«Delna» juristu Dzanuškānu apsūdz krāpšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Rīgas mēra Nila Ušakova padomnieks Jānis Dzanuškāns, kura firma par 35 tūkstošiem eiro Rīgai izstrādāja pētījumu par teritorijas plāna pārvaldību, ne tikai atmaksās Rīgai šo naudu, bet arī tuvākajā laikā sola ziedot 1000 eiro sabiedrībai par atklātību «Delna», kas visskaļāk kritizējusi viņa pētījumu. «Delna» to sauc par ņirgāšanos un naudas pieņemšanas vietā gatavojas palīdzēt pierādīt Dzanuškāna krāpšanos. 

Šis Rīgas darījums arī licis nozares ministrijai izvērtēt Rīgas vadības atbilstību amatam.

Tieši nedēļu pēc Latvijas Radio ziņotā par apšaubāmo un 35 tūkstošus eiro vērto advokāta Jāņa Dzanuškāna pētījumu jurists sadarbībā ar Rīgas domi savdabīgā veidā nolēmuši pielikt punktu diskusijām par šo darījumu.

Rīgas mērs Nils Ušakovs („Saskaņa”)  ticies ar savu padomnieku Dzanuškānu. Pēc tam viens otram sekoja abu paziņojumi presei, ka Dzanuškāns atdos no Rīgas saņemtos 35 tūkstošus eiro. Abi ar mēru Ušakovu ārpus preses relīžu formāta otrdien nerunā.

Ušakovs norāda, ka «par pētījumu varētu būt tikai ētiska rakstura jautājums, bet šodienas Dzanuškāna lēmums šo jautājumu ir noņēmis no darba kārtības».

Taču šis jautājums tikai otrdien nonācis pašvaldību darba uzraudzes Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā. Nozares ministra padomnieks Arnis Zacmanis sola, ka ministrija šaubīgo darījumu Rīgai liks paskaidrot.

Zacmanis norādīja, ka gadījums ar „nanotehnoloģiju ūdeni”, kuru iepirka pašvaldības uzņēmums „Rīgas satiksme” transportlīdzekļu mazgāšanai un kuru pārbauda Valsts ieņēmumu dienests, un šis gadījums ar Dzanuškanu „virknējas, tāpēc ministrs spiests pievērst uzmanību”.

Sabiedrības par atklātību «Delna» direktors Gundars Jankovs runā tiešāk un skarbāk, Dzanuškāna pētījumu saucot par krāpšanu.

„Motīvs, kāpēc šis dokuments ir radīts, visticamāk, ir saistīts ar apzinātu rīcību, lai samaksātu Dzanuškānam par pētījumu, kurš ir ļoti nekvalitatīvs, [..]vidusskolas līmenī. Tā ir krāpšana, par kuru atbildīgām personām jāsaņem sods,” sacīja Jankovs.

 Otrkārt, pēc Jankova teiktā, par pētījumu saņemtās naudas atdošana jau pati par sevi liecina, ka Dzanuškāns savu vainu atzīst. Ja pētījums būtu kvalitatīvs, tāda reakcija nebūtu uzskatāma par adekvātu. Jankovs uzskata, ka šis gadījums ilustrē veidu, kā negodīgi tikt pie naudas.

„Nozogu naudu, paskatīšos, kā reaģēs, pamanīs – tad atdošu atpakaļ... Tas nav pieņemami,” uzsvēra Jankovs.

Viņš arī norādīja, ka mēģinājums ziedot „Delnai” ir ņirgāšanās, šādu ziedojumu organizācija nepieņems un, ja naudu ieskatīs kontā, atdos to atpakaļ.

Tāpat „Delna” plāno sadarboties ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) un nodot birojam visu informāciju, kas var noderēt izmeklēšanā.

Tāpat „Delna” plāno vērsties advokātu padomē, lūdzot izvērtēt Dzanuškāna rīcību.

Šaubas par Dzanuškāna biroja darbu ir arī Rīgas Juridiskās augstskolas prorektora Mārtiņa Mita vērtējumā.

„Situācija īpatnēja, jo nav skaidrs pasūtījuma mērķis un rezultāts, ir šaubas par pētījuma kvalitāti un pievienoto vērtību,” atzina Mits.

Tikmēr Rīgas dome uzsver, ka no interneta materiāliem un tiesu spriedumiem apkopotais pētījums arī turpmāk tikšot izmantots darba vajadzībām. Savukārt 35 tūkstošus atpakaļ Rīgas kontā Dzanuškāns skaitīs, lai «novērstu jebkādas spekulācijas par ētikas normu pārkāpumiem». Par neatbilstību ētikai mērs Ušakovs sauc to, ka Dzanuškāns vienlaikus ir viņa padomnieks un reizē saņēmis naudu par citiem pakalpojumiem.

Jau ziņots, ka Dzanuškāns nolēmis atmaksāt Rīgas domes Attīstības departamentam visus 35 000 eiro, kas saņemti par teritorijas plānojuma pārvaldības pētījumu, kuru sākotnēji pašvaldība kavējās publiskot.

Rīgas dome dāsnu līgumu Ušakova padomniekam advokātam Jānim Dzanuškānam izgādājusi bez atklāta iepirkuma. Sākotnēji pētījums arī nebija publiski pieejams, taču vēlāk pašvaldība to publiskoja un skaidroja, ka uzreiz to nevarēja publiskot, jo pētījums saturēja sensitīvus  datus. Pēc tam gan tika konstatēts, ka "pētījumā" iekļautas no dažādiem interneta resursiem izkopētas likumu normas, gatavi tiesu spriedumi un ārvalstu normatīvie akti. Pētījumā nav secinājumu un ieteikumu, kā ar teritorijas plānošanu strādāt Rīgas domei.

Vēlāk Latvijas Televīzija atklāja, ka pašvaldības Stratēģijas uzraudzības sistēmas mājaslapā atrodami simtiem pēdējos gados veikti pētījumi, starp kuriem daži arī teju simt tūkstošu vērtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti