Panorāma

Ugunsgrēks Rīgas cirkā

Panorāma

Vai Latvijai būs lētāka gāze?

Streļčenoka darbam diametrāli pretēji vērtējumi

«Delna»: Streļčenokam trūkst prasmju KNAB vadīšanai; juristu apvienība viņu vērtē pozitīvi

Jaroslavam Streļčenokam nav pietiekami prasmju, lai vadītu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB), tāds ir galvenais biedrības „Delna” secinājums, ko tā pavēstīs premjerei. Pats birojs tikmēr atturas no komentāriem, kamēr nav saņēmis viedokļa pamatojumu. Šodien nevalstisko organizāciju sektors iesniedza ministru prezidentei Laimdotai Straujumai („Vienotība”) savu vērtējumu par Streļčenoka darbu. Pēc tam šo vērtējumu izskatīs premjeres izveidotā Streļčenoka vērtēšanas komisija. 

Kā intervijā LTV raidījumam „Rīta Panorāma” sacīja biedrības „Delna” direktors Gundars Jankovs, Streļčenoks nav autoritāte un pretkorupcijas līderis valstī, viņam arī nav pietiekami prasmju, lai vadītu KNAB.

"Mēs redzam to, ka Streļčenoka kungs iestādē nebauda uzticību kā vadītājs, jo viņam nepiemīt arī šīs te vadības prasmes, un viņš netiek galā ar ļoti sarežģītām lietām personāla jautājumos. Un mēs redzam to, ka Streļčenoka kungs pievēršas, es teiktu, sīkumiem, administratīviem jautājumiem, un pats vada šos procesus, bet nepievēršas lieliem pretkorupcijas stratēģijas jautājumiem," Latvijas Radio skaidro Jankovs.

Pašreizējais KNAB vadītājs daudzus savus uzdevumus deleģē padotajiem darbiniekiem, bet „Delnas” ieskaitā viņam būtu jāuzņemas valdošā lomā KNAB stratēģijas izveidē. Turklāt Streļčenokam nepiemīt skaidra nostāja pretkorupcijas jautājumos.

“Streļčenoka kungs pamatā pievēršas sīkumiem – administratīviem jautājumiem, bet neizrāda aktīvu līderību un nevirza KNAB stratēģiju. No KNAB vadītāja nav dzirdēts, ka viņš medijos vai citādā veidā paustu savu viedokli par ļoti nozīmīgām valstiskām problēmām, piemēram, maksātnespēju un tiesu sistēmu,” norādīja Jankovs.

Pēc Jankova teiktā, šīs īpašības liecina par Streļčenoka kompetences trūkumu. 

Taujāts par vēlamo KNAB iespējamo sadali, Jankovs pauda, ka būtu jāsaglabā esošā iestādes struktūra, bet jāstiprina normatīvie akti. Turklāt jārisina situācija par vadītāju. Gadījumā, ka Streļčenoks paliek amatā, tad būtu jānosaka kritēriji, kas viņam jāizpilda. Tāpat būtiski ir strādāt pie KNAB vadītāja atlases procesa uzlabošanas.

Tikmēr KNAB atsakās komentēt „Delnas” viedokli līdz nebūs saņēmuši tā pamatojumu. „Ņemot vērā to, ka KNAB vēl nav saņēmis pamatojumu "Sabiedrība par atklātību "Delna" šorīt publiski paustajam viedoklim, KNAB priekšnieks akcentē, ka pāragri ir secināt, vai sniegtais viedoklis ir objektīvs un vispusīgs,” stāsta biroja pārstāve Inta Nolle.

KNAB pārstāvji Latvijas Televīzijai pirktdien sacīja, ka iestādes vadītājs Jaroslavs Streļčenoks lielās aizņemtības dēļ nevarēs komentēt saņemtos nevalstisko organizācijas atzinumus. Vienlaikus viņi gan neslēpa, ka Streļčenoks ir gatavs runāt, pat neraugoties uz aizņemtību, ja vien par vērtējumiem būs izteikusies kāda augsta valsts amatpersona, piemēram ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Divas no trim nevalstiskajām organizācijām, kuras vērtēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāju Jaroslavu Streļčenoku, biroja priekšnieku novērtējušas negatīvi.

Vēl no nevalstiskā sektora Streļčenoku vērtēja KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrība. Tās vadītāja Kristīne Griga Latvijas Radio atzina, ka vērtējums par vadītāju kopumā ir negatīvs, tomēr no sīkākiem komentāriem atteicās, jo Ministru prezidentes izveidotā Streļčenoka vērtēšanas komisija savu darbu vēl nav sākusi.

Savukārt nevalstisko organizāciju un valdības sadarbības memoranda īstenošanas padomi vērtēšanā pārstāv Latvijas juristu apvienība. Kā stāsta apvienības priekšsēdētājs Rihards Bunka, viņi Streļčenoku vērtē pozitīvi.

„Mēs, protams, savu viedokli esam pauduši, un tur būs atzīmes dažādas, bet, ja vērtē kopumā, tad, kā es sapratu, būs vērtējums, ka viņš tomēr ir pozitīvs. Ir viens moments specifisks, ko mēs viņam individuāli esam teikuši, un viņš viņu arī saprot – lieta tāda, ka prokuratūra nevērtē iestāžu rezultātus, ne tikai KNAB, bet jebkuru, pēc novērsto apdraudējumu skaita. Viņi vērtē tikai pēc statistikas datiem, cik lietas ir nodotas prokuratūrai vajāšanā," pauda Bunka.

“Vadītājs nevis mēģina koncentrēties uz konkrētu notikumu, bet gan mēģina radīt apstākļus, lai viņa darbinieki efektīvi pildītu viņiem uzliktās funkcijas un viņu darba laiks būtu efektīvi piesātināts ar to, kas pēc viņu darba apraksta būtu arī jādara.  Ja priekšnieks to dara, tad var uzskatīt, ka viņš no savas puses ir izdarījis visu,” norādīja Bunka.

Bunka īpaši uzteica KNAB iekšējās drošības dienesta izveidi, kura galvenais uzdevums ir garantēt drošību iestādes izmeklētājiem, lai tie netraucēti varētu risināt korupcijas lietas. 

Tālāk organizāciju vērtējumus izskatīs Straujumas izveidotā komisija. Pēc tās rezultātiem tiks lemts, kā rīkoties ar KNAB vadītāju. Tikmēr „Delnas” vadītājs Gundars Jankovs aicina vispirms mainīt KNAB vadītāja izvēlēšanas procedūru. Viņaprāt līdz šim vadītāji ir iecelti neskaidrā procesā, un tādēļ birojā rodas konflikti. Plašāku viedokli par KNAB vadītāju „Delna” sola nosūtīt Straujumai pirmdien.

Jau ziņots, ka šonedēļ izveidota Streļčenoka darba izpildes novērtēšanas komisija. Gada sākumā, reaģējot uz skandāliem KNAB, Straujuma  nolēma veidot komisiju biroja priekšnieka  Streļčenoka darbības izvērtēšanai, bet paralēli tam sākta arī plašākas ekspertu diskusijas par KNAB pārraudzību un tā struktūru nākotnē. 

9.martā  premjere atzina, ka ar KNAB darbību kopumā nav apmierināta, tāpēc tuvākajā laikā  Streļčenoka snieguma izvērtēšanu uzsāks eksperti.

Valdošajā koalīcijā pagaidām nav vienota viedokļa par Streļčenoka atbilstību amatam.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti