Panorāma

Fotoradariem draud darbības pārtraukums

Panorāma

Panorāma

Jādemontē būs zālē ieaugušas plāksnes un akmeņi

Demontējamo objektu sarakstā – arī zālē ieaugušas plāksnes un akmeņi

No valdības apstiprinātajiem 69 demontējamajiem objektiem visvairāk – deviņi – atrodas Alūksnes novadā. Septiņi ir Dienvidkurzemes novadā, seši – Ludzas novadā. Lauku novados esošie objekti gan nav lieli, taču arī to demontāža nebūs vienkārša.

69 demontējamo objektu sarakstā mazāka daļa ir lieli un monumentāli pieminekļi pilsētu parkos. Daudz padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu ir izbalējušas plāksnes lauku pagastos.

Piemēram, viens tāds ar vismaz gramatiski kļūdainu aprakstu uz salīdzinoši nesen uzstādīta informatīva stenda atrodas Rundēnu pagastā. Visai nomaļā Latgales nostūrī atrodas viens pieminekļu ansamblis, ko nu paredzēts demontēt. Tā gan ir ārkārtīgi mazapdzīvota vieta, uz kuru ved tikai zemes ceļš. Taču ir acīmredzams, ka šo vietu kāds joprojām apmeklē un apkopj.

Pašvaldībā skaidroja, ka viņi kā objekta īpašnieki ap šo pieminekli appļāvuši zāli, bet nolikt mākslīgos ziedus ierodas krievu kopienas pārstāvji. Lielas grūtības vai uzmanību šī objekta demontāža gan visdrīzāk nesagādās.

Citādāk visdrīzāk būs ar piemiņas vietu “Draudzības kurgāns”. “Mēs, novada dome, esam saņēmuši tādu vēstuli – 130. latviešu strēlnieku korpusa un latviešu partizānu brigāžu veterānu biedrība ir atsūtījusi. Viņi lūdz par saviem līdzekļiem, neiesaistot pat pašvaldības līdzekļus, atļaut demontēt,” pastāstīja Pasienas pagasta pārvaldes vadītāja Skaidrīte Marčenoka.

Biedrība pašvaldībā vērsās ar iesniegumu atļaut jūlija sākumā šajā vietā pulcēties, taču Ludzas novada dome pēc konsultācijām ar Valsts robežsardzi atļauju nesniedza.

Agrāk tā dēvētajā “Draudzības kurgānā” tieši jūlijā ik gadu notika pamatīgas svinības. Padomju laikā iesākto tradīciju joprojām turpina gan Krievijas, gan Baltkrievijas pusē.

Vēl piecdesmitajos gados šajā vietā sāka veidot piemiņas vietu partizānu kaujām, taču pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas tur pārsvarā turpinājuši pulcēties veterāni vai atsevišķu politisko partiju pārstāvji. Tiesa, vien pirms 10 gadiem uzstādīta arī jauna plāksne, kas nu tagad būs jādemontē.

Tur tūristi ir biežāki viesi nekā vietējie. “Būs arī cilvēki, kas būs satraukušies un būs sanervozējušies, ka notiks šī demontāža. Bet es nenodomāju, ka būs liela ažiotāža,” sacīja pagasta pārvaldniece.

Ludzas novada domē pret likumu neplāno vērsties. Tur gan tiek apzināti arī citi valdībā apstiprinātajā sarakstā neiekļauti objekti, kas rada bažas, jo zem tiem varbūt arī atrodas apbedījumi, taču uz tiem ir aizliegtā simbolika.

“Mūsu uzdevums būs izvērtēt un pēc noteiktiem kritērijiem tos izvērtēt, pieņemt lēmumu, par papildu sarakstu, ja tādi būs,” sacīja Ludzas novada domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs (Zaļo un zemnieku savienība).

Domes priekšsēdētājs aplēsa, ka Ludzas novadā objektu, kas varbūt nav jānojauc pilnībā, bet būs daļēji jādemontē, būs krietni vairāk nekā seši.

KONTEKSTS:

Valdība atbalstīja ekspertu  piedāvāto sarakstu ar 69 demontējamiem padomju režīmu slavinošiem objektiem. No šiem objektiem 21 gadījumā būs jāsaglabā to fragmenti kā laika un mākslas liecības, pavēstīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.

Ņemot vērā, ka jau ir pieņemts lēmums par padomju armijas karavīru pieminekļa demontāžu Rīgā, Pārdaugavā, kopā demontējami būtu 70 pieminekļi.

Saeima 16. jūnijā galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā", kas nosaka, ka totalitāros režīmus slavinoši objekti būs jādemontē līdz 15. novembrim. Demontējamo objektu sarakstu vasaras laikā ir jānosaka valdībai, kas lēmumu pieņems, balstoties uz ekspertu rekomendācijām.

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt