«Delna» aicina valdību skaidrot, kā ASV sankciju apstākļos veicinās Lemberga lietas iztiesāšanu

Organizācija “Sabiedrība par atklātību «Delna»” vēstulē Latvijas valdībai aicina skaidrot, kā tiks radīti apstākļi “kvalitatīvai un operatīvai pret Aivaru Lembergu uzsākto krimināllietu iztiesāšanai”.

Pēc valdības apņemšanās valstij pārņemt Ventspils ostu ASV ir atcēlušas sankcijas Ventspils brīvostas pārvaldei. Taču tās saglabājas smagos noziegumos apsūdzētajam un no Ventspils mēra pienākumiem atbrīvotajam Lembergam.

“Delna” aicina valdību publiski informēt sabiedrību par plānotajām darbībām pēc ASV sankcijām pret Lembergu, kā dēļ ierobežots ir ne tikai viņš, bet arī ar Lembergu saistītās organizācijas, kā arī cieš valsts tēls kopumā.

“Mūsuprāt, šis ir labs brīdis apņemties, ka arī paši Latvijā varam saukt korumpantus jeb oligarhus pie atbildības un atbrīvoties no oligarhu varas. Jo ASV ir paziņojušas, ka Aivara Lemberga ietekmes un kontroles tīkls ir tāds, ka ASV paši atsakās veikt darījumus ar viņu un izvēlas saukt pie atbildības ar šīm sankcijām. Bet Latvijā mēs ilgstoši neesam spējuši pierādīt vai mēs esam izlikušies, ka mēs neredzam šos iespējamos smagos pārkāpumus. Daļā sabiedrības tas ir, bez šaubām, izraisījis vilšanos,” noradīja “Delnas” direktore Liene Gātere.

“Delnas” ieskatā, pašlaik ir jauna izdevība rīkoties: “Jauns atskaites punkts. Mēs varam apņemties, ka lielās korupcijas lietas varam izmeklēt un iztiesāt, nevis ļaut, lai arī turpmāk Latvijas korumpantu soda citas valstis.”

Tāpēc "Delna" vēršas pie valdības ar jautājumu, kā tā nodrošinās, ka notiek šo lietu virzība. “Ja Lembergs tiks cauri sveikā, respektīvi, ja Latvija viņu nespēs sodīt, tad, manuprāt, Latvijas sabiedrībai būs vēl lielāka vilšanās. Tieši tāpēc šis ir tāds izšķiroši svarīgs brīdis. Un arī tāpēc, ka šī ir tiesiskuma valdība, kas ir uzstādījusi augstus mērķus.

Un tagad ir laba izdevība pierādīt, ka esam gatavi rīkoties,” piebilda Gātere.

KONTEKSTS:

Ventspils brīvosta un Ventspils brīvostas pārvalde ir izņemta no ASV sankciju saraksta, informēja Latvijas Ārlietu ministrija, atsaucoties uz ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojumu. Citas trīs organizācijas, kas līdz ar Aivaru Lembergu tika iekļautas sankciju sarakstā, pašlaik tajā paliek.

Par šādu ASV soli kļuva zināms trešdien, 18. decembrī, vien dažas stundas pēc Saeimas steidzami pieņemtā lēmuma, kas ļaus valstij pārņemt Ventspils brīvostas pārvaldi savā pārziņā un dibināt jaunu valsts uzņēmumu “Ventas osta”.

9. decembrī ASV iekļāvušas globālajā Magņitska sankciju sarakstā no pienākumu pildīšanas atstādināto Ventspils mēru Lembergu, kā arī četras organizācijas – Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.  ASV sankcijas ir jāievēro arī bankām Latvijā. ASV brīdināja, ka jebkurš, kurš veiks finanšu pārskaitījumus sankcionētajām personām, arī var tikt pakļauts ASV sankcijām.

Reaģējot uz ASV lēmumu, Lembergs paziņoja, ka apturēs darbību Ventspils brīvostas pārvaldes valdē.

Bet valdība nolēma labot situāciju, valsts pārvaldībā pārņemot Ventspils un Rīgas brīvostu pārvaldes, un Saeima 12. decembrī vienas dienas laikā nolēma atbalstīt šo valdības priekšlikumu. Tāpat valsts nolēma veidot jaunu valsts akciju sabiedrību (VAS) "Ventas osta"  Ventspils ostas pārvaldīšanai un apsaimniekošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti