«Delna»: Korupcijas mazināšanai Latvijā jāstiprina tās apkarošana un jāstrādā pie digitāliem risinājumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai Latvijā mazinātu korupciju, valstī būtu svarīgi stiprināt korupcijas apkarošanu, ieviest patiesā labuma guvēju publisko reģistru un strādāt pie digitāliem risinājumiem,  intervijā Latvijas Radio norādīja biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” direktora vietniece Liene Gātere.

Korupcijas uztveres indeksā, ko veido pretkorupcijas organizācija “Transparency International”, Latvija līdz šim saņēmusi rekordlielu punktu skaitu – 57. “2004.gadā, kad mēs iestājāmies Eiropas Savienībā, mums bija 40 punkti. Tad līdz 2008.gadam mēs pieaudzējam desmit punktus līdz 50 punktiem. Ekonomiskās krīzes laikā mēs šos punktus zaudējām,” atgādina “Delnas” pārstāve.

Pretkorupcijas pamatnostādnēs iecerēts, ka Latvijai līdz nākamajam gadam būtu jāsasniedz 60 punktu atzīme, bet līdz 2020.gadam – 70 punkti. Lai to sasniegtu, esot nopietnāk jāstrādā pie korupcijas mazināšanas.

Pirmkārt, būtu jāraugās uz korupcijas apkarošanas, izmeklēšanas un atklāšanas spēju stiprināšanu. “Lai nerastos nesodāmības sajūta amatpersonām, īpaši augsta līmeņa amatpersonām,” saka Gātere.

Reaģējot uz Panamas dokumentu skandālu, Latvijā vajadzētu ieviest patiesā labuma guvēju publisko reģistru. Svarīgi tas, lai būtu pieejama informācija arī par labumu guvējiem ārzonu kompānijās.

“Mums joprojām Latvijā jādomā par digitalizāciju, jo daudzas lietas var atrisināt ar digitāliem risinājumiem, arī samazināt nodokļu krāpniecību, atklātāku padarīt valsts pārvaldi,” saka “Delnas” pārstāve.

Būtiski ir arī veicināt trauksmes celšanas kultūru, lai sabiedrība šajā jomā kļūtu aktīvāka: “Piemēram, ierēdņi bieži vien ir klāt pie darījumiem, viņi zina, kas notiek, bet bieži neziņo. Tas gan bieži notiek arī privātajās kompānijās.” Būtiski, lai trauksmes cēlāji būtu aizsargāti.

“Delnas” ieskatā, viena no visvairāk korumpētajām jomām ir veselības aprūpes sistēma, kur notiekot “dīvainas lietas”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti