tādēļ otrajā lasījumā atbalstītās lietas, piemēram, cigarešu slēpšana zem letes veikalos vai noteikumi par Latvijas simbolu izmantošanu uz paciņām, pagaidām no grozījumiem jāizsvītro.

“Gatavojot likumprojektu, kuru iesniedz Saeimā, tas darbs nav izdarīts korekti līdz galam. Līdz ar to mēs ar šīm lietām te mokāmies. Jautājumi par to, kā tirgot cigaretes, kā tām jābūt novietotām tirdzniecības vietās, visi šie ir tehniski jautājumi, kuri, gribam vai negribam, ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju,” skaidro Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība).

Par saskaņošanu bija jārūpējas Ekonomikas ministrijai, tomēr Barča uzsvēra, ka vainīgo meklēšana nav viņas uzdevums. Saskaņošana varētu ilgt trīs līdz sešus mēnešus, bet pašlaik atvērtie grozījumi ir jāpieņem līdz 20.maijam, citādi draud sods no Eiropas Komisijas.

Tāpēc nesaskaņotās ieceres smēķēšanas ierobežošanai deputāti plāno likumā iestrādāt vēlāk. Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis gan par to izsakās skarbi: “Tie bezgalīgie tehniskie labojumi… Piemēram, šodien mēs nonācām pie secinājuma, ka mēs drīkstam nacionālos simbolus lietot uz tabakas iepakojuma. Tieši tas tika izsvītrots. Vienkārši, lai pielīstu Eiropas Savienībai, mēs sakām – ja tabakas industrija grib likt sarkanbaltsarkano karogu uz savas cigarešu paciņas, lūdzu, mīļā tabaka. Tāda ir šodienas pozīcija.”

Deputāti gan bija vienisprātis – agri vai vēlu uz stingrākiem noteikumiem ir jāvirzās. Vislielākais atbalsts bija cigarešu novietošanai neredzamās vietās veikalos.

Kā uzsver Veselības ministrs Guntis Belēvičs (Zaļo un zemnieku savienība), citās valstīs pēc šādu noteikumu pieņemšanas jaunieši tiešām smēķējot mazāk: “Ļoti svarīgi, lai cilvēks nekļūtu atkarīgs, lai smēķēt nesāktu nesmēķētāji, it īpaši jaunieši. Tas ir tas mērķis. Cigarešu paciņa ir vizuāli konstruēta tā, ka viņa kārdina. Cigarešu reklāmas aicina smēķēt. Mūsu mērķis ir panākt, lai cilvēks nekļūst atkarīgs, jo atkarīgie, un smēķēšana ir nikotīna atkarība, netiks ierobežoti. Viņi varēs pieiet pie kases un pateikt savu cigaretes marku un samaksāt naudu, un viņiem cigarešu paciņa tiks izsniegta.”

Iepriekš Saeimas sēdē deputāti nobalsoja, ka aizliegt smēķēt vajadzētu arī automašīnās, taču tas raisīja lielu sabiedrības rezonansi. Izskanēja argumenti, ka tas ir privāto tiesību pārkāpums. Arī Saeimas komisijas sēdē tas raisīja plašas diskusijas, un izskanēja priekšlikums neattiecināt to uz visiem transportlīdzekļiem, bet tikai uz taksometriem.

Pati komisija tagad iesniegusi vienu savu priekšlikumu, kas noteiktu smēķēšanas aizliegumu tikai automašīnas šoferim. Līdz tā apspriešanai deputāti gan vēl nenonāca.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti