Sadaļas Sadaļas

Denacionalizēto namu īrniekiem iespējams saņemt pabalstus par mājokļa atbrīvošanu

Tā kā maijā spēkā stāsies jaunais Dzīvojamo telpu īres likums, Rīgas pašvaldība uzsāks likumā noteiktā vienreizējā dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalsta izmaksu denacionalizēto namu īrniekiem, informēja dome.

Piešķiramā pabalsta apmērs būs atkarīgs no pabalsta saņemšanai reģistrētās ģimenes locekļu skaita.

Pabalsta pamatsumma ir 14 300 eiro, papildus par katru personu piešķirs 4 300 eiro.

Tas nozīmē, ka viena cilvēka ģimenei piešķiramā pabalsta apmērs būs 18 600 eiro, divu cilvēku ģimenei – 22 900 eiro, bet trīs cilvēku ģimenei – 27 200 eiro.

Vienreizējo pabalstu varēs izlietot nekustamā īpašuma iegādei kā samaksu dzīvojamās telpas – mājas vai dzīvokļa, vai zemes īpašuma ar apbūves tiesībām – pārdevējam, pamatojoties uz pirkuma līgumu (notariāla akta veidā) par nekustamā īpašuma iegādi. Tāpat to varēs izmantot dzīvojamās telpas īres maksas priekšapmaksai, noslēdzot dzīvojamās telpas īres līgumu uz laiku ne mazāku par 10 gadiem ar ierakstīšanu zemesgrāmatā.

Lai persona vai ģimene varētu pretendēt uz dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalsta saņemšanu, tai jābūt reģistrētai attiecīgajā reģistrā, kurā ir uzskaitīti tie denacionalizēto māju dzīvokļu īrnieki, kuri vēlas saņemt dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalstus. Lai to izdarītu, iesniegums kopā ar nepieciešamajiem dokumentiem ir jāiesniedz Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā.

Pabalstu varēs saņemt personas un ģimenes, ja:

  • denacionalizētajā namā dzīvoja līdz lēmuma par tā denacionalizāciju pieņemšanai un joprojām turpina dzīvot šādā namīpašumā, ko apliecina mājas īpašnieka vai pārvaldnieka izsniegta izziņa;
  • nepieder dzīvošanai derīga dzīvojamā telpa, jebkurš zemes gabals Rīgā vai zemes gabals ārpus Rīgas vismaz viena hektāra platībā;
  • persona iepriekšminēto nekustamo īpašumu nav labprātīgi atsavinājusi pēc 2004. gada 31. marta;
  • trīs mēnešu vidējie ienākumi vienas personas mājsaimniecībā nepārsniedz 500 eiro mēnesī, divu un vairāk personu mājsaimniecībā – 400 eiro mēnesī.

Mājokļu un vides departaments ir nosūtījis informatīvās vēstules tām personām, kuras likumā noteiktajā kārtībā ir reģistrētas pirmkārtas reģistrā dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalsta saņemšanai. Pēc pabalsta piešķiršanas persona vai ģimene tiks izslēgta no palīdzības saņemšanas reģistra un cita veida palīdzības saņemšanas reģistra.

KONTEKSTS:

Līdz šim spēkā esošajam likumam “Par dzīvojamo telpu īri” ir vairāk nekā ceturtdaļgadsimts. Tas bija pieņemts tā sauktajos juku laikos, kad Latvijas ekonomika no valsts regulētas tikai pārgāja brīvā tirgū. Tas bija laiks, kad strauji notika denacionalizācija – process, kad nacionalizācijas vai konfiskācijas rezultātā izveidotais valsts īpašums tiek atdots iepriekšējiem īpašniekiem. Likums jau sākotnēji īpaši nostājās īrnieku pusē – atļāva beztermiņa īres līgumus, fiksētas un ārkārtīgi zemas īres maksas, iespēju īres tiesības pārņemt mantojumā.

Tomēr pēc vairāku gadu Ekonomikas ministrijas darba un ilgām debatēm Saeimā šogad martā pieņemts jauns Dzīvojamo telpu īres likums, ar kuru cer nodrošināt līdzvērtīgus īrnieku un izīrētāju pienākumus un tiesības. 

Vienlaikus jaunais likums skars denacionalizēto ēku īrniekus ar beztermiņa līgumiem. Proti, ja puses par jauna līguma noteikumiem nevarēs vienoties, īres maksu un maksimālo īres līguma termiņu – ne ilgāk par 10 gadiem –  noteiks tiesa.

2021. gadā valsts budžetā paredzēti 2,78 miljoni eiro dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalstiem denacionalizēto namu īrniekiem. 2022. gadā šim mērķim vajadzēs 1,5 miljonus eiro, 2023. gadā – 2 miljonus eiro.

Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas 2020. gada informāciju Rīgā šāds pabalsts varētu būt nepieciešams 225 personām, Jūrmalā – deviņām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt