Labrīt

Vicemērs Vilnis Ķirsis haosu Rīgas ielu tīrīšanā skaidro ar institūciju sadrumstalotību

Labrīt

Kultūras ministrija un Rīgas dome veidos darba grupu Laikmetīgās mākslas muzeja virzībai

Ilmārs Mežs: 500 eiro pabalsts ir Covid laikā uzkrātā valdības parāda atdošana ģimenēm

Demogrāfs: Covid-19 krīzes pabalsts par bērniem ir pareizs; jādomā par vecākiem ar invaliditāti un vientuļām māmiņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Koalīcijas vienošanās par 500 eiro Covid-19 pabalstu ģimenēm par katru bērnu ir ļoti labs, intervijā Latvijas Radio vērtēja demogrāfs Ilmārs Mežs. Vienlaikus viņš mudināja pievērst uzmanību ģimenēm, kur kāds no vecākiem ir ar invaliditāti, un vientuļajiem vecākiem.

Priecājas par atbalstu

“Tas [vienreizējais pabalsts] ļoti daudzām ģimenēm dos iespēju nomaksāt uzkrātos komunālo maksājumu parādus, atdot parādus. Tas dos iespēju varbūt kaut kādu kvalitatīvāku ēdienu nopirkt, varbūt izbraukt paslēpot, varbūt kādiem iegādāties elektroniskās ierīces attālinātām  mācībām. Tās ir ārkārtīgi svarīgas,” sacīja Mežs.

Viņš arī pauda pārliecību, ka pabalstam valsts atvēlētā nauda atgriezīsies ekonomikā caur pievienotās vērtības nodokli.

“Tā ka tas ir ļoti labs un pareizs lēmums,” sacīja Mežs.

Iedzīvotāji priecīgi par valdības ieceri ģimenēm piešķirt 500 eiro pabalstu par katru bērnu
00:00 / 04:07
Lejuplādēt

Arī Latvijas Radio uzrunātie iedzīvotāji ir priecīgi par gaidāmo pabalsts. Sastaptie rīdzinieki norādīja, ka nauda ir nepieciešama, jo Covid-19 pandēmija ieviesa zināmas izmaiņas ģimenes budžetā.

Tikmēr Ciblas novada, kur ir 28 daudzbērnu un 8 riska ģimenes, Socialā dienesta vadītāja Inta Senkāne nemācēja spriest, kā ģimenes naudu tērēs. Taču viņa uzskata, ka lietderīgāk būtu bijis palielināt jau esošo ģimenes valsts pabalstu.

Senkāne pieļāva, ka ne visas ģimenes pabalstu izlietos tieši bērna vajadzībām.

“Ģimenes jau ir dažādas. Saprotams, ka, saņemot uzreiz šādu summu, kā nu kurš pratīs to izlietot.

Būs ģimenes, kas izlietos tieši bērna vajadzībām, bet būs arī tādas, kas, teiksim kā ir – nopļēguros. Tas ir koks ar diviem galiem,” sacīja Sociālā dienesta vadītāja.

Viņa uzskata, ka lietderīgāk būtu bijis palielināt jau esošo ģimenes valsts pabalstu.

Tikmēr, piemēram, SOS bērnu ciemati uz šo pabalstu necer, atzina Īslīces SOS bērnu ciemata vadītājs Gatis Matulēvičs, jo uz šiem bērniem ikmēneša pabalsti neattiecas.

“Pēc likuma iestādes vadītājs pilda aizbildņa pienākumus, bet jebkurā gadījumā vienmēr kaut kādi pabalsti neattiecas uz šiem bērniem. Tā ir diemžēl,” sacīja Matulēvičs.

Mudina domāt arī par citiem

Demogrāfs Mežs piekrita, ka atbalstu varētu izmaksāt mērķētāk. Taču, raugoties uz dīkstāves pabalsta izmaksāšanu, esot redzams, ka to nesaņem daļa ģimeņu, kurām tas būtu vajadzīgs. “Jebkuri Finanšu ministrijas mēģinājumi maksāt mērķēti nozīmē, ka izslēgsim tos, kas nav maksājuši nodokļus. Bet tie bērni arī grib ēst. Viņiem arī ir nepieciešams atbalsts.

Tā ka labāk ir kādam iedot lieki, nekā kādam nesniegt,” piebilda demogrāfs.

Viņš īpaši izcēla divas sabiedrības grupas, kurām ir nepieciešams lielāks un regulārāks atbalsts. Tās ir ģimenes, kurās ir kāds vecāks ar invaliditāti, vientuļās māmiņas.

Tikmēr Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pauda, ka 500 eiro atbalsts par katru bērnu neizslēdz diskusiju arī par citiem atbalsta veidiem. Dzintars atzina, ka ir vēl sabiedrības grupas, kurām Covid-19 krīzes laikā atbalsts ir vitāli nepieciešams. Tie ir gan seniori, gan cilvēki ar invaliditāti un citas grupas, kas līdz šim izkritušas no atbalsta pasākumiem.

Dzintars gan sacīja, ka diskusijas nebūs vieglas, jo ir vēlme palīdzēt visiem, bet palīdzībai jābūt samērotai ar valsts iespējām.

Labklājība ministrija aprēķinājusi, ka finansiālo atbalstu izmaksās kopumā par vairāk nekā 364 tūkstošiem bērnu. Šim mērķim būs nepieciešami 182 miljoni eiro, ko plānots segt no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

 Plāno segt ikdienas tēriņus, nomaksāt kredītus, pirkt viedierīcas

 Emvats ir tētis diviem dēliem. Vecākais mācās pamatskolā, bet jaunākais apmeklē bērnudārzu. Ziņa, ka valdība par katru bērnu ģimenēm apņēmusies piešķirt 500 eiro bijis pārsteigums, un sākumā pat šķitusi neticama. Tomēr saprotot, ka tā ir reāla valdības apņemšanās, ģimene par to ļoti priecājās.

“Es iedomājos, ka nomaksāšu kredītu datoram, kuru izmanto attālinātajām mācībām, vēl sanāks gultai, bērnu istabā iztaisīšu remontu, man tas ir ļoti no svara,” atklāja Emvats Mosakovskis.

Emvats atklāja, arī viņa draugi un radi valsts piešķirto pabalstu plāno ieguldīt savu bērnu izglītībā un ikdienas vajadzību segšanā.

Tam piekrīt arī vecāku organizācija “Mamamuntetiem” vadītāja Inga Akmentiņa – Smiltiņa, jo tieši tas arī apstiprinājies aptaujājot vecākus.

“Daļa ikdienas tēriņiem, daļa plāno iegādāties un uzlabot digitālās ierīces, lai labāk var mācīties un strādāt no mājām, nomaksāt kredītus, lai nebūtu stress, citi apsver iespēju ieguldīt bērnu nākotnē,” stāstīja Inga Akmentiņa -Smiltiņa.

Viņa uzsvēra, ka būtiski, ka šo pabalstu saņems visas ģimenes un netiks šķirots, kurš pandēmijas apstākļos ir cietis vairāk, kurš mazāk.

“Ir ļoti maz tādu grupu, kuras nav nemaz cietušas, vai tā ir emocionālā nomāktība, vai tēriņi, bet visi esam situācijā, kad visiem vajadzīga cerība, gaismas stars, ka tas kādreiz beigsies, signāls no valdības, ka novērtē Latvijas ģimenes,” sacīja Inga Akmentiņa -Smiltiņa.

Politologs saredz priekšvēlēšanu gājienu

Tam, ka ģimenes ar bērniem šobrīd piedzīvo grūtus laikus piekrīt arī politologs Jānis Ikstens. Lai gan nodoms par pabalsta piešķiršanu ģimenēm ir cēls un arī ekonomiski efektīvs, Ikstens tomēr šeit saredz ciešu sasaisti ar gatavošanos gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām.

“Es arī nevaru nepamanīt šo, ka šis dāsnais piešķīrums, kas citu starpā pārsniedz pat atbalstu par jaundzimušu bērnu, parādās dažus mēnešus pirms pašvaldību vēlēšanām,” norādīja Ikstens.

Savukārt sociālajos medijos daudzi cilvēki komentāru sadaļās atzīst, ka šim valstsvīru lēmumam spēs noticēt vien tad, kad nauda tiks ieskaitīta viņu kontos.  

KONTEKSTS:

Koalīcijā pagājušajā nedēļā bija spraigas debates, bet neizdevās vienoties par vienreizējo pabalstu ģimenēm ar bērniem. Par to koalīcija panāca vienošanos 15. februārī. Vēlāk labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”) rosināja izmaksāt vienreizēju 200 eiro atbalstu pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti, ka arī personām, kuras saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu. Koalīcija par to vēl nav spējusi vienoties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti