Dienas ziņas

Jaunolainē atkritumu konteinerus sargās kodu atslēga

Dienas ziņas

Rēzeknē notiek ģimeņu gājiens

Pirmā «Demokrātijas kafejnīca» Kuldīgā

«Demokrātijas kafejnīcā» Kuldīgā sarunās tiekas dažādu paaudžu ļaudis

Apzinoties, ka sabiedrība arvien vairāk noslāņojas dažādās grupās, cilvēki arvien mazāk prot argumentēti diskutēt, kuldīdznieki Maija un Ģirts Jankovski īstenojuši sen iecerētu sarunu pasākumu “Demokrātijas kafejnīca”. Tā apmeklētājiem bija radīta agrāko laiku kafejnīcu gaisotne, kur satikt dažādi domājošos, pazīstamus, nepazīstamus, sabiedrībā zināmus, bet personīgi neiepazītus cilvēkus un runātu par dažādām sabiedrībā aktuālām tēmām. Pirmais pasākums pulcēja dažādu paaudžu ļaudis. 

Ziņa, ka Kuldīgā notiks pirmā “Demokrātijas kafejnīca”, no mājām izvilinājusi ne tikai kuldīdzniekus, bet arī interesentus no citām vietām.

Vispirms katrs dalībnieks pierakstīja tēmu, par kuru vēlētos diskutēt, un te nu jomas ļoti dažādas, piemēram, par dabu un cilvēka atbildību, par vēsturi, mīlestību, politiku, tehnoloģiju ietekmi, dzīvi mazpilsētā un vēl daudzām citām. Kā jau kafejnīcā – vairāki galdiņi. Par sarunu virzītājiem izvēlēti dažādu profesiju sabiedrībā pazīstami cilvēki.

''Demokrātijas kafejnīca'' ir kuldīdznieku Maijas un Ģirta Jankovsku vairākus gadus lolota, bet nu beidzot īstenota ideja.

"Viena no lietām, kas mums likās svarīgi - panākt, ka cilvēki savā starpā sarunājas. Cilvēki ir noslāņojušies, to gribas lauzt," pastāstīja Maija Jankovska.

Diskusijas pie galdiņiem kļuva arvien spraigākas. Tā, piemēram, vēsturnieka Gustava Strengas vadībā viena no tēmām bija novadu identitāte saistībā ar gaidāmo administratīvi teritoriālo reformu.

"Man liekas laba iniciatīva, jo Latvijā pietrūkst prasmes sarunāties. Manuprāt, tā ir stipra iezīme demokrātijai - argumentēti kritizēt vai iebilst," komentēja vēsturnieks.

"Pieņemšana. Tā ir tēma, kas ir katram svarīga - dzīves pieņemšana, citu cilvēku pieņemšana," sacīja sarunu moderatore, aktrise Guna Zariņa.

Latvijā šis nav vienīgais pasākums, kura centrā ir sarunas. Plašāk zināmākais ir festivāls "Lampa". "Demokrātijas kafejnīcā" īpaša uzmanība bija pievērsta tam, lai sarunas notiktu ne tikai starp ekspertiem, bet visiem pasākuma apmeklētājiem, kuri guvuši atziņas pasākumā.

"Vajadzīgs. Man patīk, mēs tik dažādi pie tā galdiņa bijām," vaicāta par pasākuma nozīmību, sacīja pasākuma apmeklētāja  Dina Šimpermane.

"Laikam pats galvenais, ka jāuzdrošinās runāt, jādomā, ko teikt, arī jāuzklausa cits viedoklis," iespaidos dalījās pasākuma apmeklētājs Kārlis Rimaševskis.

Pasākums notika nesen publikai atvērtajā "Baltās mājas" pagalmā Kaļķu ielā. ''Demokrātijas kafejnīca'' tapusi biedrības "Kurzemes NVO centrs" paspārnē un ar Kuldīgas novada pašvaldības un Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu. Gan organizatori, gan pasākuma apmeklētāji atzina, ka šādas sarunas ir jārīko vēl. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt