Depozīta sistēmā noslēdzies pārejas posms – no 1. augusta visai depozīta tarai jābūt marķētai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Sākot ar pirmdienu, 1. augustu, veikalu plauktos visiem dzērienu iepakojumiem, kas iekļauti depozīta sistēmā, jābūt marķētiem ar depozīta zīmi. Atbildīgajā ministrijā uzskata, ka pāreja bijusi veiksmīga, tomēr Valsts vides dienests (VVD) norādījis vēl uz dažām nepilnībām. 

Depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem darbu Latvijā sāka 1. februārī, un līdz augustam bija pārejas periods.

"Beidzas posms, kad bija pastiprināti jāpēta iepakojumi, jo bija gan tādi, gan tādi. Šobrīd iepakojumus bez depozīta zīmes vairs nedrīkst tirgot," norādīja depozīta sistēmas operatora vadītājs Miks Stūrītis.

Depozīta sistēmas operatora vadītājs Miks Stūrītis
00:00 / 00:28
Lejuplādēt

Depozīta sistēmā var nodot stikla, PET un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visu veidu alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam jāiemaksā depozīts 10 centu apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas var saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma ir nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods.

Līdz šim tirgū laisti vairāk nekā 138 miljoni depozīta iepakojumi, no tiem depozīta punktos atgriezušies vairāk nekā 50 miljoni. 

Depozīta sistēmas operators norādīja, ka no pudelēm, kas tirgū laistas jūnijā, depozīta punktos nodotas ap 60%. Mērķis ir līdz gada beigām panākt, ka sistēmā atgriežas 70% pudeļu. Līdz šim no taramātiem uz pārstrādi aizsūtītas vairāk nekā 2400 tonnas iepakojumu. Ap 15 miljoniem atkārtojami uzpildāmās pudeles ir atgriezušās pie ražotājiem atkārtotai.  

Ja pēc 1. augusta veikalu plauktos parādīsies sistēmā noteiktie dzērienu iepakojumi bez depozīta marķējuma, tad tirgotājam var tikt piemērots arī administratīvais sods.

VVD vadītāja ģenerāldirektore Elita Baklāne intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Rīta panorāma" sacīja, ka absolūts vairākums tirgotāju ir gatavi depozīta sistēmai un piedāvā kvalitatīvu pakalpojumu saviem klientiem.

Daļai veikalnieku problēmas sagādā pircēju paradumi nodot iepakojumus brīvdienās un vakara stundās, kad ir mazāk apkalpojošā personāla, bet kad būtiski pieaug nododamo iepakojumu apjoms.

"Ir daži tirgotāji, kas joprojām pretojas tam un pat neslēdz līgumus ar operatoru. Tās ir 32 tirdzniecības vietas, ar ko Valsts vides dienests strādā, tie ir pieci uzņēmumi," teica Baklāne, norādot, ka starp šiem uzņēmumiem četri ir mazi uzņēmumi, kam ir viens veikals. Nav informācijas, vai veikalu tīkls "Beta" ir noslēdzis līgumu.

VVD vadītāja par depozīta sistēmas pārejas perioda noslēgumu
00:00 / 04:16
Lejuplādēt

Intervijā Latvijas Radio Baklāne norādīja, ka VVD līdz pārejas perioda beigām tirgotājiem izsūtījis "dažus desmitus brīdinājumu" par līgumu neslēgšanu ar sistēmas operatoru:

"Lielākā daļa uzņēmēju uz brīdinājumiem ir reaģējuši un līgumus noslēguši. Bet esam arī piemērojuši jau vairāk nekā 10 000 eiro soda naudu tirgotājiem, kuri nav noslēguši līgumus, turpināsim to arī darīt."

VVD vadītāja atzina, ka vēl ir satraukums par vairāk nekā 400 tā sauktajām manuālajām iepakojuma nodošanas vietām. "Tās ir tādi tumšie zirdziņi. Par tiem mēs nesaņemam sūdzības, bet vismaz no puses šo vietu iepakojums vēl joprojām nav nodots šķirošanas centrā. Jautājums ir par to, cik tās aktīvi pieņem. (..) Pastāv arī tādas bažas, ka daļa no šiem mazajiem sabotē. Tā kā šeit arī vēl būs depozīta sistēmas operatoram darbs."

Vienlaikus Baklāne atklāja, ka kopumā sistēmā ir reģistrēti ap 4000 dažādu iepakojumu nosaukumu.

Baklāne atzina, ka līdz šā gada beigām plānots depozīta sistēmu nedaudz paplašināt. Sistēmā plānots iekļaut arī stiprā alkohola un vīna PET un skārda iepakojumu.

Plānoto izmaiņu pārejas periods varētu būt līdz nākamā gada aprīlim, atzīmēja Baklāne. Viņa norādīja, ka vēl viens pārejas periods paredzēts, jo tirgotāji jau šobrīd protestē par lielo iepakojumu apjomu, kas paredzēts depozītam. Līdz ar to sistēmā iekļaujamie iepakojumi tiek izvēlēti, izvērtējot risku iepakojumiem, kas var nonākt vidē. 

Jāpiebilst, ka tie dzērienu ražotāji, kuri depozīta iepakojumu laiž tirgū nelielos apjomos – līdz 150 kilogramiem gadā, tiem dalība depozīta sistēmā nav obligāta, kas nozīmē, ka plauktos joprojām var būt arī atsevišķi iepakojumi bez depozīta zīmes.

KONTEKSTS:

2020. gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus, un tā sāka darboties 2022. gada februārī. Konkursā nolēma sistēma septiņu gadu periodā uzticēt SIA "Depozīta iepakojuma operators". Depozīta sistēmā var nodot tikai pudeles, kuras iegādātas no 1. februāra ar Latvijas depozīta sistēmas marķējumu.

Patlaban depozīta nodošanas punktos atgriežas ap 36% no apritē laistajiem depozīta iepakojumiem. Uzstādītais mērķis pirmajam gadam ir 70%. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti