Sadaļas Sadaļas

Rīta intervija

ANO bēgļu aģentūras pārstāve Pia Pritz Phiri par migrāciju un ES bēgļu politiku

Rīta intervija

"Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" pārstāvis par meliorācijas problēmām Latvijā

Ilmārs Mežs: ilgtermiņā būtiski lielāki pabalsti par trešo un katru nākamo bērnu

Demogrāfs Mežs: Nedrīkst pieļaut ģimenes pabalstu samazināšanu

Demogrāfs Ilmārs Mežs piekrīt, ka ilgtermiņā būtiski lielāki pabalsti par trešo un katru nākamo nepilngadīgo bērnu ir pareiza sistēma, taču pašlaik nedrīkst pieļaut situāciju, ka ģimenēm pabalsti samazinātos.

Ģimenes valsts pabalsts

Pašreiz
par 1.bērnu - 11 eiro
par 2.bērnu - 22 eiro 
par 3.bērnu -  34 eiro
par 4.bērnu - 50 eiro mēnesī.
Kad vecākais bērns sasniedz 19 gadu vecumu, vairsnemaksā 11 eiro, bet turpina maksāt 22, 34, 50 eiro mēnesī par pārējiem nepilngadīgajiem.

Priekšlikums
par 1.bērnu - 15 eiro
par 2.bērnu - 35 eiro 
par 3. un katru nākamo bērnu -  100 eiro
Taču, tikko kā vecākais kļūst pilngadīgs, pabalstus pārskata. Tas nozīmē, ka trīs bērnu ģimenē, tiklīdz vecākais bērns sasniegtu 19 gadu vecumu, jaunākie kļūtu par pirmo un otro.

Mežs intervijā Latvijas Radio norādīja, ka pašreiz iespēja, ka vairākiem tūkstošiem ģimeņu pabalsti varētu sarukt, ir “galvenais klupšanas akmens”, un, ja valsts nevar nodrošināt, ka nav zaudētāju, tad ir jāpaliek pie esošās sistēmas.

Lai ģimenes nezaudētu pašreizējo atbalstu trūkst vēl 12 miljonu eiro, un, ja šīs naudas nav, “iespējams, ka prātīgāk būtu, ja mēs ar šo reformu nesteidzamies”, jo ļoti negribētos saņemt pārmetumus no cilvēkiem, kuri bija cerējuši saņemt lielāku atbalstu, bet tā vietā tas tiks samazināts, atzina Mežs.

Latvija praktiski no Eiropas valstīm ir vistaupīgākā ar valsts ģimenes pabalstiem, ja saktās procentuāli pret iekšzemes kopproduktu, un tikai tad, “kad būs tas nodrošinājums arī par pirmo bērnu kaut cik pieklājīgā apjomā”, tad būtu prātīgi pāriet uz šo jauno sistēmu, kas ilgtermiņā ir pareiza, atzina Mežs.

 “Cik tās naudas ir, tik ir, tā ir taisnīgi jāsadala, ja nav iespējams par trešo bērnu nodrošināt, piemēram, 100 eiro, nu lai tad ir 75 eiro. [..] Arī tas būs labs panākums un liela ģimenes politikas uzvara,” sacīja Mežs.

Viņš piekrita, ka nauda nav galvenā motivācija bērnu radīšanai, bet valsts  nevar iejaukties ģimenes attiecībās, valsts galvenais politikas instruments ir valsts budžets, “un tāpēc no valsts politikas viedokļa mēs varam runāt par vai nu tiešiem maksājumiem vai nodokļu atlaidēm, vai par citiem pakalpojumiem” dzimstības veicināšanai.  

Filozofējot, protams, nauda nedrīkst būt galvenais, bērnam ir jābūt gribētam bez naudas, bet, “ja ģimenē ir jau lielās grūtībās ar vienu bērniņu, tad runāt par kaut kādām ģimeniskām vērtībām, ka Latvijā vajag bērnus un proties, tas arī nav ētiski”, piebilda Mežs.  

Būtiski palielināt pabalstus par trešo bērnu rosināja Nacionālā apvienība, kas aizstāv savu piedāvājumu, skaidrojot, ka pabalsts maksā par apvadājamajiem.

Diskusijas par ģimenes pabalstiem ceturtdien turpinās Demogrāfijas lietu padome, bet valdība par to varētu lemt nākamnedēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt