«Delna»: EP ievēlēto deputātu biogrāfijā nav uzskatāmu interešu konfliktu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas Parlamentā (EP) no Latvijas netika ievēlēts neviens kandidāts, kuru biogrāfijā būtu atrodami uzskatāmi interešu konflikti, iesaistīšanās koruptīvās vai citās līdzīgās noziedzīgās darbībās, pauž „Sabiedrība par atklātību Delna”. Biedrība gan norāda, ka tikai puse no EP deputātiem pirms vēlēšanām parakstīja deklarāciju pret korupciju.

„Delnas” veidotajā kandidātu reputācijas datu bāzē Kandidatiuzdelnas.lv apkopotā informācija liecina, ka EP ievēlēto deputātu biogrāfijā ir reputācijas riski – pārkāpti galvenokārt ētikas vai labas pārvaldības principi.

Labas pārvaldības un ētikas dabas pārkāpumi gan atrodami septiņiem  no astoņiem ievēlētajiem deputātiem.

"EP vēlēšanu rezultāti rāda, ka Latvijas vismotivētākie pilsoņi, kas sestdien, 24.maijā, aizgāja uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām, novērtē gan profesionalitāti un pieredzi Latvijā un Eiropā, gan mākslu reklamēties un drosmi būt neparastam un iet savu ceļu. Tie arī parāda, ka vēlētāja atmiņa tiešām ir īsa, jo vēlētāji piedod gan sīkas un vienreizējas blēdības, gan atkārtotus politiķu klupienus publiskajā telpā,” skaidro „Delnas” direktors Gundars Jankovs.

Jau ziņots, ka pirms vēlēšanām „Delna” datu bāzē Kandidatiuzdelnas.lv 54 kandidātiem - sarakstu līderiem bija piešķīrusi vērtējumu piecās dažādās kategorijās, kas ilustrē reputācijas riskus. Ievēlēto deputātu vidū ir viena politiķe, kas bija saņēmusi „Delnas” vērtējumu kategorijā "vidējs risks", - Iveta Grigule (ZZS). Četri deputāti bija saņēmuši vērtējumu "Zems risks", kuru pieredzē atrodami gan labas pārvaldības, gan ētikas principu pārkāpumi. Viņu vidū bija Valdis Dombrovskis ("Vienotība") un Arturs Krišjānis Kariņš ("Vienotība"), Roberts Zīle (Nacionālā apvienība) un Tatjana Ždanoka (Latvijas Krievi savienība).

Savukārt divi deputāti bija saņēmuši vērtējumu "Viela pārdomām" - Sandra Kalniete ("Vienotība") un Andrejs Mamikins ("Saskaņa"), kuri savā karjerā saskārušies ar ētiskas dabas izaicinājumiem. Vienīgi Arta Pabrika ("Vienotība") biogrāfijā nebija atrodami publiski medijos aprakstīti gadījumi, kas raisa šaubas par politiķa ētiku vai godaprātu.

"Tas nozīmē, ka ievēlēto deputātu darbs jāuzrauga divtik rūpīgi un jāprasa atbildība par solīto un padarīto. Vēlētājiem ir tiesības pieprasīt no saviem pārstāvjiem caurskatāmu lēmumu pieņemšanu, kas ir neatņemama labas pārvaldības sastāvdaļa, kā arī ētikas normu ievērošanu, kas ir demokrātiskas un atvērtas sabiedrības pamatā," uzsver Jankovs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti