Labrīt

Drīzumā klajā nāks apjomīgs izdevums "Latvijas kultūras vēsture"

Labrīt

Izmaiņas izpratnē par darbu. Intervija ar Starptautiskās Darba Organizācijas pētnieku

Deputāte: Nauda onkoloģijā nepieciešama skrīningu veikšanai un inovatīvajām zālēm

Deputāte: Onkoloģijā vairāk naudas vajadzīgs skrīningam un inovatīvām zālēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Onkoloģijā vairāk naudas vajadzīgs skrīningam, inovatīvām zālēm un biomarķieriem, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Saeimas deputāte Evita Zālīte-Grosa (Jaunā konservatīvā partija).

Deputātu darba grupā pētīs onkoloģisko slimību pacientiem atvēlētās naudas izlietojumu
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

Jau iepriekš panākta vienošanās paredz, ka nauda, kas tiek iekasēta no tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa palielināšanas, tiks novirzīts onkoloģisko pacientu diagnostikai un ārstēšanai. Piektdien, 30.aprīlī, sasauktajā Saeimas deputātu darba grupā onkoloģisko pacientu atbalstam paredzēts noskaidrot, cik daudz naudas izdevies iegūt jau pašlaik un cik būs novirzāms tieši onkoloģisko pacientu vajadzībām.

“2021. gada budžetā mums izdevās panākt mazliet uzlabojumu finansējuma ziņā, iegūstot naudu no tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa palielināšanas. Un šodien šajā atbalsta grupā mēs sagaidām, ka ministrijas – Finanšu ministrija un Veselības ministrija – ziņos par naudas izlietojumu. Mēs vēlētos saprast, vai šī nauda ir sasniegusi mērķi. Ir aizdomas, ka varbūt nav,” sacīja deputāte Zālīte-Grosa.

Deputātes piesauktie mērķi ir trīs, proti, nauda novirzāma:

  • jaunu inovatīvo medikamentu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā,
  • prostatas vēža skrīningam, veicot valsts apmaksātu prostatas specifiskā antigēna noteikšanu,
  • šķidruma citoloģijas diagnostiskās metodes pielietošanai dzemdes kakla vēža skrīningā un tam nepieciešamo biomarķieru iegādei.

Prognozēts, ka šie papildu ienākumi gadā varētu būt aptuveni 3,6 miljoni eiro. Zālīte-Grosa gan pauda bažas, ka paredzētie līdzekļi nemaz nav sasnieguši konkrētos mērķus, jo onkoloģijā esot milzīgs finansējuma deficīts un šos papildu līdzekļus vienkārši apēdis trūkums.

Viņa arī atzina, ka šāds precīzi neparedzams papildu finansējums nav labākais risinājums, tomēr šobrīd tā ir vienīgā iespēja. “Labāk būtu paredzēt tādā 3 gadu plūdumā finansējumu onkoloģijas nozarei, bet šobrīd tā nav noticis, jo, kā mēs zinām – ļoti liela daļa naudas ir aizgājusi ārstu algām. Un tas bija pareizs lēmums. Bet tagad mums ir jāskatās tajā virzienā, lai pietiek naudas arī ārstēšanai,” sacīja politiķe.

Onkoloģisko pacientu organizācijas apvienojošā alianse piektdien paredzētajā sanāksmē vēlētos dzirdēt arī plašākas sarunas par finansējumu veselības aprūpei kopumā un par onkoloģijas plānam nepieciešamā finansējuma apjomu. Viena no Onkoalianses dibinātājām Olga Valciņa līdzīgi kā deputāte Evita Zālīte-Grosa arī pieļāva, ka

no akcīzes nodokļa konkrētajiem mērķiem visa nauda nemaz varētu nebūt nonākusi.

“Mēs visi gaidām uz jauniem medikamentiem onkoloģijai, kas ir vesela rinda. Mēs visi gaidām uz onkoloģijas ģenētisko marķieru testēšanu. Kaut ko sāks tagad ar maiju. Bet, cik reālās, patiesās summas ir atvēlētas, tas nav publiski izlikts. Bet es pieļauju, ka ne viss, kā mēs gribējām,” sacīja Valciņa.

Valciņa arī uzsvēra, ka deputātu darba grupa onkoloģisko pacientu atbalstam īpaši svarīga ir šajā laikā, kad Saeimas sociālo un darba lietu komisija un citas par nozari atbildīgās struktūras ir aizņemtas ar jautājumiem, kas skar Covid-19 krīzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti